BERLÍN. Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok zagratuloval novému britskému premiérovi Keirovi Starmerovi a jeho Labouristickej strane k víťazstvu v parlamentných voľbách.
Ku gratuláciám sa pridali aj lídri ďalších európskych krajín vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, talianskej premiérky Giorgie Meloniovej či španielskeho premiéra Pedra Sáncheza.
"Keira Starmera poznám osobne. Bude veľmi dobrým a úspešným premiérom. Som o tom presvedčený," povedal Scholz.
K volebnému úspechu Labouristickej strany zagratulovala Starmerovi aj talianska premiérka, ktorá zároveň poďakovala britskému expremiérovi Rishimu Sunakovi za roky intenzívnej spolupráce. "Vzťahy medzi Talianskom a Spojeným kráľovstvom sú vynikajúce a som si istá, že" ich budeme aj naďalej rozvíjať, uviedla Meloniová.

Sánchez privítal "historické víťazstvo" labouristov vo voľbách v Británii.
"Gratulujem Keirovi Starmerovi, novému premiérovi Spojené kráľovstva. Španielsko a Spojené kráľovstvo sú priatelia, partneri a spojenci," napísal v príspevku na sociálnej sieti X.
Novému britskému premiérovi zagratuloval k víťazstvu aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
"Budeme pokračovať v začatej práci so Spojeným kráľovstvom v oblasti našej bilaterálnej spolupráce, mieru a bezpečnosti v Európe, klímy a umelej inteligencie," uviedol.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zablahoželal Labouristickej strane k úspechu vo voľbách.

"Ukrajina a Spojené kráľovstvo boli a naďalej budú spoľahlivými spojencami v ťažkých časoch. Budeme naďalej brániť a presadzovať naše spoločné hodnoty života, slobody a medzinárodného poriadku založeného na pravidlách," napísal na sociálnej sieti.
Loading
...
Zároveň poďakoval expremiérovi Rishimu Sunakovi za vytrvalú podporu, na ktorú Ukrajina nikdy nezabudne.
Starmerovi zagratulovali aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a šéfka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.
Britská Labouristická strana zvíťazila v piatkových parlamentných voľbách so ziskom najmenej 421 kresiel v 650-člennej Dolnej snemovni parlamentu, čím ukončila 14-ročnú vládu Konzervatívnej strany. Tá pod vedením Sunaka utrpela drvivú porážku.