NEW YORK. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) vyhlásilo roky 2025 až 2034 ako Dekádu OSN v boji proti pieskovým a prachovým búrkam.
Tento extrémny poveternostný jav narastá a ohrozuje zdravie a ekonomiky od strednej Afriky po severnú Čínu.
Ugandský veľvyslanec pri OSN Godfrey Kwoba, ktorý predložil rezolúciu v mene Skupiny 77, mocnej skupiny OSN zloženej zo 134 rozvojových krajín a Číny, povedal 193-člennému zhromaždeniu, že cieľom iniciatívy je „zastaviť a zmierniť negatívne účinky pieskových a prachových búrok “ prostredníctvom „medzinárodnej a regionálnej spolupráce“.
V správe z roku 2022 Dohovor OSN o boji proti rozširovaniu púští uvádza, že pieskové a prachové búrky „v posledných rokoch dramaticky vzrástli“. Búrky podľa správy môžu zhoršiť choroby dýchacích ciest, zničiť úrodu, usmrtiť dobytok a zvýšiť dezertifikáciu.
Konvencia odhaduje, že ročne sa do atmosféry dostanú dva bilióny ton piesku a prachu, prevažne v suchých oblastiach a subvlhkých oblastiach so slabou vegetáciou. Väčšina emisií pochádza z prírodných podmienok, ale suchá a zmena klímy tento problém ešte zhoršujú.
Správa odhaduje, že „najmenej 25 % globálnych emisií prachu pochádza z ľudských činností“, ako je neudržateľné hospodárenie s pôdou a využívanie vody.
Prijatie rezolúcie prichádza krátko pred Medzinárodným dňom boja proti pieskovým a prachovým búrkam 12. júla, ktorý Valné zhromaždenie vyhlásilo minulý rok a bude sa oslavovať po prvý raz.