WASHINGTON/LONDÝN. Portál Wikileaks v utorok uviedol, že jeho zakladateľ Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny.
K oznámeniu došlo krátko po zverejnení informácií, podľa ktorých sa Assange po dohode s úradmi USA prizná k vine v súvislosti s porušením amerických zákonov o špionáži, čo mu umožní návrat domov do Austrálie.
Z dokumentov súdu vyplýva, že Assange, ktorý je austrálskym občanom, sa dohodol o priznaní viny v záujme zaistenia svojej slobody. Pred súd by mal predstúpiť na súostroví Severné Mariány, čo je americké územie v Tichomorí.
Assange podľa portálu odcestoval z Británie z letiska Stansted ešte v pondelok popoludní.
"Julian Assange je voľný," uvádza sa v príspevku na účte Wikileaks na platforme X.
Loading
...
"Z väzenia Belmarsh s maximálnym stupňom ochrany odišiel v pondelok 24. júna v ranných hodinách po tom, čo tam strávil dovedna 1901 dní. Kauciu mu udelil londýnsky najvyšší súd a popoludní nastúpil na palubu lietadla na letisku Stansted a odletel z Británie," dodáva portál.
Po príspevku zverejnil Wikileaks aj krátke video, na ktorom vidieť zrejme Assangea, ako ho prevážajú na letisko a ako nastupuje do lietadla, píše DPA.
Po vyslovení rozsudku sa vráti domov
Portál krátko predtým uviedol, že Assange predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA.
Vyplýva to zo súdneho dokumentu, ktorý podalo americké ministerstvo spravodlivosti.
Podľa očakávania bude odsúdený na 62 mesiacov väzenia, čo je čas, ktorý vo väzení už strávil a po vyslovení rozsudku sa vráti domov do Austrálie. Pojednávanie sa uskutoční v stredu o deviatej hodine ráno miestneho času (01.00 h SELČ), spresňuje Reuters.
Washington žiadal o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku.
Prípad sa dlho naťahoval
Podľa austrálskeho premiéra Anthonyho Albanesseho je jasné, že prípad Assangea sa "naťahoval príliš dlho a nič by sa nedalo získať jeho pokračujúcim väznením," píše Reuters.
Vláda v Austrálii dodala, že nie je vhodné záležitosť ďalej komentovať vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie.
Assangeova manželka Stella v utorok poďakovala všetkým, ktorí ich doposiaľ podporovali. "Julian je voľný!!!" napísala na platforme X po potvrdení, že Assange opustil múry londýnskej väznice Belmarsh a odletel z Británie.
"Slovami sa nedá vyjadriť naša nesmierna vďačnosť" všetkým, ktorí podporovali celosvetové ťaženie za jeho prepustenie, dodala.
Assangeova matka Christine podľa agentúry AFP pre austrálske médiá vyjadrila vďačnosť, že jeho "utrpenie" sa teraz konečne končí.
Assange sa proti vydaniu do USA bránil viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.
OSN prepustenie privítalo
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) prepustenie Assangea privítal ako "významný krok k definitívnemu vyriešeniu tohto prípadu".
"Vítame prepustenie Juliana Assangea z väzby v Spojenom kráľovstve," povedala hovorkyňa OHCHR Liz Throssellová. Dodala, že konečná dohoda o priznaní viny ešte čaká na schválenie.
"Ako sme opakovane upozorňovali, tento prípad vyvoláva obavy v súvislosti s ľudskými právami... V nasledujúcich dňoch budeme naďalej sledovať vývoj situácie" uviedla hovorkyňa.
Chronológia hlavných udalostí:
- Prezradenie a zatknutie
26. júla 2010 - Portál WikiLeaks, ktorý vznikol v decembri 2006, zverejnil 70-tisíc tajných správ z Afganistanu, prevažne poľných hlásení amerických vojakov z rokov 2004 až 2009. Dokumenty svedčili o silnejúcom a lepšie organizovanom povstaní Talibanu, o zabíjaní civilistov či o tajných operáciách americkej CIA v krajine. Biely dom zverejnenie skritizoval. Portál potom v októbri zverejnil okolo 400-tisíc tajných amerických dokumentov o vojne v Iraku, ktoré podľa Assangea priniesli dôkazy o spáchaných vojnových zločinoch.
18. novembra 2010 - Švédsko vydalo na Assangea medzinárodný zatykač kvôli údajnému znásilneniu a sexuálnemu obťažovaniu z augusta 2010.
7. decembra 2010 - Assangea na žiadosť Švédska zadržala v Londýne na deväť dní polícia.
14. decembra 2010 - Londýnsky súd nariadil prepustiť Assangea na kauciu 240-tisíc libier. Assange potom žil prakticky v domácom väzení v dome svojho stúpenca v grófstve Norfolk.
