SME

KĽDR údajne úspešne otestovala balistickú strelu s viacerými hlavicami

Podľa Južnej Kórey ide pravdepodobne o podvod s cieľom zakryť nevydarený štart.

Prenos zo severokórejského raketového testu. Prenos zo severokórejského raketového testu. (Zdroj: SITA/AP)

PCHJONGJANG. Severná Kórea (KĽDR) údajne úspešne otestovala balistickú strelu schopnú niesť viaceré hlavice. Informovala o tom vo štvrtok štátna tlačová agentúra KCNA.

Podľa Južnej Kórey ide pravdepodobne o podvod s cieľom zakryť nevydarený štart. Soul zároveň hlásil ďalšie balóny s odpadkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Test rakety sa podľa KCNA uskutočnil v stredu - v deň, keď juhokórejská armáda tvrdila, že KĽDR vystrelila zrejme hypersonickú strelu zo svojho východného pobrežia, ale vybuchla vo vzduchu v počiatočnej fáze letu.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, KCNA uviedla, že strele sa podarilo oddeliť bojové hlavice, ktoré boli presne navádzané na tri vopred stanovené ciele. "Zámerom bolo zabezpečiť schopnosť ničiť jednotlivé ciele pomocou viacerých hlavíc," píše sa v jej vyhlásení.

"Severná Kórea dnes niečo zverejnila, ale domnievame sa, že ide len o klamstvo a zveličovanie," uviedol hovorca zboru náčelníkov štábu juhokórejskej armády.

Zverejnené snímky, ktoré údajne zachytávajú stredajší test, označil za zrejme vyfabrikované alebo prevzaté z iného štartu.

Južná Kórea, Spojené štáty a Japonsko vypustenie Pchjongjangu odsúdili ako porušenie rezolúcií prijatých Bezpečnostnou radou OSN a označili to za "bezpečnostnú hrozbu".

Trojica štátov zároveň po minulotýždňovom summite severokórejského a ruského vodcu - Kim Čong-una a Vladimira Putina - varovala pred ďalšími provokáciami KĽDR. Lídri počas prvej Putinovej návštevy KĽDR za posledných 24 rokov uzavreli dohodu o strategickom partnerstve.

SkryťVypnúť reklamu

Juhokórejská armáda ďalšej informovala, že KĽDR v noci poslala ďalších 180 balónov s odpadkami. Približne 70 z nich, ktoré zväčša niesli malé papieriky, dopadli v metropole Soul a v severnej časti provincie Kjonggi.

Medzi oboma Kóreami už dlhšie prebieha tzv. "balónová vojna". KĽDR posielaním týchto balónov vyjadruje svoj odmietavý postoj k letákovým kampaniam smerovaným proti ich režimu.

Jeden z juhokórejských aktivistov minulý týždeň potvrdil, že smerom na sever vypustil ďalšie balóny s propagandistickými letákmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 632
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 594
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 929
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 840
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 905
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 843
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 786
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ivan Demidov na tréningu Montrealu.

Nastúpi na krídle tretej formácie.


Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Kolín získal naposledy nemecký titul v roku 2002.


TASR
Jakub Demek v drese Vegas Golden Knights.

Týždeň slovenských talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Dočasný hlavný tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh.

Slovenská reprezentácia pokračuje v príprave na majstrovstvá sveta.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu