JEKATERINBURG, BRATISLAVA. Keď Xénia Karelinová nasadala v januári na lietadlo do Ruska, tešila sa na stretnutie s rodičmi, so starou mamou a s mladšou sestrou. Namiesto toho sa ocitla v putách a v ruskom väzení jej hrozia roky za mrežami.
Rusko-americkú občianku tamojšie úrady obvinili z vlastizrady. Karelinová pritom len prispela zhruba 50 dolármi na pomoc Ukrajine.
Loading
...
Je jednou z niekoľkých Američanov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v ruskej väzbe. Moskva tak robí zo strategických dôvodov, myslí si ruský investigatívny novinár Andrej Soldatov.
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) chce „vybudovať zásobu rukojemníkov s americkými pasmi, ktorých môže Moskva využiť ako páku v budúcich rokovaniach s Washingtonom“, povedal pre americkú stanicu CNN.
V článku sa dočítate aj:
- prečo ju ruské úrady obvinili z vlastizrady,
- aký trest jej hrozí,
- akí Američania sa ešte nachádzajú v ruských väzniciach,
- prečo má jej priateľ nádej, že sa Karelinová vráti domov.
Dlhý trest za pár dolárov
Tridsaťtriročná žena je obvinená z „aktívneho prevodu finančných prostriedkov ukrajinskej organizácii, ktoré ukrajinské ozbrojené sily následne použili na nákup liekov, vybavenia, zbraní a munície“, informovala ruská prokuratúra.
Jej priateľ Chris Van Heerden však médiám povedal, že Karelinová charite na pomoc ukrajinským civilistom so sídlom v USA jednorazovo darovala 51,8 dolára.
Karelinová vyrástla v Rusku, do Spojených štátov sa presťahovala zhruba pred desiatimi rokmi a usadila sa v meste Los Angeles. V roku 2021 sa stala americkou občiankou. V Kalifornii pracovala ako kozmetička v kúpeľoch, dlhodobo sa venovala aj baletu.
Van Heerden svojej priateľke kúpil letenky do Ruska za rodinou ako darček na narodeniny. „Je hrdá na to, že je Ruska. Nepozerá však správy a nezasahuje do ničoho“, čo sa týka vojny, povedal vo februári pre CNN.
Neverejné pojednávanie
Proces s Karelinovou začal vo štvrtok. Hrozí jej až 20 rokov väzenia, tlačová agentúra Reuters píše o treste 12 rokov za mrežami až o doživotí.
Súd v meste Jekaterinburg zverejnil krátke video, v ktorom Karelinová sedí v sklenej klietke, typickej pre ruské súdy. Kým si ju reportéri fotografovali, venovala im chabý úsmev.
Samotné pojednávanie prebehlo za zatvorenými dverami, ako je v prípade obvinenia z vlastizrady v Rusku zvykom. Súd odročil konanie na 7. augusta bez udania dôvodu.
Ženu v Rusku zadržali koncom januára, americké orgány sa o jej zatknutí dozvedeli 8. februára. Dostať sa k nej bolo spočiatku náročné, keďže Kremeľ neuznáva dvojaké občianstvo.
Takýchto ľudí „považuje Rusko v prvom rade za svojich občanov, preto je často ťažké získať pre nich konzulárnu pomoc“. „Budeme sa však o to usilovať vo všetkých prípadoch, keď je zadržaný občan USA,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller na februárovom tlačovom brífingu.
Američania v ruských väzniciach
Miller neskôr Američanov opätovne upozornil, aby za žiadnych okolností necestovali do Ruska. Vystavujú sa tak podľa neho „obrovskému riziku“, že ich zadržia.
Karelinová je jednou z niekoľkých amerických občanov, ktorých v súčasnosti držia v ruských väzniciach. Sú medzi nimi aj bývalí vojaci či reportéri.
Najznámejším z nich je novinár denníka Wall Street Journal Evan Gershkovich, ktorého zadržali vlani v marci. Ide o prvého amerického novinára, ktorého zatkli pre podozrenia zo špionáže od konca studenej vojny. Jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenie odmietajú.

O Gershkovichovom prípade začne budúcu stredu pojednávať rovnaký súd v Jekaterinburgu, ktorý sa zaoberá aj obvinením Karelinovej. Novinárovi hrozí 20 rokov odňatia slobody.
Ruský prezident Vladimir Putin však pred pár mesiacmi naznačil, že by bol ochotný vymeniť ho za Vadima Krasikova, ktorý si v súčasnosti v Nemecku odpykáva doživotný trest za vraždu bývalého čečenského veliteľa z roku 2019.
V decembri 2022 vymenilo Rusko americkú basketbalistku Brittney Grinerovú za obchodníka so zbraňami Viktora Buta. Grinerová bola v ruskom väzení takmer desať mesiacov po tom, ako ju na letisku zatkli s elektrickou cigaretou obsahujúcou konopný olej. Odsúdili ju na deväť rokov väzenia.
Napriek tomu, že oslobodzujúce verdikty v prípade obvinenia z vlastizrady Rusko prakticky nevydáva, priateľ Karelinovej nestráca nádej. „Verím, že ju Spojené štáty prinavrátia naspäť ku mne,“ povedal koncom februára pre CNN.
