Text vyšiel pôvodne na ruskom nezávislom webe Meduza.
Po vystúpení Vladimira Putina na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v kazašskej Astane začiatkom minulého týždňa vydal Kremeľ nový súbor usmernení, v ktorých ruským propagandistom odporúča, ako interpretovať prezidentove vyjadrenia o perspektíve mierových rokovaní s Ukrajinou.
Podľa inštrukcií, ktoré získal web Meduza, Putinova administratíva odporučila ruským štátnym médiám a prokremeľským publikáciám, aby viac zdôrazňovali tvrdenia, že Moskva „neodmieta dialóg“, a z nedostatku rokovaní obvinili Kyjev a, samozrejme, Západ.
Tieto najnovšie usmernenia sa týkajú aj ďalšieho z Putinových obľúbených bodov - „multipolárneho svetového poriadku“.
V článku sa dočítate:
- ako majú propagandisti informovať ľudí,
- aké ultimátum dal Putin nedávno Ukrajine,
- čo podľa dokumentu Kremľa nemožno dovoliť,
- čo dokument hovorí o multipolárnom svetovom poriadku.
Ruská mierová iniciatíva
V najnovšom súbore mediálnych usmernení Kremľa pre ruských propagandistov sa o vojne Ruska proti Ukrajine nehovorí ako o „špeciálnej vojenskej operácii“, ale ako o „ukrajinskom konflikte“.
Pokyny, ktoré vypracovala Putinova administratíva na základe vyjadrení ruského prezidenta pre tlač na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) 4. júla, uvádzajú, ako majú propagandisti informovať o Putinových „mierových iniciatívach“.

Pokyny, ktoré získala Meduza, odporúčajú štátnym a prokremeľským médiám zdôrazňovať, že Rusko „neodmieta dialóg“, ale „Ukrajina a Západ hovoria jazykom ultimát“. Tým sa opomína skutočnosť, že sám Putin prednedávnom vydal Ukrajine ďalšie ultimátum. V polovici júna ruský prezident načrtol svoje podmienky pre „okamžité“ prímerie, pričom požadoval odovzdanie celej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti (vrátane oblastí, ktoré Ukrajina stále kontroluje), zrieknutie sa ukrajinských ašpirácií na členstvo v NATO a ukončenie západných sankcií.
Pokiaľ ide o Putinove tvrdenia, že podmienky dohodnuté počas mierových rozhovorov v Istanbule v roku 2022 „sú stále na stole a mohli by sa použiť ako základ pre pokračovanie týchto rokovaní“, tak sa v usmerneniach zároveň odporúča formulovať prezidentovo vyhlásenie ako „jasný postoj“, ktorý „zbavuje Kyjev a Západ príležitostí na triky a klamstvá“.
„Ruská mierová iniciatíva môže čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine,“ uvádza sa v dokumente. „Plán navrhnutý Ruskom umožňuje okamžité prímerie a začatie rokovaní.“
Putinov osobný príspevok
V usmerneniach sa zároveň opakuje Putinov argument, že Ukrajina by mohla využiť prímerie na prezbrojenie a zlepšenie svojho vojenského postavenia.
„Kyjev sa plne zdiskreditoval a môže ľahko zradiť akékoľvek dohody. Ukrajina by mohla využiť prímerie na militaristické účely, a to nemožno dovoliť,“ uvádza sa v dokumente.
Záverečná časť dokumentu je venovaná ďalšiemu z Putinových obľúbených bodov: „multipolárnemu svetovému poriadku“. Usmernenia prikazujú ruským propagandistom hlásať, že multipolárny svetový poriadok „sa už stal realitou“, a zdôrazňovať Putinov „osobný a rozhodujúci príspevok“ k jeho formovaniu.

„Západocentrické a proamerické modely medzinárodných vzťahov sa konečne stali minulosťou. USA nezvládli úlohu hegemóna a teraz majú vo svete vedúci význam rýchlo sa rozvíjajúce štáty globálnej väčšiny, medzi ktoré patrí aj Rusko.“
V usmerneniach sa tiež navrhuje hovoriť o Šanghajskej organizácii pre spoluprácu a združení BRICS ako o „najvplyvnejších organizáciách na svete, ktoré zatienili západné štruktúry“, a o samotnom Rusku ako o „najdôležitejšom architektovi multipolárneho sveta v eurázijskom priestore“.