Sú pravé, no nie originálne. Mozartove gule, ktoré sa vyrábali v rakúskej továrni Salzburg Schokolade v Grödigu, končia. Ich priemyselná výroba sa nevyplatí.
Výrobca ohlásil bankrot už pred dva a pol rokom. Záchranný plán sa nepodarilo naplniť. Výroba čokolády je vraj v súčasnosti priveľmi drahá.
Závod zatvoria koncom roka, informoval denník Salzburger Nachrichten. Na trhu stále budú ručne robené Mozartove gule aj iné priemyselne vyrábané značky, ktoré nemôžu byť guľaté.
Mozartove gule nie sú vždy guľaté
Guľatú cukrovinku plnenú pistáciami a marcipánom obalenú v tmavej čokoláde vyrobil ako prvý v roku 1890 salzburský cukrár Paul Fürst. Pomenoval ju po skladateľovi Wolfgangovi Mozartovi, aby mu tak vzdal poctu.
Fürstova rodina vyrába Mozartove gule dodnes ručne. Podobné výrobky však začali vyrábať vo veľkom iné firmy, keďže Fürst si svoj cukrársky vynález nepatentoval. Cukrár sa s inými výrobcami súdil a nakoniec sa dohodli, že konkurencia bude využívať iný názov pre podobný výrobok.
Názov Originálne salzburské Mozartove gule môže používať len Fürstova rodina.
Výrobca Reber z Bavorska používa meno Pravé Mozartove gule Reber (hoci v nemčine musí byť názov Mozart-kugeln písaný s pomlčkou). Firma Mirabell z Grödigu blízko Salzburgu si vybrala názov Pravé salzburské Mozartove gule. Je tiež jediná, ktorá môže priemyselne vyrábať gule skutočne guľaté, výrobky ostatných musia mať jednu stranu plochú.
Vo finančnej tiesni sa ocitol práve závod patriaci výrobcovi Mirabell, ktorý spadá pod skupinu Mondelez International, ktorá má továreň aj v Bratislave.
Koniec pravých gulí
Spoločnosť prvýkrát oznámila bankrot v novembri 2021. Onedlho závod v Salzburgu v konkurznom konaní prevzala skupina KEX Confectionery so sídlom v Rumunsku.
Spoločnosť mala skúsenosti so záchranou upadajúcich cukroviniek. V roku 2013 hrozilo zavretie podniku na výrobu „švédskych bômb“ Schwedenbomben Niemetz, na ktoré sa ponášajú cukrovinky Čierny princ.
KEX Confectionery závod prebrala, vzkriesila a neskôr aj rozšírila výrobu.
S Mozartovými guľami nemali podobné šťastie. V roku 2022 odstavili časť výroby a museli pre zvýšené náklady prepustiť 25 zamestnancov. Teraz spoločnosť rokuje o predaji výrobnej haly a jej novom využití.
Dôvodom definitívneho konca pravých salzburských Mozartových gulí je výrazný nárast cien surovín, keď iba cena kakaa vzrástla trojnásobne, no aj ukončenie spolupráce s jedným z najväčších odberateľov Mozartových gulí a príliš veľký výrobný areál, píše denník Kurier.
V závode v súčasnosti pracuje 65 zamestnancov, spoločnosť KEX sa im snaží nájsť ďalšie zamestnanie.