WASHINGTON, BRATISLAVA. Ktokoľvek, kto okrem samotného Donalda Trumpa tvrdí, že vie, koho si vyberie za viceprezidenta, klame, hovorí vedenie jeho kampane. Americké médiá však majú svojich favoritov.
Verejnosť sa meno dozvie už čoskoro. Budúci týždeň sa totiž koná nominačný zjazd Republikánskej strany, na ktorej oficiálne potvrdia Trumpa ako svojho kandidáta na prezidenta. Zároveň bude vymenovaný aj jeho kandidát na viceprezidenta.
Zoznam sa médiám podarilo zredukovať na troch najpravdepodobnejších kandidátov. Pripúšťajú však, že exprezident ich ešte môže prekvapiť.
„Vzhľadom na Trumpovu záľubu v nepredvídateľnosti a dramatickosti sa aj tie najlepšie pripravené plány môžu zmeniť,“ komentuje to tlačová agentúra AP.
V článku sa dozviete aj:
- kto je favoritom na viceprezidenta,
- či to môže byť žena, alebo osoba čiernej farby pleti,
- kedy sa verejnosť oficiálne dozvie meno.
Kandidát, ktorým nič nepokazí
V článkoch sa najčastejšie spomínajú mená Doug Burgum, Marco Rubio a J. D. Vance. Spája ich napríklad to, že všetci šli v minulosti proti Trumpovi, no neskôr svoj postoj zmenili.
Burgum je konzervatívnym guvernérom štátu Severná Dakota. Podpísal napríklad zákony, ktoré zakazujú rodovú tranzíciu pre neplnoleté osoby či interrupcie takmer vo všetkých prípadoch.
Práve téma umelého prerušenia tehotenstva môže byť preňho problém. Trump sa k nej totiž - na rozdiel od predošlej kampane - stavia umiernenejšie a povedal, že ako predzident by nepodpísal celonárodný zákaz interrupcií.
Pred vstupom do politiky viedol Burgum softvérovú firmu, ktorú neskôr kúpil Microsoft za viac ako miliardu dolárov. Trumpovej kampani by tak dokázal priniesť kapitál a vplyvných donorov.
Chvíľu mal ambíciu sám sa stať prezidentom, svoju kandidatúru v tohtoročných voľbách však rýchlo stiahol a podporil Trumpa. Toho podľa zákulisných informácií zaujal znalosťou politiky a nekontroverzným vystupovaním, ktorým by ho počas úradovania nezatienil.
Na základne týchto kritérií si Trump vybral v roku 2016 Mika Pencea, ten je však v súčasnosti v nemilosti. Odsúdil totiž útok na budovu Kongresu z januára 2021, ktorý viedli Trumpovi podporovatelia nezmierení s jeho prehrou.
Ak chce Trump udržovať pozornosť na sebe a výberom viceprezidenta nevyvolať rozruch, výber Burguma dáva zmysel, komentuje to denník Washington Post.

Pôvod pomôže, adresa uškodí
Marco Rubio napäté vzťahy s Trumpom zažil počas prezidentskej kampane z roku 2016, keď kandidoval proti nemu.
Trump ho posmešne nazýval „Malý Marco“, čím narážal na jeho výšku (Rubio meria 175 centimetrov, Trump 190 centimetrov). Rubio mu to zas oplatil komentárom o jeho „drobných rukách“.
Odvtedy sa však situácia otočila a muži začali užšie spolupracovať. Senátor za štát Florida je synom prisťahovalcov z Kuby, pre Trumpa by tak mohol pritiahnuť hlasy Latinoameričanov.
Vo veku 53 rokov je stále relatívne mladý a dobre sa naňho pozerá v televízii, na čom Trumpovi záleží.
Práve jeho kandidatúru podporujú viacerí ľudia z Trumpovho kruhu, informuje televízia CNN. Ich úsilie by však mohlo stroskotať na technikálii.
Obaja totiž žijú na Floride, no ústava bráni členom Zboru voliteľov hlasovať za prezidenta a viceprezidenta z rovnakého štátu. Dilema má však jednoduché riešenie - jeden z nich by sa odsťahoval. Americké médiá dodávajú, že v tomto prípade by to bol zrejme Rubio.

