Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Šéfka philadelphskej rozhlasovej stanice v nedeľu uviedla, že ukončila pracovný pomer s moderátorkou, ktorá priznala, že urobila rozhovor s americkým prezidentom Joeom Bidenom na základe otázok, ktoré jej predložil Bidenov tím. Podľa jej slov je to v rozpore s praxou konkrétnej stanice, ale aj väčšiny ďalších spravodajských staníc.
„Prvé interview po prezidentskej debate s Joeom Bidenom 3. júla zorganizovala a dohodla nezávisle moderátorka rádia WURD Andrea Lawfulová-Sandersová bez vedomia, konzultácie alebo spolupráce s vedením,“ uviedla vo vyhlásení Sara M. Lomaxová, prezidentka a generálna riaditeľka rádia.
„Rozhovor obsahoval vopred pripravené otázky poskytnuté Bielym domom, čo je v rozpore s našou praxou zostať nezávislým médiom zodpovedným voči našim poslucháčom. V dôsledku toho sa Lawfulová-Sandersová a rádio WURD vzájomne dohodli, že sa s okamžitou platnosťou [pracovne] rozídu.“
V článku sa dočítate:
- prečo je konanie moderátorky rádia WURD problematické,
- v ktorom rozhovore ešte Biely dom ovplyvnil moderátora,
- ako reagovala hovorkyňa Bidenovej kampane.
Strata dôvery
Lomaxová opísala WURD ako jedinú nezávislú rozhlasovú stanicu s černošskými vlastníkmi vo Philadelphii. Takýto krok narušil dôveru, ktorú si stanica u svojich poslucháčov budovala za posledné dve desaťročia, a „nie je to prax, do ktorej sa rádio WURD zapája alebo ktorú podporuje v rámci praxe či oficiálnej politiky“.
„Rádio WURD nie je hovorcom Bidenovej ani žiadnej inej administratívy. Zaviažeme sa, že prehodnotíme naše zásady, postupy a praktiky, aby sme posilnili nezávislosť rádia WURD a dôveru našich poslucháčov. Mainstreamové médiá by však mali vykonať vlastnú reflexiu, aby preskúmali, ako stratili dôveru mnohých Američanov, medzi ktorými sú na prvom mieste Afromeričania,“ dodala.

V minútovom videu, ktoré Lawfulová-Sandersová zverejnila v nedeľu na facebooku, uviedla: „S okamžitou platnosťou už nie som moderátorkou vo vysielaní WURD. Včera som podala výpoveď. Bola prijatá.“
Potom sa poďakovala „všetkým, ktorí zohrali úlohu na tejto ceste vrátane rádia WURD“. Ďalej uviedla, že je „vďačná“, ale život ide ďalej. „Veci sa posúvajú a menia. A približne o deň budete počuť viac.“
Veľmi podobné otázky
Rozhovor Lawfulovej-Sandersovej bol jedným z dvoch, ktoré Biden nahral minulý týždeň po svojej debate 27. júna so 78-ročným Donaldom Trumpom, ktorý bude podľa predpokladov kandidátom republikánov v prezidentských voľbách. V ňom 81-ročný Biden pôsobil miestami unavene, zmätene a hovoril nesúvisle, čo malo za následok pribúdajúce výzvy od čoraz väčšieho počtu demokratov, ktorí spochybňujú, či by mal aj naďalej kandidovať.
Po debate tlačový tajomník Bieleho domu oznámil, že Biden nahral dva rozhlasové rozhovory, jeden s Lawfulovou-Sandersovou na stanici WURD a druhý s Earlom Ingramom, ktorého relácia sa vysiela v celom Wisconsine.
V sobotu Lawfulová-Sandersová a Ingram vystúpili v televízii CNN, kde moderátor povedal, že v oboch rozhovoroch s Bidenom zazneli veľmi podobné otázky. „Dal vám tieto otázky Biely dom alebo Bidenov tím, alebo ste museli otázky predložiť na schválenie pred týmto rozhovorom?“ spýtal sa Lawfulovej-Sandersovej moderátor CNN Victor Blackwell.
„Otázky mi zaslali na schválenie. Schválila som ich,“ povedala. Blackwell sa počas vystúpenia v CNN Ingrama na otázky nepýtal, ale ten to neskôr priznal pre ABC News: „Áno, dostal som niekoľko otázok pre Bidena.“ Ingram podľa agentúry uviedol, že dostal päť otázok a štyri z nich položil Bidenovi. „Nemal som šancu opýtať sa ho na všetky veci, na ktoré som sa chcel opýtať,“ povedal.
Dohodnuté témy
Neskôr v sobotu Lawfulová-Sandersová poslala vyhlásenie, v ktorom obhajovala svoj rozhovor a to, ako boli otázky vopred dohodnuté.
„Keď ma požiadali o tento rozhovor, bolo pre mňa najdôležitejšie, aby zazneli hlasy Afroameričanov. Ani raz som sa necítila pod tlakom, aby som kládla určité otázky,“ uviedla Lawfulová-Sandersová. Tá si podľa vlastných slov vybrala otázky, ktoré boli najdôležitejšie pre černošskú a ázijskú komunitu. "Ukázalo sa, že tieto otázky boli presne také, aké si tieto komunity želali," dodala.

Hovorkyňa Bidenovej kampane Lauren Hittová tento krok obhajovala a v sobotňajšom vyhlásení uviedla, že „vôbec nie je neobvyklou praxou, keď sa respondenti podelia o témy, ktoré uprednostňujú“. Zároveň uviedla, že vopred dohodnuté témy neboli podmienkou rozhovoru.
V sobotu ľudia oboznámení s Bidenovou kampaňou uviedli, že v praxi ponúkania „navrhovaných otázok“ už nebudú pokračovať.