PODGORICA, ZÁHREB, SARAJEVO. Rozsiahle časti Čiernej Hory, Bosny, Albánska a chorvátskej Dalmácie v piatok postihol výpadok v dodávkach elektrického prúdu.
Informujú o tom miestne médiá, podľa ktorých v dôsledku takzvaného blackoutu nastal chaos v doprave. Dodávky sa medzitým darí obnovovať.
Región sa teraz potýka s vlnou horúčav, teploty tam presahujú 40 stupňov Celzia.
Chaos v doprave
V chorvátskom Splite podľa stanice N1 nefungovali semafory, mestom zneli sirény záchranných služieb. Dodávky boli prerušené aj v Dubrovníku, Zadare, Omiši, Makarskej a na rade dalmatských ostrovov.
V bosnianskom hlavnom meste Sarajevo sa zastavili električky a bez elektriny sa ocitli aj viaceré ďalšie mestá po celej krajine.
"Na cestách už je úplný chaos, semafory nefungujú, občania si v obchodoch nemôžu nič kúpiť, pretože sústavy nefungujú. Reštaurácie, kaviarne... všetci sú v obrovských problémoch," uviedol chorvátsky denník Slobodna Dalmacija.
Podľa N1 sa po necelej hodine výpadku podarilo dodávky obnoviť v častiach Dalmácie a Čiernej Hory.
V Čiernej Hore mali dodávky prúdu iba mestá na severe krajiny. Výpadok potvrdil na sociálnych sieťach aj operátor čiernohorskej prenosovej sústavy CEDIS.
Výpadok nastal tiež v Albánsku, aj tam však boli dodávky medzičasom obnovené. Tamojší operátor prenosovej sústavy OST podľa stanice A2 uviedol, že závada nastala na interkonektore s Gréckom. Dôvodom boli extrémne teploty.
Príčinu výpadku nepoznajú
Stanica N1 upozorňuje, že stále nie je jasné, čo blackout zapríčinilo. Prvotné informácie hovorili o poruche prenosovej sústavy v Čiernej Hore, odkiaľ sa výpadok ďalej rozšíril.
Podľa agentúry HINA sa doteraz nikdy nestalo, aby elektroenergetická sústava skolabovala hneď v troch krajinách naraz.
Leto býva na Balkáne horúce pravidelne, zriedka ale teploty dosahujú 40 stupňov Celzia už v polovici júna, pripomína agentúra AP. Súčasnú vlnu horúčav podľa meteorológov spôsobil horúci vzduch z Afriky.
Začiatkom tohto týždňa úrady v Severnom Macedónsku zaviedli mimoriadne opatrenia v súvislosti s vysokými teplotami. Platiť majú do nedele, keď by horúčavy mali začať ustupovať. Odporúčanie nezdržiavať sa na slnku medzi 11:00 a 15:00 vydalo tiež Srbsko.