BRATISLAVA. Metropolitná vláda v Tokiu prijala novú taktiku v boji proti nízkej pôrodnosti v krajine, a to aplikáciu na zoznamovanie.
Prostredníctvom nej sa pokúsi podporiť vznik manželstiev a tvorbu rodín, pričom by podľa nej mala poslúžiť ako „prvý krok“ pri hľadaní sobáša.
Aplikácia je zatiaľ v štádiu skorého testovania. Plne funkčná by mala byť koncom tohto roka.
Systém zoznamovania, ktorého poskytovateľom je tokijská vláda, je založený na umelej inteligencii. Používatelia aplikácie sú požiadaní, aby vykonali „hodnotový diagnostický test“, ale existuje aj možnosť vložiť požadované vlastnosti budúceho partnera.
„Na základe vašich hodnôt a hodnôt, ktoré hľadáte u partnera a ktoré je možné určiť vykonaním diagnostického testu, vás AI predstaví kompatibilnej osobe,“ uvádza sa na webstránke aplikácie. „Čo sa nedá merať iba vzhľadom alebo podmienkami, môže viesť k neočakávaným stretnutiam,“ deklaruje.
Používatelia musia byť slobodní, starší ako 18 rokov „s túžbou zosobášiť sa“ a musia žiť alebo pracovať v Tokiu, uvádza webová stránka.
Web aplikácie uvádza aj ďalšie opatrenia vlády na podporu párov, ako napríklad poskytovanie informácií o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, starostlivosti o deti a podpore bývania, účasti mužov na domácich prácach a výchove detí a kariérnom poradenstve.

Japonsko čelí prudkému poklesu miery pôrodnosti mnoho rokov a dosiahlo ďalšiu rekordne nízku úroveň. V piatok ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí informovalo, že za uplynulý rok v krajine zaznamenali 727 277 pôrodov a miera pôrodnosti klesla na 1,20 z úrovne 1,26. Na udržanie stabilnej populácie je potrebná miera pôrodnosti 2,1.
Krajina, ktorá má 123,9 milióna obyvateľov, tiež vlani zaznamenala 1,57 milióna úmrtí, čo je viac ako dvojnásobok pôrodov.
Okrem toho Japonsko čelí poklesu manželstiev, pričom vlani to bolo 30-tisíc, a nárastu rozvodov.
Japonská centrálna vláda sa teraz snaží zmierniť dopad a spúšťa nové vládne orgány, ktoré sa zamerajú konkrétne na tento problém.
Spustila iniciatívy, ako je rozširovanie zariadení starostlivosti o deti, poskytovanie dotácií na bývanie rodičom a v niektorých mestách dokonca platenie párom za to, aby mali deti.