PARÍŽ. Krajne pravicová strana Národné združenie (RN) a jej spojenci získali v prvom kole predčasných volieb vo Francúzsku 33,13 percenta hlasov.
Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania hlasov zverejnených francúzskym ministerstvom vnútra. Informovala o tom agentúra AFP.
Takmer rekordná účasť
Na druhom mieste s takmer 28 percentami hlasov skončil ľavicový Nový ľudový front (NFP).
Za centristický prezidentský blok Spolu (ENS), ktorý skončil na treťom mieste, hlasovalo 20,04 percenta voličov.
Voľby sprevádzala takmer rekordná účasť - svoje právo využilo 66,71 percenta voličov. Ide o najvyššiu účasť od prvého kola parlamentných volieb v roku 1978, s výnimkou volieb v roku 1986.
Celkovo bolo už v prvom kole zvolených 39 poslancov RN a jej spojencov, 32 poslancov NFP a dvaja poslanci ENS.
Prezident Emmanuel Macron a jeho spojenci v pondelok začali týždeň intenzívnej kampane pred druhým kolom volieb, ktoré bude o týždeň (7. júla), aby zabránili krajnej pravici v jej historicky prvom získaní absolútnej väčšiny.
Zlomovým bodom v krajine
Francúzsky premiér Gabriel Attal, ktorý bude po druhom kole pravdepodobne nútený podať demisiu, varoval, že krajná pravica je teraz pred "bránami moci". RN by podľa neho v druhom kole nemala dostať "ani jeden hlas".
"Máme sedem dní na to, aby sme Francúzsko ochránili pred katastrofou," zdôraznil Raphaël Glucksmann, ktorý je kľúčovou postavou ľavicového NFP.
Vstup protiimigračnej a euroskeptickej RN do vlády by bol zlomovým bodom v moderných dejinách Francúzska: Krajne pravicová strana by sa moci vo Francúzsku ujala prvýkrát od druhej svetovej vojny, keď jeho územie obsadilo nacistické Nemecko.
"Nič nie je vyhraté a rozhodujúce je druhé kolo," odkázala svojim priaznivcom vodkyňa RN Marine Le Penová, ktorá sa dlhodobo snaží separovať svoju stranu od jej extrémistického predchodcu - strany Národný front (FN), ktorý viedol jej otec Jean-Marie Le Pen.
"Potrebujeme absolútnu väčšinu, aby Jordana Bardellu o osem dní vymenoval Emmanuel Macron za premiéra," dodala. Bardella už medzičasom zopakoval, že chce byť "premiérom všetkých Francúzov".
Kampaň pred druhým kolom
Ak by sa tento scenár zrealizoval, začalo by sa napäté obdobie "spolužitia" Bardellu s Macronom, ktorý sa zaviazal, že na prezidentskom poste zostane do konca svojho funkčného obdobia, teda do roku 2027.
Bardella však súčasne deklaroval, že vládu zostaví len vtedy, ak RN získa vo voľbách absolútnu väčšinu.
Spoločnosť Eurasia Group, ktorá sa zaoberá analýzou rizík, pritom predpovedá, že RN teraz "pravdepodobne" nedosiahne absolútnu väčšinu.
V tejto situácii časť francúzskej tlače - vrátane denníka Libération - v pondelok vyzvala voličov, aby sa spojili a zastavili nástup krajnej pravice. "Po šoku vytvorte blok," apeloval Libération na svojej titulnej strane.
Mandát v Národnom zhromaždení získalo 75 poslancov
Už v prvom kole volieb získalo 75 poslancov mandát v Národnom zhromaždení.
To je viac ako desatina z 577 mandátov a výrazne viac, ako bolo obvyklé v predošlých voľbách.
Krajná pravica získala 37 mandátov, ľavicová koalícia 32, vyplýva z údajov francúzskeho ministerstva vnútra.
Na zisk kresla už v prvom kole je potrebné mať vyše 50 percent odovzdaných hlasov a hlasy zároveň musia predstavovať aspoň 25 percent registrovaných voličov.

Tieto podmienky splnilo 37 kandidátov krajne pravicového Národného združenia (RN). Mandát už získala aj šéfka jeho poslancov Marine Le Pen, v Pas-de-Calais na severe Francúzska dostala 58 percent hlasov.
Ľavicový blok Nový ľudový front v nedeľu získal 32 mandátov. Svoje miesto v dolnej komore parlamentu obhájila napríklad šéfka poslancov strany Nepodrobené Francúzsko (LFI) Mathilde Panot, šéf socialistov Olivier Faure alebo Sandrine Rousseau za zelených, uvádza Le Figaro.
Vládny tábor dostal 20 percent hlasov a len dvaja jeho kandidáti sa prebojovali do parlamentu už v prvom kole. Väčšina členov vlády má však ťažkosti, píšu francúzske médiá.
Pomerne solídnu pozíciu do druhého kola má vo svojom obvode Hauts-de-Seine premiér Gabriel Attal, ktorý získal takmer 44 percent hlasov.
Jeho minister zahraničia Stéphane Séjourné vedie v susednom okrsku s 46 percentami. Minister vnútra Gérald Darmanin získal v okrsku Nord 36 percent hlasov, na päty mu s odstupom necelých dvoch bodov šliape kandidát RN.
Macron znova pohorel
Pre Macrona znamenajú odhady výsledkov prvého kola veľkú porážku, napísala agentúra DPA. Macronova dlhodobá politická súperka a šéfka poslancov RN v parlamente Le Penová uviedla, že Macronov tábor bol v prvom kole volieb "takmer vyhladený". Vyzvala tiež voličov, aby v druhom kole dali jej strane absolútnu väčšinu v parlamente.
Predseda RN Jordan Bardella v reakcii na odhady volebných výsledkov uviedol, že je pripravený stať sa premiérom, ak jeho strana získa po druhom kole absolútnu väčšinu.
Bardella tiež povedal, že v takom prípade bude "kohabitačným" predsedom vlády, ktorý bude "rešpektovať ústavu a úrad prezidenta republiky, ale bude nekompromisný, pokiaľ ide o politiku, ktorú budeme vykonávať", uviedla agentúra Reuters.
Ako kohabitáciu označuje francúzsky politický systém stav, keď parlamentná väčšina má iný politický názor ako prezident.
Výsledky hlasovania s vysokou účasťou, ktoré sú v súlade s predvolebnými prieskumami, priniesli len málo jasných informácií o tom, či protiimigračná a euroskeptická strana RN bude schopná zostaviť vládu spolu s proeurópskym Macronom.
Pred druhým kolom volieb krajinu čaká týždeň politického vyjednávania. Konečný výsledok bude závisieť od toho, ako sa strany rozhodnú spojiť svoje sily v každom z 577 volebných obvodov. Vo Francúzsku je viac než 49 miliónov oprávnených voličov.
Pred bránami moci
Francúzsky premiér Gabriel Attal v nedeľu vyzval voličov, aby v druhom kole predčasných parlamentných volieb nedali krajnej pravici "ani jeden hlas".
"Krajná pravica je pred bránami moci," povedal Attal a varoval, že strane hrozí zisk absolútnej väčšiny.
"Náš cieľ je jasný: zabrániť RN, aby bola zvolená v druhom kole. Ani jeden hlas nesmie pripadnúť Národnému združeniu," dodal francúzsky premiér z centristickej strany (RE) prezidenta Emmanuela Macrona.