Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
Zníženie veku odchodu do dôchodku, nárast minimálnej mzdy, alebo zastropovanie niektorých cien.
Niekoľko ľavicových strán sa vo Francúzsku pred parlamentnými voľbami dokázalo bez väčších hádok dohodnúť na veľmi radikálnom programe najskôr preto, že ich ani nenapadlo, že by ho mohli naplniť v praxi.
"Dali tým najavo, že nemajú žiadnu nádej dostať sa k moci," vyhlásil ešte pred voľbami jeden z najznámejších francúzskych ekonómov, profesor Jean Pisani-Ferry z výskumného inštitútu Bruegel.
Lenže Francúzi nakoniec rozhodli inak - ľavicová koalícia Nový ľudový front (NFP) voľby vyhrala, v Národnom zhromaždení má najviac mandátov.
A to predovšetkým vďaka snahe voličov odstaviť od moci krajnú pravicu.
Pridrahá politika
Minimálne časť ľavicových lídrov teraz trvá na tom, že sľuby musia splniť. Sú pritom naozaj ďalekosiahle a viedli by k obrovskému nárastu výdavkov v čase, keď francúzsky štátny dlh presahuje 110 percent hrubého domáceho produktu.
Vyššie zadĺženie majú v eurozóne už len Grécko a Taliansko.
"Uvedieme do praxe náš program ako celok," vyhlásil hneď po voľbách Jean-Luc Mélenchon, šéf strany Nepoddajné Francúzsko, ktorá je najsilnejšou súčasťou koalície NFP a zároveň najradikálnejšou.
Štátne výdavky by po zavedení ich jej programu stúpli o 233 miliárd eur ročne, prepočítal think-tank Institut Montaigne.