WEN-ČOU. Podľa neziskovej organizácie Ellen MacArthur Foundation, ktorá sa zaoberá módnou udržateľnosťou, je textilný odpad naliehavým globálnym problémom.
Celosvetovo sa podľa nej recykluje iba 12 %. Ešte menej, iba 1 %, sa recykluje nosené oblečenie na nové odevy. Väčšina sa používa na predmety nízkej hodnoty, ako je izolácia alebo výplň matracov.
Nikde nie je problém naliehavejší ako v Číne, ktorá je najväčším svetovým výrobcom a spotrebiteľom textilu, kde sa podľa vládnych štatistík ročne vyhodí viac ako 26 miliónov ton oblečenia. Väčšina z nich končí na skládkach.

Čínska stopa je celosvetová. Značky elektronického obchodu Shein a Temu robia z krajiny jedného z najväčších svetových výrobcov lacnej módy, ktorá sa predáva vo viac ako 150 krajinách.
Na dosiahnutie stavu, ktorý módna expertka Shaway Yeh nazýva „kruhová udržateľnosť“, je potrebné, aby sa v prípade veľkých čínskych odevných značiek úplne zabránilo plytvaniu. „Treba to začať z recyklovateľných vlákien a potom sa všetky tieto odpadové textílie dajú znova do používania,“ povedala. To je však ťažko dosiahnuteľný cieľ, keďže podľa čínskej vlády sa recykluje len asi 20 % čínskych textílií, a takmer všetko z toho tvorí bavlna.
Čínska bavlna nie je bez škvŕn, povedala Claudia Bennettová z neziskovej organizácie Human Rights Foundation. Veľká časť pochádza z nútenej práce etnickej ujgurskej menšiny v provincii Sin-ťiang. „Jeden z piatich bavlnených odevov na celom svete je spojený s nútenou prácou Ujgurov,“ dodala Bennettová.