BRUSEL, BRATISLAVA. Júnové eurovoľby na prvý pohľad nedopadli pre maďarského premiéra Viktora Orbána tak dobre, ako očakával, keď jeho strana Fidesz prišla o dva mandáty.
Situácia sa však od júna zmenila a Viktorovi Orbánovi sa podarilo vytvoriť tretiu najväčšiu skupinu v Európskom parlamente. Po rokoch Orbánovho rozprávania o jednotnej patriotickej pravici využil maďarský premiér nespokojnosť strán z iných frakcií a spolu s Marine Le Penovou vznikli Patrioti pre Európu.
Aj keď patrioti počtom členov predbehli v novom europarlamente konzervatívcov z ECR či liberálov zo skupiny Renew, podľa analytikov budú mať len obmedzený vplyv. „V Bruseli nebudú hrať konštruktívnu rolu,“ myslí si Milan Nič z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy (DGAP).
Spájanie europoslancov do frakcií sa však ešte neskončilo. Otázne stále zostáva, či sa súčasťou Orbánovej a Le Penovej skupiny nestanú aj europoslanci za stranu Smer. Monika Beňová v utorok na facebooku informovala, že s frakciou socialistov už rokovať nebudú a že kolegom navrhne iné riešenie, ktoré bude „pre nás čestné a autentické najmä voči našim voličom“.
Erik Kaliňák neskôr na sociálnych sieťach napísal, že ľavicová strana by v pravicovej frakcii "pôsobila úsmevne".
Zostať však mimo frakcie, ako boli europoslanci Smeru posledných pár mesiacov, znamená mať aj obmedzený vplyv na európsku politiku.
V článku sa dočítate:
- aký vplyv bude mať Viktor Orbán v Európskom parlamente,
- či ho nezatieni Marine Le Penová,
- kde skončia europoslanci za Republiku,
- prečo Smer skončil rokovania so socialistami.
Ako Orbán prebalil nacionalistov
Kľúčové posty v európskej politike si už na poslednom summite v Bruseli rozobrali tri politické strany – ľudovci (EPP), socialisti (S&D) a liberáli (Renew), ktoré získali v eurovoľbách väčšinu. Napríklad post šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej musí budúci týždeň podporiť aj väčšina v novom europarlamente.
Voľby však ukázali aj rast krajnej pravice a nacionalistických strán, čo zdôrazňoval aj Orbán. Ešte pred pár týždňami ho pritom odmietli európski konzervatívci (ECR), kde má najväčší vplyv talianska premiérka Giorgia Meloni.
Maďarský premiér sa však dokázal dohodnúť s viacerými stranami, ktoré predtým tvorili inú nacionalistickú skupinu – Identita a demokracia (ID). „Orbán roky sľuboval zjednotenie radikálnej pravice, no teraz v podstate skôr ‚prebalil‘ ID, ako ich rozložil,“ vraví pre SME Edit Zgut-Przybylska, odborná asistentka na Poľskej akadémii vied a výskumníčka Inštitútu pre demokraciu Stredoeurópskej univerzity.