PARÍŽ, BRATISLAVA. Prieskumy počas týždňa pred druhým kolom francúzskych parlamentných volieb ukazovali, že opäť vyhrá krajne pravicová strana Národné združenie. V nedeľu zverejnené exit polly a následne aj výsledky však mnohých prekvapili.
Strana Marine Le Penovej sa totiž prepadla na tretie miesto. Na prvom mieste skončil Nový ľudový front - koalícia ľavicových strán, ktorá vznikla len pred mesiacom, keď prezident Emmanuel Macron prekvapivo vyhlásil predčasné voľby.
Taktika, na ktorú stavil francúzsky prezident, keď vyhlasoval voľby - že voliči si v druhom kole zvolia radšej niekoho iného, ako krajnú pravicu, sa ukázala ako správna. Samotná Macronova strana Renaissance (Obnova) však musela v tomto súboji ustúpiť.
Ľavica si stanovila rovnaký cieľ ako Macronova centristická aliancia - zmobilizovať voličov proti extrémizmu. Lídri najmenej dvoch ľavicových strán však už odmietli s prezidentovou koalíciou pri tvorbe novej vlády spolupracovať.
“Nový ľudový front musí prevziať zodpovednosť za túto novú stránku našich dejín,” povedal svojím podporovateľom krátko po vyhlásení výsledkov líder Socialistickej strany Olivier Faure.
Premiér Gabriel Attal z Macronovej strany Obnova už povedal, že v pondelok podá demisiu. Funkciu však bude podľa vlastných slov ešte zastávať tak dlho, ako si to situácia bude vyžadovať.
Francúzsko je tak po Spojenom kráľovstve druhou krajinou, kde ľavica zaznamenala výrazný úspech. Výsledky však ukazujú, že Francúzsko môžu čakať aj mesiace politickej nestability.
V článku sa dočítate aj:
- kto ľavicovú koalíciu tvorí,
- kto môže byť nový premiér,
- ako na prehru reagovala krajná pravica.
Macron musí ustúpiť
Ľavica v 577-člennej dolnej komore parlamentu získala 182 kresiel. Do koalície sa rýchlo zmobilizovali strany z celého ľavicového spektra - tvoria ju socialisti, zelení, ale aj radikálne ľavicová strana La France insoumise (Nepoddajné Francúzsko) či komunisti.