SME

Slovensko v Bruseli taktizuje. Hrá o Šefčovičovo postavenie, ale aj o záujmy Smeru a Hlasu

Smer a Hlas sa chcú vrátiť k socialistom.

Prezident SR Peter Pellegrini a belgický premiér Alexander de Croo v Bruseli. Prezident SR Peter Pellegrini a belgický premiér Alexander de Croo v Bruseli. (Zdroj: tasr/ap)
Načítavam... Prezident Pellegrini lobuje v Bruseli za záujmy Smeru (24. 6. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

BRUSEL, BRATISLAVA. Každému musí byť jasné, že ak má politická strana zostať v tejto rodine, dohody s krajnou pravicou sú neprípustné. Tieto slová vyslovil na jeseň 2023 vtedajší portugalský premiér Antonio Costa.

Týkali sa slovenskej strany Smer a postojov Roberta Fica. Costa vyzýval Stranu európskych socialistov (PES), aby zaujala jednoznačný postoj k Smeru, ktorý sa formálne hlási k sociálnej demokracii. Smeru, a napokon aj Hlasu, pre vytvorenie koalície s nacionalistickou SNS aj rétoriku voči Ukrajine napokon strana pozastavila členstvo a ich europoslanci odišli aj z frakcie socialistov (S&D) v Európskom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Atonio Costa je dnes vážnym kandidátom na post predsedu Európskej rady, inštitúcie, v ktorej sedia najvyšší predstavitelia členských krajín, teda premiéri alebo prezidenti.

Práve minuloročné vylúčenie Smeru a Hlasu zo skupiny môže teraz rozhodnúť o jeho politickej budúcnosti. Nový slovenský prezident Peter Pellegrini, ktorý v pondelok na neformálnom summite lídrov zastupoval zotavujúceho sa Roberta Fica, naznačil, že Slovensko bude mať v otázke Costovej nominácie "vlastný prístup".

Problém má aj s postojmi estónskej premiérky Kaji Kallasovej, ktorá by sa mohla stať šéfkou diplomacie EÚ. V jej prípade Pellegrini v utorok podľa TASR povedal, že nový šéf diplomacie EÚ musí prezentovať širší pohľad na dianie vo svete, a nie presadzovať iba svoj doterajší pohľad na ruskú agresiu na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda zatiaľ nepadla ani na mene nového predsedu alebo predsedníčky Európskej komisie. Európska ľudová strana sa snaží o nové funkčné obdobie pre jestvujúcu predsedníčku Ursulu von der Leyenovú. Tá však nemá širokú podporu a jednoznačne ju nepodporilo ani Slovensko.

Pellegrini loboval za Smer aj za Hlas

Pri rokovaní o funkcii šéfa Európskej rady má slovenský postoj dve roviny. Na jednej strane Bratislava lobuje za lepšie portfólio a právomoci pre eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorého navrhuje aj do novej eurokomisie.

"Podmienku na schválenie Antonia Costu chápem tak, že stranám ide o to, aby Maroš Šefčovič nebol odsunutý nabok, keďže poslanci Smeru a Hlasu nie sú súčasťou frakcie európskych socialistov. Pellegrini sa snaží, aby Šefčovič bol kandidátom európskych socialistov, čo by mu dalo silnejšiu pozíciu v rámci eurokomisie. To je legitímny krok aj na to, aby Slovensko malo silnejšie portfólio. Z toho by štát benefitoval," tvrdí Boris Zala, niekdajší europoslanec za Smer.

SkryťVypnúť reklamu

S kladením podmienok pri rokovaniach nemá problém ani Lucia Yar, novozvolená europoslankyňa za Progresívne Slovensko.

"Ak bude Slovensko blokovať Antonia Costu a Kaju Kallasovú, aby mu (Šefčovičovi) vybojovalo nejaké lepšie portfólio činnosti, tak je to legitímny priestor na vyjednávanie," povedala denníku SME s tým, že veľký manévrovací priestor Slovensko v tomto prípade nemá, keďže rozhodnutie aj tak padne kvalifikovanou väčšinou.

Prílišný tlak môže podľa nej Slovensku uškodiť, pričom Costa aj Kallasová môžu v Rade prejsť aj bez slovenského hlasu. "Ak by Peter Pellegrini vyrokoval pre Slovensko nejaké výhody, bol by to ten lepší prípad. V Bruseli sa rokuje o rôznych oblastiach počnúc členstvom europoslancov vo výboroch až po budovanie frakcií," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Ak bude Slovensko blokovať Antonia Costu a Kaju Kallasovú, aby mu (Šefčovičovi) vybojovalo nejaké lepšie portfólio činnosti, tak je to legitímny priestor na vyjednávanie.

Lucia Yar, europoslankyňa za PS/Renew Europe

Zala tvrdí, že je realistické, aby Slovensko takto dosiahlo lepšie postavenie pre Šefčoviča, pretože aj európskym socialistom záleží na tom, aby mali viac podpresedov eurokomisie.

