SME

Východ viac rieši obranu, juh pracovné miesta. Spojili sme ľudí naprieč Európou

Aj keď nesúhlasili, napokon sa zhodli.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Keď sa na jar tohto roku v prieskume Eurobarometer pýtali občanov Európskej únie (EÚ), ktoré témy by mali dominovať predvolebnej kampani, vo väčšine prípadov nepadali slová o migrácii, green deal ani o rodovej rovnosti. Vo viacerých štátoch ľudí trápila téma chudoby a sociálneho vylúčenia, verejné zdravie či tvorba nových pracovných miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj na polarizujúce otázky mali úplne iný pohľad ľudia z rôznych častí Európy. Kým migrácia najviac trápila občanov Cypru a Malty, riešenie chudoby vidí ako prioritu Francúzsko či štáty Beneluxu a obranu a bezpečnosť oveľa viac riešili v strednej a východnej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdzujú to nielen prieskumy, no aj projekt My Country Talks , ktorý má spájať ľudí s rozličnými názormi naprieč kontinentom. Na to, či má Ukrajina vstúpiť do EÚ, či by mala Únia prijať viac utečencov, či by mala mať spoločnú armádu alebo či by malo byť právo na umelé prerušenie tehotenstva ústavným právom naprieč členskými štátmi, odpovedalo viac ako päťtisíc ľudí z 39 krajín.

Vyše tisíc z nich sa stretlo v priebehu dvoch mesiacov aj vo virtuálnej konverzácii. Aj keď mnohí mali už predtým podobné názory, ich rozhovory ukazujú, že aj pri rozdielnych postojoch dokážu nájsť styčné body. „Dokonca aj pri rozdieloch v odpovediach na otázky išlo často v skutočnosti iba o našu odlišnú interpretáciu,“ vraví 26-ročný Max z Nemecka.

Klímu riešili viac ako migráciu

Projekt My Country Talks (Moja krajina hovorí) vznikol ešte v roku 2017 vo formáte Germany Talks pod hlavičkou denníka Die Zeit. Išlo o zoznamovaciu platformu pre politických nadšencov, ktorá spájala čitateľov s úplne opačnými názormi do dvojíc. Cieľom bolo zistiť, ako je možné v čase bublín a polarizácie preklenúť priepasť medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Max z Nemecka, ktorý je vo Švédsku na doktorandskom štúdiu, sa do projektu zapája, odkedy vznikol - kým v Germany Talks sa už rozprával s desiatkami ľudí, na európskej úrovni hovoril s piatimi či šiestimi osobami. „Tento projekt sa snaží sprostredkovať konverzáciu, ktorú nutne potrebujeme. Jej absencia môže mať pre nás všetkých hrozné následky. Dokonca som náruživo prehováral aj mojich blízkych, aby sa do týchto konverzácií zapojili tiež,“ povedal Max pre denník SME.

V samotnom Nemecku sa podľa jeho slov z projektu stala už tradícia. „Zúčastňuje sa ho množstvo novín a priťahuje veľkú pozornosť.“

Súvisiaci článok Ako správne voliť v eurovoľbách 2024? Krúžkovať sa dajú najviac dve mená z jednej kandidátky Čítajte 

Maxa program teraz spojil aj s 39-ročným Tomášom zo Slovenska, ktorý sa zaregistroval na webe denníka SME. Spoločnú konverzáciu si pochvaľuje. „Zaujímala ho napríklad migračná situácia vo Švédsku, kde žijem. Hovorili sme o azylantoch, ktorí sa nachádzajú v Malmö, aj o problémoch so zločineckými gangmi. Prekvapilo ho, že situácia je v skutočnosti oveľa bezpečnejšia, ako sa javí na sociálnych sieťach,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Otázku migrácie označilo za jednu z priorít kampane vo Švédsku 30 percent opýtaných, za oveľa dôležitejšiu tému ju považujú napríklad Česi, Rakúšania či ľudia na Malte a v Holandsku. Vo Švédsku zase ako v jedinom členskom štáte dominovala téma krokov na boj s klimatickou zmenou.

Max a Tomáš, ktorý pracuje ako predajca, sa na mnohých veciach zhodli a aj odlišný názor na migráciu si vedeli vysvetliť. Max tvrdí, že pri ľuďoch s odlišnými hodnotami, názormi a životnými príbehmi je dôležitá priama komunikácia. „Ak by sme sa stretli v komentárovej sekcii, pravdepodobne by som si myslel, že je rasista a on by si zase myslel, že ja som „woke“ (ide o nálepku ironizujúcu politickú korektnosť, pozn. red.) a nikdy by sme sa takto neporozprávali,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci nevnímajú, čo sa deje

Kým v roku 2019, keď si voliči vyberali končiacich europoslancov, bola téma bezpečnosti skôr v úzadí, teraz ju za prioritu kampane označili v deviatich krajinách, ukázal Eurobarometer. O vojne sa rozprával aj 44-ročný eventový manažér Ján zo Slovenska s 53-ročným univerzitným výskumníkom Carlom z Talianska. Ani jeden však v krajine pôvodu nežije – Ján pracuje v Nemecku, zatiaľ čo Carlo v Rakúsku.

