Odchod na letnú dovolenku so sebou prináša nároky na zabezpečenie bytu či domu, ale aj úskalia online platieb, mobilného internetu či používania platobných kariet v zahraničí.
Zverejniť zábery z dovolenky na sociálnych sieťach a oznámiť tak celému svetu, že najbližšie dva týždne nechávame na Slovensku prázdny byt, nie je dobrý nápad.
Nástrahy však môžu číhať vo verejných wi-fi sieťach na letiskách či v hoteloch, pri platbách kartou alebo rezervovaní si ubytovania či letenky na poslednú chvíľu.
Priplatiť si za mobilné dáta alebo kúpiť v zahraničí miestnu SIM kartu je bezpečnejšie ako používať verejné wi-fi siete, hovorí JAKUB VÁVRA, analytik rizík z českej softvérovej spoločnosti Avast.
Verejné wi-fi siete sú dnes na letiskách, v hoteloch alebo v reštauráciách. Sú pre bežného používateľa bezpečné?
Majú v sebe určité riziká. Pripojiť sa na ne môže ktokoľvek, takže sa môže aj nabúrať do dát, ktoré cez ňu prúdia. Ale myslím si, že dnes je to riziko menšie ako v minulosti. Ešte v roku 2016 alebo 2018 sa bežne na webstránkach nepoužíval šifrovaný protokol HTTPS, ktorý v súčasnosti používa už väčšina stránok aj aplikácií.
Takže možnosť, že sa hacker nabúra do vašich dát alebo napríklad do prihlasovania sa do banky, je už dnes pomerne malá. Napriek tomu by som odporúčal používať mobilné dáta, ak je to možné. To je najbezpečnejšie.
Takže je lepšie si pred dovolenkou predplatiť dáta navyše?
Áno, je to najjednoduchšie riešenie. V rámci EÚ to už nie je až taký problém. Ak ste mimo EÚ, je jednoduchšie kúpiť si miestnu SIM kartu a mať prístup k mobilným dátam cez ňu.