- Utečenec na ekvádorskej ambasáde
19. júna 2012 - Assange požiadal na ekvádorskej ambasáde v Londýne o politický azyl. Prezidentom Ekvádoru bol vtedy predstaviteľ ľavice Rafael Correa, ktorý v auguste Assangeovi udelil azyl.
Assange zostal na tomto diplomatickom zastúpení takmer sedem rokov a získal v januári 2018 ekvádorské občianstvo, ktoré mu bolo neskôr odobraté.
Nový ekvádorský prezident Lenín Moreno obvinil v apríli 2019 Assangea z porušovania podmienok azylu na veľvyslanectve po tom, čo Assange zverejnil na WikiLeaks fotografie Morena a jeho rodiny a pripojil sa údajne ku kampani vedenej bývalým prezidentom Correou, ktorá vraj mala destabilizovať Ekvádor.
- Ďalšie zatknutie a obvinenie
11. apríla 2019 - Assange bol po vyhostení z ekvádorskej ambasády zatknutý. Polícia ho zadržala na základe žiadosti o vydanie do USA a pre porušenie podmienok kaucie v súvislosti s údajným znásilnením vo Švédsku. Londýnsky súd ho potom skonštatoval vinným z porušenia podmienok kaucie a do ďalšieho pojednávania na súde vyššej inštancie ho poslal do väzby. Americké ministerstvo spravodlivosti Assange obvinilo zo sprisahania za účelom získania tajných informácií z vládnych počítačov.
1. mája 2019 - Assange bol v Británii odsúdený na 50 týždňov odňatia slobody za porušenie podmienok kaucie. O deň neskôr začal britský súd prejednávať jeho vydanie do USA.
- Ďalšie obvinenie z USA
23. mája 2019 - Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo Assange z ďalších takmer dvoch desiatok trestných činov. Assange podľa obvinenia ohrozil národnú bezpečnosť USA nezákonným zverejnením tajných dokumentov, vrátane mien tajných zdrojov.
11. júna 2019 - Spojené štáty formálne požiadali Britániu o vydanie Assangea. Pre americké úrady je špión a v krajine mu hrozí trest odňatia slobody až na 175 rokov.
- Zamietnutie vydania
24. februára 2020 - Britský súd začal rokovať o americkej žiadosti na vydanie Assangea. Extradičný proces bol neskôr odložený kvôli pandémii koronavírusu.
4. januára 2021 - Britský súd rozhodol, že Assange by nemal byť vydaný do USA. Sudkyňa Vanessa Baraitserová na základe posudku o jeho krehkom duševnom zdraví svoje rozhodnutie zdôvodnila obavou, že Assange by mohol spáchať samovraždu. USA sa proti rozhodnutiu odvolali.
- Svadba
12. novembra 2021 - Assange dostal povolenie oženiť sa vo väznici s právničkou Stellou Morisovou. Majú už spolu dvoch synov. Assange sa s Morisovou oženil 23. marca 2022. Obrad sa odohral počas návštevných hodín väznice Belmarsh. Účasť fotografov a novinárov väznice z bezpečnostných dôvodov odmietla.
- Zrušenie zamietnutia vydania
10. decembra 2021 - Britský odvolací súd otvoril cestu k vydaniu Assangea do USA, keď zrušil odmietavé stanovisko súdu nižšej inštancie, podľa ktorého je Assangeovo psychické zdravie príliš krehké na to, aby bol schopný zvládnuť podmienky panujúce v americkom väzenskom systéme.
14. marca 2022 - Britský najvyšší súd sa odmietol jeho prípadom zaoberať, pretože "nevzniesol žiadny sporný právny bod".
- Povolenie na vydanie do USA
20. apríla 2022 - Britský súd povolil vydanie Assangea do USA.
17. júna 2022 - Súhlas s Assangeovým vydaním udelilo britské ministerstvo vnútra.
- Ďalšie rokovania o vydaní
V novembri 2022 vyzvalo päť významných novín (The New York Times, The Guardian, El País, Le Monde a Der Spiegel) a potom aj austrálsky premiér Spojené štáty, aby obvinenia stiahli.
20. februára 2024 - Začalo sa vypočutie v prípade jeho extradície do Spojených štátov. Súd 26. marca rozhodol, že Assange nemôže byť okamžite vydaný do USA kvôli obvineniu zo špionáže, podľa agentúry AP chcela justícia záruky.
20. mája 2024 - Londýnsky vrchný súd Assangeovi povolil možnosť ďalšieho odvolania proti extradícii.
Odvolanie sa malo prerokovať 9. a 10. júla 2024.
- Súhlas s americkým súdnym systémom
24. júna 2024 - Assange uzavrel s americkými úradmi dohodu o vine a treste, ktorá mu umožňuje byť opäť na slobode. Opustil Britániu a mal by si osobne vypočuť rozsudok v noci na stredu SELČ na súde na jednom z ostrovov tichomorského súostrovia Severnej Mariany, ktoré je pridruženým štátom USA. Odtiaľ by mal zamieriť priamo domov do Austrálie.