SOUL/TEHERÁN. Južná Kórea označila "akékoľvek kroky", ktoré pomôžu budovať vojenský potenciál Severnej Kórey, za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).
Vyhlásil to v pondelok námestník ministra zahraničných vecí Čchung Pjung-won a vyzval medzinárodné spoločenstvo na jednotnú odpoveď.
Námestník juhokórejskej diplomacie sa k tejto téme vyjadril v Teheráne počas stretnutia medzivládnej organizácie na podporu ázijskej spolupráce (ACD).

Putin sa navštívil Pchjongjang
Išlo o reakciu na posilňovanie vojenských väzieb Severnej Kórey a Ruska a ich uzavretie zmluvy o strategickom partnerstve.
Ruský prezident v správe pre Kim Čong-una v utorok uviedol, že jeho nedávna návšteva Pchjongjangu pozdvihla vzťahy oboch krajín na "bezprecedentne vysokú" úroveň a otvorila možnosti spolupráce v rôznych oblastiach.
Členmi ACD ako poradného orgánu sú najmä ázijské a blízkovýchodné krajiny, ale aj Rusko. Na zasadnutí sa preto zúčastnil i námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko.
Organizácia bola založená v roku 2002 a má 34 členov. Iránu v súčasnosti patrí rotujúce predsedníctvo.
Čchung sa osobitne stretol aj s dočasným iránskym ministrom zahraničných vecí Alím Bágherím Kaním, aby s ním prerokoval bilaterálne zmluvy a iné otázky týkajúce sa spoločného záujmu, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí Soulu.
Jadrové zbrane by mohli odradiť hrozby
Opätovné premiestnenie amerických taktických jadrových zbraní do Južnej Kórey by mohlo posilniť jej politiku odradzovania voči severokórejským hrozbám v čase prehlbovania väzieb medzi KĽDR a Ruskom.
Vyhlásil to v utorok v Soule bývalý poradca USA pre národnú bezpečnosť John Bolton.
Bolton povedal, že Južná Kórea by mala robiť viac pre bezpečnosť v indo-tichomorskom regióne. Navrhol, aby sa popri Austrálii, Indii, Japonsku a USA pridala k Štvorstrannému bezpečnostnému dialógu (QSD) ako jeho piaty člen.
"V najbližšom čase by mohlo pomôcť posilnenie jadrového dáždnika tým, že by sa na (Kórejský) polostrov vrátili americké taktické jadrové zbrane, čím by sme (severokórejskému vodcovi) Kim Čong-unovi odkázali: Sme tu a sme pripravení, ak sa o niečo pokúsite," vyhlásil Bolton.

Putin a Kim tiež podpísali zmluvu, ktorá ich zaväzuje k poskytnutiu vojenskej podpory v prípade, že sa jeden z nich ocitne pod ozbrojeným útokom.
Americké taktické jadrové zbrane boli z Kórejského polostrova stiahnuté v roku 1991. Južná Kórea odvtedy dodržiava svoj nejadrový štatút, pričom sa spolieha na americký bezpečnostný záväzok.
Taktické jadrové zbrane majú relatívne nižší výkon v porovnaní so "strategickými" zbraňami, ktoré sú zvyčajne dopravované nosičmi s dlhším doletom, ako sú medzikontinentálne balistické rakety, balistické strely odpaľované z ponoriek alebo bombardéry s dlhým doletom.
Kim Putinovu cestu využil
O Putinovej nedávnej ceste do Severnej Kórey Bolton povedal, že Kim ju využil na to, aby Číne ukázal, že je "schopný hrať medzi Ruskom a Čínou ako jeho starý otec", zakladateľ Severnej Kórey Kim Ir-sen.
"Miera, do akej sa zvýšil vplyv Severnej Kórey na Rusko a Čínu, je pre Južnú Kóreu problémom, pretože to znamená, že KĽDR je silnejšia a má potenciálne väčšiu podporu, ako keď sa takmer úplne spoliehala iba na Čínu," povedal.
Bolton tiež navrhol, aby sa Južná Kórea zúčastňovala na fórach bezpečnostného partnerstva AUKUS, ktoré zahŕňa Austráliu, Britániu a Spojené štáty.
"Pre Južnú Kóreu je dôležité uvažovať o širších súvislostiach, ktoré sa skrývajú za zjavnou hrozbou zo strany Kim Čong-una," dodal.