JERUZALEM. Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi v pondelok uviedol, že brigáda palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v meste Rafah na juhu Pásma Gazy je už takmer rozložená a nie je viac schopná fungovať ako bojová jednotka.
"Jasne sa blížime k bodu, keď môžeme povedať, že sme rozložili brigádu Rafah, že je porazená nielen v zmysle, že tam už nie je viac teroristov, ale v zmysle, že už nemôže ďalej fungovať ako bojová jednotka," spresnil Halevi.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že fáza intenzívnych bojov proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktorá sa odohráva na juhu Pásma Gazy, sa chýli ku koncu.

Dodal však súčasne, že vojna sa neskončí, kým táto islamistická skupina bude ovládať Pásmo Gazy.
Rukojemníci ostávajú v zajatí
Vojnu v Pásme Gazy rozpútali útoky zo 7. októbra 2023, keď palestínske komandá prenikli na juh Izraela a zabili tam približne 1140 ľudí, väčšinou izraelských civilistov.
Zároveň zajali aj približne 250 rukojemníkov. Zhruba polovica z nich zostáva podľa Izraela naďalej v zajatí, pričom o viacerých sa predpokladá, že boli medzičasom zabití.
V reakcii na útok spomínaných palestínskych kománd podnikol Izrael najprv nálety a neskôr aj pozemnú operáciu v Pásme Gazy, ktorá si zatiaľ vyžiadala viac než 37 600 obetí na životoch, väčšinou žien a detí.
Už stavajú novú štvrť
V kibuci Be'eri v blízkosti Negevskej púšte na juhu Izraela položili v pondelok základný kameň novej štvrte, ktorá nahradí domy zničené palestínskymi teroristami pri ich vpáde 7. októbra 2023.
Nová štvrť Šikmin bude mať 52 domov. Svoj nový domov tam chce mať aj Miri Gad Mesikaová, ktorá v rozhovore pre izraelskú televíziu Kešet 12 uviedla, že jej pocity sú zmiešané, lebo vyčíňanie útočníkov má stále pred očami.
Spomenula aj to, že mnohí z obyvateľov kibucu alebo telá tých, ktorý zadržiavanie v Pásme Gazy neprežili, sú stále rukojemníkmi Palestínčanov.
Dodala však, že jej dom zhorel do tla a ona sa nemá kam vrátiť a ani kam ísť. "Nemám na výber, len postaviť dom nanovo a ísť dopredu".
Zdôraznila, že skutočná obnova kibucu nastane "len vtedy, keď sa rukojemníci vrátia domov – zavraždení na pochovanie a tí, ktorí žijú, na rehabilitáciu. Až potom sa vyliečime zo (traumy) 7. októbra".
Pre následky vpádu palestínskych kománd sa kibuc Be'er stal symbolom dramatických udalostí, ktoré spustili vojnu Izraela proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas odohrávajúcu sa v Pásme Gazy.