Favoritom je mladý lojalista
Vance bol v roku 2016 jedným z najostrejších kritikov Trumpa, ktorého nazval „totálnym podvodom“ či „americkým Hitlerom“. O pár rokov neskôr je všetko inak.
Tridsaťdeväťročný finančník, ktorý študoval na univerzite Yale, získal v roku 2022 svoju prvú politickú funkciu ako senátor za štát Ohio, kde kandidoval s Trumpovou podporou.
Za posledné obdobie sa stal hlasným podporovateľom Trumpovej ideológie MAGA (Make America Great Again) - v preklade Urobme Ameriku opäť skvelou. Ide napríklad o odmietanie vojenskej podpory pre Ukrajinu, možné vystúpenie z NATO, zavedenie vysokých ciel na dovoz tovaru najmä z Číny či zakročenie proti migrácii.
Do povedomia verejnosti sa dostal svojím bestsellerom Hillbilly Elegy (Americká elégia) o jeho dospievaní v chudobnej belošskej komunite. Práve z takétoho prostredia pochádzajú mnohí Trumpovi podporovatelia.
Za favorita ho považuje aj Jan Hornát, amerikanista z Karlovej univerzity v Prahe. Z troch vyššie uvedených kandidátov je podľa neho voči Trumpovi najlojálnejší a je jednou z najvýraznejších postáv súčasnej Republikánskej strany.
„Na druhej strane, svojím intelektom by Trumpa jasne prevyšoval. Bol by omnoho výraznejší a mladší ako minulý Trumpov viceprezident Pence, čo by v dôsledku mohlo hrať skôr v prospech Burguma,“ hovorí amerikanista pre SME.
Okrem veku a intelektu by mu však nomináciu mohol skomplikovať ďalší faktor - jeho brada. O Trumpovi je totiž známe, že má rád oholený vzhľad.
Trump však tento dohad dementoval. „Vyzerá dobre. Podobá sa na mladého Abrahama Lincolna,“ povedal o Vanceovi pre rádio Fox News.
Diverzita nemusí prejsť
Traja najspomínanejší kandidáti majú však ešte jeden dôležitý spoločný menovateľ - všetci sú bieli muži. Trump musí podľa expertov zvážiť, či by Republikánskej strane neprospela trocha rôznorodosti v podobe kandidátky ženy či černocha.
Táto úvaha sa v amerických médiách objavuje už mesiace. Ide o teóriu, že by sa tak chcel zapáčiť umiernenejším republikánskym voličom, no zároveň vysmiať vládnucej Demokratickej strane. Súčasnou viceprezidentkou je Kamala Harrisová, ktorá nie je len prvou ženou vo funkcii, ale aj prvou osobou černošského a indického pôvodu.
„Takéto rozhodnutie by strategicky dávalo zmysel, ale možno by bolo trochu proti ideológii trumpizmu,“ hovorí odborník Hornát.
„Vance so svojím komplikovaným životným príbehom a pôvodom z ekonomicky a spoločensky upadajúcej komunity ideálne zapadá do naratívu trumpizmu. Pochádza z tej Ameriky, ktorá je v dôsledku globalizácie v kríze a ktorú si doteraz politici vo Washingtone vôbec nevšímali. Kto iný ako on by Trumpovi mal pomáhať oživiť túto Ameriku?“ zamýšľa sa.
Nominačný zjazd Republikánskej strany:
- trvá od 15. do 18. júla,
- bude sa konať sa v meste Milwaukee v štáte Wisconsin,
- oficiálne tam potvrdia nomináciu Trumpa na prezidenta,
- známy bude aj jeho viceprezident či viceprezidentka.
Žena či černoch?
Trump však ešte vlani v septembri povedal, že „koncept“ ženy ako viceprezidentky sa mu páči. Odvtedy sa verejne hovorí o viacerých menách.
Jedným z nich je Elise Stefanik, najvyššie postavená republikánka v Snemovni reprezentantov, hornej komore Kongresu. Zviditeľnila sa najmä počas vypočúvania v Kongrese na tému propalestínskych demonštrácií na akademickej pôde. Od rektoriek troch prestížnych univerzít žiadala, aby odsúdili antisemitizmus, ktorý sa podľa nej na protestoch šíri.

Chvíľu sa rátalo aj s ďalšou Trumpovou stúpenkyňou, guvernérkou Južnej Dakoty Kristi Noemovou. Šancu si však zmarila po tom, čo vo svojej knihe napísala, že zastrelila svojho psa. Informácia totiž okrem mnohých vtipov v americkej spoločnosti vyvolala aj značné pobúrenie.
Možnosťou stále zostáva, že Trump si vyberie konzervatívneho republikána čiernej farby pleti. Hovorí sa napríklad o Benovi Carsonovi, bývalom neurochirurgovi a ministrovi v jeho predchádzajucej administratíve.
Ďalším menom je Byron Donalds, člen Snemovne reprezentantov z Floridy. Trumpovi sa snaží nahnať hlasy černošských voličov, no nie vždy sa mu to darí. Kontroverziu vyvolal výrokom, že Afroameričanom sa v súčasnosti darí lepšie, ale v čase rasovej segregácie sa ich rodiny nerozpadávali.
Najviac však zaujal Tim Scott, ktorý v Senáte zastupuje štát Južná Karolína. Mesiace dozadu sa uchádzal o nomináciu svojej strany na prezidenta. Neskôr odstúpil a odvtedy výrazne podporuje Trumpa - až tak, že exprezident vtipkuje, že „Scott sa vie omnoho lepšie zastať mňa ako sám seba“.
„Potrebujeme Donalda Trumpa. Proste ťa milujem,“ povedal Scott Trumpovi na jednom z republikánskych podujatí. „Preto si skvelý politik,“ reagoval naňho s úsmevom Trump.
Trump by mohol meno svojho kandidáta na viceprezidenta oznámiť počas predvolebného podujatia v sobotu. Nie je však vylúčené, že tak urobí až v prvý deň zjazdu svojej strany.
„Napätie a drámu okolo jeho výberu si užíva. Pravdepodobne zvažuje, ako využiť tento moment, aby mal čo najväčší vplyv," komentoval to pre web NBC News zdroj z Trumpovho prostredia.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej