VARŠAVA. Poľský prezident Andrzej Duda nepodpíše návrh zákona, ktorého cieľom je čiastočná dekriminalizácia interrupcií v prípade ich vykonania do 12. týždňa tehotenstva.
O návrhu budú poslanci Sejmu, dolnej snemovne poľského parlamentu, rokovať tento týždeň.

Ženám však podľa Dudu nebudú hroziť tresty, ak sa rozhodnú pre umelé prerušenie svojho tehotenstva. Zdôraznil, že žena je v takomto prípade v "špeciálnej situácii". Za úplné inú záležitosť však označil tresty pre osoby, ktoré interrupcie nezákonne vykonávajú.
Poľsko má jeden z najprísnejších zákonov o interrupciách v Európe. Umelé prerušenie tehotenstva je v tejto väčšinovo katolíckej krajine v súčasnosti legálne len v prípade, že gravidita je dôsledkom sexuálneho útoku alebo incestu, alebo ohrozuje život či zdravie matky. Ženy však ešte aj v týchto situáciách často čelia tzv. výhrade svedomia, ktorá lekárom umožňuje odmietnuť vykonať interrupciu z morálnych dôvodov.
Súčasná vládna koalícia chce zvrátiť zmeny spred štyroch rokov prijaté počas bývalej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS), v dôsledku ktorých došlo k sprísneniu interrupcií na ich takmer úplný zákaz.

Poľský ústavný tribunál v roku 2020 rozhodol, že ustanovenie takzvaného protipotratového zákona z roku 1993, ktorý umožňoval umelé prerušenie tehotenstva v prípade vážneho a nezvratného poškodenia plodu alebo nevyliečiteľnej choroby ohrozujúcej jeho život, je v rozpore s ústavou.
Verdikt tribunálu, ktorým sa v Poľsku ešte viac obmedzili už beztak prísne interrupčné práva, vyvolal v celej krajine vlnu protestov.