Ján sa domnieva, že niektoré problémy, na ktoré sa EÚ zameriava, vyznievajú - vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v regióne - skôr banálne. „Carlo si myslí, že situácia ešte nie je až taká hrozná ako pred prvou alebo druhou svetovou vojnou, ale ja som ho upozornil na brexit a zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Tiež sme nič z toho nečakali. Nesmieme teraz zaspať na vavrínoch,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Ani blízkosť vojny na Ukrajine podľa Jána nevyvoláva na Slovensku náležité obavy. Spoločným nepriateľom sú podľa neho aj dezinformácie. „Žijem v Nemecku, takže dianie na Slovensku pozorujem iba z diaľky, ale príde mi zvláštne, že ľudia nevnímajú to, čo sa okolo nich naozaj deje – asi doma máme nejaký problém vo vnímaní skutočnosti,“ povedal. Rozumnú diskusiu však podľa Jána nie je možné nájsť na sociálnych sieťach. „Funguje iba zoči-voči.“

Slovenským občanom by podľa neho prospelo rozprávať sa s niekým, kto má demokraciu v krvi a považuje sa za Európana. Problém však je, že aj do tohto projektu sa zapájajú skôr ľudia s podobnými názormi. „Kľúčová výmena názorov sa jednoducho nedostáva k tým, ktorí to najviac potrebujú,“ dodáva.

Rozdelená spoločnosť

Za jednu z hlavných obáv označili vojnu aj 33-ročný Slovák Tomáš a 18-ročný Litovčan Dovydas, ktorý iba nedávno zmaturoval . Hovorili spolu tiež o rastúcej polarizácii, navyše tesne po atentáte na premiéra Roberta Fica a vo vybičovanej atmosfére. Spoločnosť je podľa nich rozdelená všade – niekde viac, niekde menej. „Je to ako súboj mladších a starších, poprípade mesto verzus dedina. Ľudia totiž odoberajú rozličný mediálny obsah v rámci svojich vlastných bublín, a potom si s ostatnými vôbec nerozumejú,“ vysvetlil pre denník SME webový dizajnér Tomáš.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusiu v rámci programu My Country Talks prirovnal k výmennému programu Erasmus. V mnohých otázkach však mali s Dovydasom rovnaké názory. „Neviem, ako by som reagoval na niekoho, kto by na všetko nadával. Niečo podobné som už zažil na Slovensku a príliš veľa nenávisti mi jednoducho prekáža. Nemám rád, keď sa ľudia neustále sťažujú a zároveň vôbec nič nerobia pre akékoľvek zlepšenie situácie,“ dodáva.

Juraj má 62 rokov, podniká na Slovensku a sám sa označuje za spoločensky aktívneho človeka. Obáva sa vplyvu propagandy a dezinformácií na spoločnosť aj agresivity autoritárskych vlád. Rastúca polarizácia a autoritárske tendencie vyvolávajú obavy aj u 42-ročného a momentálne nezamestnaného Johannesa z Nemecka, ktorý sa s Jurajom rozprával.

Podobné konverzácie podľa Juraja treba dostať aj k ľuďom na opačnom názorovom spektre. „Okolo nás sú ľudia, ktorí majú odlišné názory nielen v rámci politiky, ale tiež v rámci morálky – sú často bezcitní, pretože im chýbajú základné hodnoty, a práve s takými sa treba rozprávať.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie realita, ale fantázia

Viaceré štáty majú podobné problémy. Rozprávali sa o nich aj 48-ročný Christian z Talianska, ktorý sa živí ako predajca, a 54-ročný Richard zo Slovenska, ktorý pracuje ako finančný manažér. Oboch trápil aj rast krajnej pravice v Európe. „Zdalo sa mi, že v Taliansku a na Slovensku zdieľame rovnaký problém,“ vraví Christian. Podľa jeho slov je rozhodne užitočné, aby sa ľudia z rôznych kútov Európy rozprávali o problémoch týkajúcich sa európskych spoločností.

Slovákov a Talianov podľa Eurobarometra spája aj to, že prioritou eurovolebnej kampane mali byť otázky podpory ekonomiky a tvorby pracovných miest.

Súvisiaci článok Europoslanci pôsobia v politických skupinách, ale môžu byť i nezaradení Čítajte 

Christian pôvodne očakával, že sa spojí s niekým, kto má úplne opačné názory. „Myslel som si, že komunikácia prebehne s niekým, s kým nenájdem spoločnú reč, ale vlastne sme sa zhodli vo všetkom,“ vraví. Dúfa, že pri ďalšej príležitosti v rámci programu už narazí na niekoho, kto bude situáciu vnímať inak.

SkryťVypnúť reklamu

Nie vždy má však podľa neho konverzácia východisko. „V minulosti som sa snažil viesť rozhovory s niekým, kto so mnou nesúhlasí, ale zvyčajne sa počas nich dožadujem zdrojov. Ak má niekto neoverené informácie, tak si z môjho pohľadu nemáme čo povedať, pretože nehovoríme o realite, hovoríme o fantázii,“ dodáva Christian.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 891
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 527
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 320
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 932
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 846
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


36
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 2
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 53

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 2
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 1
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu