ATÉNY. Grécko v pondelok obvinilo novú stredopravú vládu susedného Severného Macedónska z porušovania historickej dohody o názve krajiny, pričom varovalo, že by to jedného dňa mohlo poškodiť jeho nádeje na vstup do Európskej únie.
Atény sa takto vyjadrili po tom, ako severomacedónsky premiér Hristijan Mickoski opakovane použil starý názov Macedónsko a povedal, že nový názov svojej krajiny podľa dohody s Gréckom považuje za „hanebný“.
Dohodu s Gréckom, ktoré si nárokuje názov Macedónsko pre jeden zo svojich regiónov, podpísala stredoľavá vláda, ktorú Mickoski porazil v májových voľbách.
Dohoda ukončila desaťročia trvajúci spor o históriu a kultúrne dedičstvo a stanovila, že krajina formálne prijme nový názov Severné Macedónsko.

Dohoda neskôr umožnila Severnému Macedónsku vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Severné Macedónsko je kandidátom na vstup do EÚ od roku 2005, ale roky ho blokovalo susedné Grécko pre spomenutý spor o názov krajiny. To sa vyriešilo v roku 2018, keď sa krajina premenovala z Macedónska na Severné Macedónsko.
Momentálne blokuje severomacedónsky prístupový proces Bulharsko požadujúce uznanie existencie bulharskej menšiny v ústave Severného Macedónska.
Grécky minister zahraničných vecí George Gerapetritis v pondelok povedal, že pristúpenie Severného Macedónska k EÚ by bolo „nepredstaviteľné a neprijateľné“ bez jeho „plného a bezpodmienečného“ rešpektovania medzinárodného práva vrátane dohody o názve s Gréckom.
V máji sa o podobný diplomatický škandál ako Mickoski postarala aj novozvolená prezidentka Severného Macedónska Gordana Siljanovská-Davkovová, keď na inaugurácii hovorila o svojej krajine ako o Macedónsku.
Výber slov jej vtedy vytkla aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Siljanovská-Davkovová tvrdošijne uviedla, že je jej „ľudským právom“ hovoriť o krajine tak, ako sa jej páči.