Peter Pellegrini však už vo svojom utorkovom vyjadrení fakticky potvrdil, že slovenskými podmienkami obsluhuje aj záujmy strán Smer a Hlas.

Pellegrini hovoril o podpore Costu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a španielskym premiérom Pedrom Sanchezom. Costa by však podľa neho ako člen Strany európskych socialistov (PES) mal prehodnotiť svoj postoj k Smeru a Hlasu a usilovať sa, aby ich európska strana vzala naspäť, napísala v utorok TASR.

Smeru už raz za koalíciu s SNS členstvo pozastavili, a to v roku 2006. Bez členstva v jednotlivých politických rodinách majú poslanci Európskeho parlamentu len obmedzený vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca europarlamentnej frakcie Socialistov a demokratov Jan Bernas dohady o rokovaniach nekomentoval, o zložení frakcie sa bude rozhodovať do začiatku júla.

Eurosocialisti potrebujú ľudí

Prijatie Smeru a Hlasu by pritom pomohlo aj európskym socialistom, ktorí by tak do svojho tábora získali lídra ďalšieho štátu (Fica) a šesť slovenských europoslancov (5 za Smer a 1 za Hlas) do parlamentnej frakcie.

"Frakcii aj PES by malo viac ako nám záležať na spolupráci so slovenskou vládou a komisárom. Už aj s prihliadnutím na to, že v porovnaní s predchádzajúcou Komisiou prišli o šesť komisárov," komentovala summit Beňová.

Stranícky lobing už Boris Zala aj Lucia Yar vnímajú kritickejšie. "Horšie bude, ak sa Peter Pellegrini, slovenská vláda a strany Hlas a Smer zaujímajú o nejaké stranícke záležitosti a týmto blokovaním chcú získať priestor napríklad vo frakciách, kde majú pozastavené členstvá," povedala Yar.

SkryťVypnúť reklamu

"Jednoduché to nebude. Toto už ale nie je záujem Slovenskej republiky, ale stranícky," tvrdí Zala. Navyše poznamenal, že by bolo zvláštne, ak by sa v socialistickej frakcii ocitli europoslanci Smeru ako Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák alebo Judita Laššáková.

Zdroje denníka SME potvrdili, že európski socialisti ako problematickú vnímajú práve Laššákovú - právničku, ktorá sa počas pandémie stala hviezdou dezinformačnej scény a úzko spolupracuje s trestne stíhaným antisemitom Danielom Bombicom, zvaným Danny Kollár.

Rusko nemá byť jediným vektorom

Estónska premiérka Kaja Kallasová, ktorá je kandidátkou na post vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku (nahradila by Josepa Borrella), však pre Slovensko nie je iba rokovacím žetónom.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Pellegrini upozornil, že na tomto poste by mal byť človek, ktorý má na dianie vo svete širší pohľad ako iba svoje doterajšie videnie ruskej agresie proti Ukrajine. "To zodpovedá rétorike premiérky malej baltskej krajiny, tam je to v poriadku, ale to nemôže byť jediný vektor politiky EÚ ako takej," cituje Pellegriniho TASR.

Zala vylúčil, že by v otázke šéfky európskej diplomacie Bratislava konala v zhode s Budapešťou. Monika Beňová jej však vyčíta, že sa v minulosti vyjadrovala neúctivo o slovenskej aj maďarskej vláde.

"Môj osobný názor je, že je viac americkou ako európskou političkou a to teraz EÚ naozaj nepotrebuje," povedala na jej adresu.

Kaja Kallasová je podobne ako iní politici z pobaltských štátov jedným z najostrejších hlasov odsudzujúcich ruskú agresiu proti Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Zala by uvítal, aby šéfka európskej diplomacie pomáhala budovať Európsku úniu ako silnú geopolitickú entitu, ktorá dokáže byť asertívna voči Číne, ale aj voči USA. "Tam sme slabí v otázke obchodných zmlúv a amerického protekcionizmu," povedal. Okrem toho hovorí aj o posilnení európskej obrany.

Pellegriniho výhradu voči Kallasovej tak schvaľuje, no nepovažuje ju za ohrozenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 088
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 957
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 173
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 552
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 467
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 983
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 370
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bývalý americký prezident Barack Obama rozhoduje o útoku v Líbyi v improvizovanom zariadení pre citlivé informácie (SCIF) v hoteli v Riu de Janeiro.

Ako mala vyzerať komunikácia o Húsíoch.


Poškodená pagoda v mjanmarskom meste Mandalaj.

V oblasti stále prebiehajú boje.


TASR
Poľský prezident Andrzej Duda.

Sikorski upozorňuje, že prezidentovi končí funkčné obdobie.


TASR
Ľudia sledujú, ako veľké vlny zasiahli pláž Bondi Beach v Sydney

Žiadne obete ani zranení doposiaľ hlásení neboli.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu