KYJEV. Kvety sa vždy spájali s ukrajinskou kultúrou, ale od ruskej invázie v roku 2022 ich význam ešte vzrástol. Stali sa symbolom odporu aj nádeje.
Napriek ťažkostiam, ktoré priniesla vojna, alebo možno práve pre ne, Ukrajinci využívajú každú príležitosť, aby Kyjev a ďalšie mestá zaplnili kvetmi z vidieka, pričom sa snažia znovu objaviť svoje korene, píše agentúra AP.
Na rande aj pre vojakov
Oleksander Tryfonov si cestou na kyjevskú stanicu, kam išiel privítať svoju ženu a dcéru vracajúce sa z Poľska, urobil zastávku.
V jednom zo šiestich kvetinárstiev lemujúcich matne osvetlený podchod kúpil dve červené ruže pre svoje dve najcennejšie osoby. "Nevidel som ich dva roky. A kvety sú pre ženy dôležité," povedal štyridsaťpäťročný vodič.
Po celej krajine nosia mladí muži kytice na rande a vojaci, ktorí na fronte utrpeli zranenia, ich nosia pri návrate domov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v roku 2022 priniesol pri návšteve nemocnice kyticu dospievajúcemu dievčaťu, ktoré bolo zranené pri úteku pred postupujúcimi ruskými jednotkami pri Kyjeve.

Sýto fialové petúnie a žlté devätorníky vyrastajú z kvetináčov, ktoré lemujú kyjevské zadné uličky aj veľké bulváre. Niektoré sú pripevnené na stĺpoch verejného osvetlenia a je ich vidieť aj na dvoroch ukrajinských väzníc.
Sú vyobrazené na ukrajinských bankovkách, textilných vzoroch a nástenných maľbách. Aj na reklamných bilbordoch a plagátoch pre nábor do armády.
Vítanie stíhačiek
Pri kvetinovom stánku v podchode pod centrálnym kyjevským námestím Majdan predáva Oľha Semynohová kytice v prepočte za približne dva a pol eura.
Tí, ktorí majú vo vrecku viac, si môžu zaobstarať obrovskú kyticu až za v prepočte 40 eur.
Aj počas vojny má podľa svojich slov najviac práce 8. marca - na Medzinárodný deň žien. Jej biznis pozdvihlo aj povolávanie do armády. Vojaci posielajú kvety domov cez online objednávky.

Na predmestí ukrajinskej metropoly, kde Ukrajinci pred dvoma rokmi zastavili ruský postup, obyvatelia stále dbajú o záhrady svojich poškodených alebo úplne zničených domov.
V jednom z kyjevských parkov blízko ľavého brehu Dnepra stojí veľká kvetinová inštalácia, ktorá víta stíhačky F-16, ktoré majú tento rok v lete doraziť od západných spojencov Ukrajiny.
Kvety sú nerozlučne späté s ukrajinskou kultúrou, tradíciami a oslavovanými etapami života, vysvetlila šéfka ukrajinskej floristickej asociácie Iryna Bělobrovová.
Sú tiež emocionálnym spojením so zemou. "Bez kvetov nemôže byť život jasný, plný a bohatý," povedala. "Kvetinové vence sa uchovávajú roky a vyšívané košele sa odovzdávajú mladším generáciám," povedala.
Slnečnica ako symbol vzdoru
Belobrovová po začiatku ruskej rozsiahlej invázie v roku 2022 utiekla do Holandska, ktoré je považované za svetovú veľmoc v produkcii kvetov.
Spolupracovala tam s ďalšími utečenými kvetinárkami, aby zabezpečila prítomnosť kvetov, keď sa v európskych hlavných mestách konali akcie vyjadrujúce solidaritu s Ukrajinou.
Národnou kvetinou krajiny aj symbolom ukrajinského vzdoru a odolnosti vo vojne sa stali slnečnice, pestované na Ukrajine od 18. storočia.
Polia s týmito kvetmi často vidieť po celej krajine a Zelenského kabinet túto kvetinu v roku 2020 vymenoval symbolom národného Dňa pamiatky obrancov Ukrajiny.
"Poskytujú únik od hrôz bombardovania, ničenia, bolesti a sĺz," povedala Belobrovová, ktorá sa z Holandska vrátila na Ukrajinu a žije v Kyjeve.
"Kvetmi sa ľahko vyjadrujú emócie. Každá kvetina rozpráva a dokopy v kytici rozprávajú celý príbeh, "dodala.
Zdroj krásy a radosti
Kvety znamenajú podľa Ukrajincov nielen tradíciu, ale symbolizujú aj nádej a uzdravenie.
Dobropark, súkromne prevádzkovaná záhrada a rekreačná oblasť s rozlohou 370 akrov ležiaca západne od Kyjeva, bol obnovený po ruskej okupácii, ktorá trvala viac ako mesiac.
"Ruská armáda okupovala celú túto oblasť," uviedla krajinárska návrhárka parku Olha Lyhvarová.

Keď sa ruské jednotky stiahli, zmizli z parku aj tamojšie traktory a elektrické vozíky, dodala. Trojposchodový hotel, ktorý na pozemku kedysi stál, zrovnali so zemou. Dnes podľa nej do parku prichádzajú ľudia, aby sa "znovu spojili s prírodou".
"Môžu tu cítiť silu života. Vidieť, že napriek všetkému život pokračuje. Musíme žiť ďalej a nájsť pre seba radosť a krásu v tom, čo nás obklopuje, "dodala.