PARÍŽ. Ľavicový Nový ľudový front (NFP) nečakane zvíťazil v predčasných parlamentných voľbách vo Francúzsku pred centristickou alianciou prezidenta Emmanuela Macrona a krajne pravicovou stranou Národné združenie (RN).
Žiadna skupina však v parlamente nezískala absolútnu väčšinu.
Vyplýva to z tzv. exit pollov štyroch popredných prieskumných agentúr zverejnených bezprostredne po skončení nedeľňajšieho druhého kola.
NFP by podľa týchto zdrojov mala mať v dolnej komore parlamentu, Národnom zhromaždení, 188-199 poslancov, Macronova aliancia Spolu (ENS) 164 – 169 poslancov a Národné združenie Marine Le Penovej 135-143 poslancov.
Loading
...
Francúzsky premiér Gabriel Attal oznámil, že v pondelok ráno podá demisiu. Dištancoval sa od prezidenta Macrona, ktorý ho do čela vlády vymenoval, uviedli komentátori stanice BFM TV.
Účasť bola najvyššia od roku 1981
Tieto výsledky sú veľkým prekvapením, keďže po prvom kole spred týždňa sa počítalo s tým, že hoci RN nezíska absolútnu väčšinu, bude zrejme v pozícii zostaviť ďalšiu vládu.
Ďalší vývoj je vzhľadom na črtajúce sa rozloženie síl ťažké odhadnúť. Podľa jedného zo scenárov by sa ľavica mohla pokúsiť získať podporu centristických síl – buď by vznikla menšinová vláda, alebo veľká koalícia. V takomto prípade by bol Macron zrejme nútený vymenovať premiéra z radov ľavice, píše DPA.
Samotný ľavicový blok je navyše názorovo rozdelený a zaujíma veľmi odlišné postoje k mnohým zásadným politickým otázkam. Ak sa ani jednému táboru nepodarí zostaviť vládu, súčasný kabinet by mohol zostať dočasne vo funkcii alebo by mohla byť vymenovaná úradnícka vláda.
Účasť voličov bola aj v druhom kole volieb vysoká. Tri hodiny pred uzavretím volebných miestností (20.00 h) stihlo odovzdať svoj hlas 59,7 percenta oprávnených voličov, čo je najviac od roku 1981.
Macron vyzval na zdržanlivosť
Bezprostredne po zatvorení volebných miestností a zverejnení prvých odhadov sa slova ujal Jean-Luc Mélenchon, líder krajne ľavicovej strany Nepodrobené Francúzsko (LFI), ktorá je najsilnejším hráčom víťazného ľavicového bloku.
Výsledok volieb je podľa Mélenchona obrovskou úľavou pre milióny Francúzov a ľavica zachránila republiku. Mélenchon žiadal odstúpenie premiéra Gabriela Attala a vymenovanie vlády ľavicového bloku.
Prezident Macron podľa svojho okolia vyzval na zdržanlivosť, pretože odhady výsledkov podľa neho neodpovedajú na otázku, kto bude vládnuť, píše BFM TV.
Prezident bude rešpektovať vôľu ľudu, počká ale na definitívne výsledky, uviedol podľa Reuters Elysejský palác. Podľa Le Monde sa Macron dnes večer verejne nevyjadrí.
Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, ktorý je kľúčovou postavou Macronovho centristického tábora, vyhlásil, že "nikto nemôže povedať, že vyhral tieto parlamentné voľby, najmä nie pán Mélenchon".
"Francúzsko dnes večer povedalo nie nástupu RN k moci," vyhlásil šéf Socialistickej strany Olivier Faure. Odmietol, že by sa jeho strana, ktorá je členom ľavicového bloku, zapojila do akejkoľvek názorovo nejednotnej vlády, čím v podstate rovnako ako Mélenchon vylúčil spoluprácu s Macronovým táborom, píše Le Monde.
Šéfka strany zelených, ktorí sú tiež v ľavicovom bloku, Marine Tondelierová, uviedla, že vo voľbách zvíťazila spoločenská spravodlivosť, životné prostredie a ľud.
Bardella kritizoval dohodu
Trojnásobná prezidentská kandidátka a bývalá líderka RN, predtým známeho pod názvom Národný front (FN), Marine Le Penová v reakcii uviedla, že víťazstvo krajnej pravice vo Francúzsku sa len oddialilo.
"Príliv stúpa. Tentoraz nestúpol dostatočne vysoko, ale naďalej stúpa, preto sa naše víťazstvo len oddialilo," povedala Le Penová pre televíziu TF1. Výsledkom nie je sklamaná, keďže RN má v parlamente dvakrát viac poslancov.
Nespokojnosť s výsledkami vyjadril šéf RN Jordan Bardella. Odsúdil dohodu ostatných strán na takzvanom republikánskom fronte, ktorej cieľom bolo strategickým hlasovaním zabrániť víťazstvu RN. "Tieto volebné dohody uvrhli Francúzsko do náruče krajnej ľavice Jeana-Luca Mélenchova," uviedol Bardella.
Poslanecké mandáty obhájili medzi inými minister vnútra Gérald Darmanin, bývalá premiérka Élisabeth Borneová alebo bývalý socialistický prezident François Hollande.