WASHINGTON. Vývoj umelej inteligencie (AI) by mohol vyvolať novú vlnu popierania holokaustu, varuje Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
V správe zverejnenej v utorok, na ktorej spolupracovala so Svetovým židovským kongresom, konštatuje, že AI by mohla mať za dôsledok šírenie falošného alebo zavádzajúceho obsahu o holokauste, či už pre konanie nenávistných skupín a popieračov alebo pre chybu v programe.
Jednou z najväčších obáv je zneužitie AI na vytvorenie takzvaných deepfakeov - digitálne manipulovaných záberov - holokaustu, ktoré by mohli naznačiť, že sa nestal alebo je zveličovaný. To by mohlo viesť k väčšiemu antisemitizmu a nepochopeniu kľúčového momentu dejín 20. storočia.
Správa UNESCO uvádza, že niektoré programy s podporou umelej inteligencie umožňujú používateľom komunikovať so simulovanými historickými postavami vrátane prominentných nacistov, ako bol Adolf Hitler.
Rozšírené používanie AI na pomoc pri vzdelávaní, výskume a písaní zvyšuje pravdepodobnosť, že nespoľahlivé údaje a „halucinácie“ umelej inteligencie by mohli zvýšiť úroveň mylného chápania holokaustu zo strany verejnosti, a to aj neúmyselného.

Aj programy s umelou inteligenciou, ktorých chápanie sveta je založené na relatívne obmedzených zdrojoch, môžu na otázku o holokauste odpovedať neúplne alebo zavádzajúco.
UNESCO v správe vyzvalo technologické spoločnosti, aby zostavili etické pravidlá pre vývoj a používanie AI na zníženie pravdepodobnosti nespoľahlivých informácií a zabránenie zlým aktérom využívať ich programy na podnecovanie násilia a šírenie klamstiev o holokauste.