Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Na vodopád na hore Jün-tchaj sa každoročne prichádzajú pozrieť milióny návštevníkov. Miestni úradníci ho opisujú ako „najvyšší neprerušovaný vodopád v Číne“ – až do tohto týždňa však nespomínali, že kaskádu, ktorá sa nachádza v stredočínskej provincii Henan, posilňuje skrytá sieť vodovodných potrubí.
Úradníkov donútili k priznaniu sa zábery zhotovené turistom, ktoré sa rozšírili na čínskych sociálnych sieťach a vyvolali na internete zhrozenie. Ukázalo sa totiž, že voda vyteká z potrubia, ktoré bolo zabudované vysoko v skalnej stene a napája časť, ak nie celý prietok vodopádu.
V utorkovom vyhlásení predstavitelia turistického centra Yuntai Mountain Scenic Resort, kde sa vodopád nachádza, priznali, že urobili „malé vylepšenie“ inak prírodného vodopádu, aby zlepšili zážitok turistov z jeho pozorovania.
V článku sa dočítate:
- čo sa uvádza v úradníckom vyhlásení,
- koľko turistov sa ročne príde pozrieť na vodopád,
- ako reagovalo UNESCO,
- čo píšu Číňania na sociálnych sieťach.
V lepšej kondícii
„V závislosti od ročného obdobia nemôžem zaručiť, že budem v najlepšom stave vždy, keď sa na mňa prídu pozrieť moji priatelia,“ uvádza sa vo vyhlásení napísanom z pohľadu vodopádu.
„Aby bol váš zážitok z cesty plnohodnotný a aby ste mali pocit, že je to výlet, ktorý stojí za to, podstúpil som malé vylepšenie, aby som sa v období sucha mohol stretnúť s mojimi priateľmi v lepšej kondícii,“ pokračuje vyhlásenie.
Úradníci neuviedli podrobnosti o tom, kedy boli rúry vybudované alebo ako často sa používajú, ale naznačili, že turisti, ktorí navštívia vodopád v letných vlhkých mesiacoch, budú svedkami jeho „veľkoleposti dokonalým a najprirodzenejším spôsobom“.

Podľa oficiálnej webovej stránky parku prírodné krásy v tomto regióne každoročne prilákajú viac ako sedem miliónov čínskych a zahraničných turistov – pričom blízke geologické útvary tu vznikli pred viac ako miliardou rokov.
Oblasť je jednou z 213 celosvetovo certifikovaných globálnych geoparkov UNESCO, ktoré sú definované ako chránená krajina, ktorá „využíva svoje geologické dedičstvo v spojení so všetkými ostatnými aspektmi prírodného a kultúrneho dedičstva oblasti na zvýšenie povedomia a pochopenia kľúčových problémov, ktorým čelí spoločnosť“.
UNESCO v stredu bezprostredne neodpovedalo na žiadosť o vyjadrenie, či zvýšenie prietoku vodopádu pomocou rúrok porušuje jeho usmernenia na ochranu prírody.
Aj v období sucha
Podľa štátneho denníka Henan Daily nemenovaný úradník v tejto lokalite poprel, že by toto vylepšenie znamenalo, že vodopád by sa mal považovať za vytvorený človekom.
„Vzhľadom na to, že mnohí návštevníci prichádzajú až z mesta, správa parku zriadila pomocné zariadenie na odvedenie vody k prameňu vodopádu, aby sa zvýšil zážitok návštevníkov z prírody a aby vodopád Jün-tchaj zostal vizuálne príťažlivý aj v období sucha,“ uviedol úradník.
Vodopád leží na hranici medzi provinciami Che-nan a susednou provinciou Šan-si a jeho poloha – a lukratívny štatút turistickej atrakcie – občas vyvoláva napätie medzi vládami oboch provincií. Úradníci v provincii Henan v minulosti obvinili svojich kolegov v Šan-si, že odvádzajú vodu z Jün-tchaja tým, že plánujú vybudovať nádrž a priehradu, čo spôsobuje, že vodopád v niektorých mesiacoch vysychá.

Podľa denníka Henan Daily vzniklo video s vodovodným potrubím, pre ktoré sa správa parku musela priznať, zo strmého svahu za hranicou oblasti, kam majú turisti povolený vstup. „Po overení z viacerých zdrojov správa chránenej krajinej oblasti zistila, že osoba, ktorá nakrútila pôvodné video, sa na miesto vyšplhala po chodníku z inej provincie,“ uviedol denník.
V jednom komentári na čínskom spravodajskom agregátore Toutiao sa objavila vtipná poznámka, že ak by Dubaj pripevnil vodovodné potrubie na vrchol Burdž Chalífa, najvyššej budovy na svete, nestal by sa najvyšším vodopádom na svete?
Iní sa snažili obhajovať zámery vedenia rezortu, pričom jeden z nich na sieti Weibo uviedol, že vyschnutý vodopád by vyvolal viac sťažností ako umelo vylepšený vodopád.