SME

Veteráni aj svetoví lídri si v Normandii pripomínajú 80. výročie vylodenia spojencov

Ruský prezident na udalosť nebol pozvaný kvôli agresii voči Ukrajine.

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila.Britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila. (Zdroj: TASR.)

BRATISLAVA. Svetoví lídri, veteráni, pamätníci a ďalší sa schádzajú vo francúzskej Normandii i v Spojenom kráľovstve, aby si pripomenuli jedno z najvýznamnejších medzinárodných výročí, a to 80 rokov od vylodenia spojencov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Macron udeľoval najvyššie vyznamenania

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok v prejave na americkom cintoríne a pamätníku v Colleville-sur-Mer pri príležitosti 80. výročia vylodenia v Normandii vyzdvihol amerických vojakov, ktorí sa 6. júna 1944 na vylodení zúčastnili.

SkryťVypnúť reklamu

"Spája nás vznešenosť ľudí, ktorí boli pripravení zomrieť na zemi, ktorá im nepatrí, ale za vec, ktorá im patrí," povedal francúzsky prezident.

Súvisiaci článok Parašutisti nad Normandiou odštartovali oslavy výročia Dňa D Čítajte 

"Pred ôsmimi desaťročiami ste opustili všetko, preplávali oceán a vylodili sa na pobreží Francúzska... opustili ste všetko a riskovali všetko pre našu nezávislosť, pre našu slobodu. Na to nikdy nezabudneme," dodal Macron.

Ďalej sa menovite prihovoril každému z veteránov, ktorí sa zúčastnili na štvrtkovej slávnosti. Uviedol, že kedysi prišli, aby z Francúzska urobili slobodnú krajinu. "A dnes ste sa vrátili sem, domov," povedal.

Francúzsky prezident následne udelil americkým veteránom najvyššie francúzske vyznamenanie, ktorým je Rad čestnej légie.

Pred prejavom v Colleville-sur-Mer sa francúzsky prezident zúčastnil na spomienkovom podujatí v meste Ver-sur-Mer, na ktorom bol aj britský panovník Karol III..

SkryťVypnúť reklamu

Na konci pietneho aktu Macron udelil Rad čestnej légie 103-ročnej Christian Lambovej, ktorá pracovala v Kráľovskom námorníctve a potom sa stala dôstojníčkou zodpovednou za lokalizáciu lodí.

Najväčšia skúška spojencov

Kráľ si počas prejavu pri britskom pamätníku neďaleko Ver-sur-Mer uctil pamiatku veteránov a obetí Dňa D. "S najhlbším pocitom vďačnosti si na nich a na všetkých, ktorí slúžili v tom kritickom čase, spomíname," povedal britský panovník.

Podľa kráľových slov si pripomíname lekciu, ktorá sa nám v priebehu desaťročí opakovane vracia, a tou je, že "slobodné národy sa musia spojiť, aby sa postavili tyranii."

Karol III. vo svojom prejave uviedol, že veteránov je čoraz menej, preto je pre neho veľkou cťou, že sa mohol stretnúť s bojovníkmi Dňa D. Možnosť vypočuť si príbehy týchto veteránov z prvej ruky sa zmenšuje, ale kráľ poukázal na to, že je potrebné si pripomínať ich samotných a aj to, za čo bojovali a čo dosiahli.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzdvihol spojenecké úsilie, a spoločný boj za svet, "v ktorom dobro a česť môžu byť základom života ľudí v každej krajine". Vo svojom prejave vyzval ľudí, aby sa naďalej snažili žiť podľa vzoru tých, ktorí sa zúčastnili na vylodení a tiež dodal, že sa modlí za to, aby sa už nikdy nezopakovala obeť, ktorú priniesli.

"Naša vďačnosť je neutíchajúca a náš obdiv večný," povedal kráľ na záver.

Karol III. po slávnostnom prejave položil k pamätníku v Normandii veniec a následne sa spoločne so svojou manželkou kráľovnou Kamilou presunul k veteránom.

Biden menovite vyzdvihol veteránov

Americký prezident Joe Biden sa na začiatku príhovoru na americkom cintoríne a pamätníku v Colleville-sur-Mer v Normandii obrátil na veteránov, ktorí priamo sedeli na pódiu.

SkryťVypnúť reklamu

Je "najvyššou cťou, že vás môžem ešte raz pozdraviť v Normandii. Vás všetkých. Boh vás miluje," povedal.

Následne menoval niektorých z "ušľachtilej skupiny bratov", ktorí zaútočili na pláže v Normandii, prežili a pokračovali v boji inde.

Prezident ďalej uviedol, že sa modlí, aby Spojené štáty nikdy nezabudli na dôležitosť spojenectiev a spomenul NATO, ktoré označil za najväčšiu vojenskú alianciu v dejinách sveta.

"Izolácia nebola odpoveďou pred 80 rokmi a nie je ňou ani dnes. Temné sily, proti ktorým sa bojovalo v druhej svetovej vojne, nikdy nezmiznú," povedal Biden.

"Boj medzi diktatúrou a slobodou je nekonečný. Tu v Európe vidíme jeden jasný príklad. Ukrajinu napadol tyran túžiaci po nadvláde," pokračoval prezident. Dodal, že je nemysliteľné, aby sa ľudia poddali tyranom a skláňali sa pred diktátormi. Ak by sme to urobili, znamenalo by to, že sme zabudli na to, čo sa udialo na "týchto posvätných plážach", doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

"História nám hovorí, že sloboda nie je zadarmo. Ak chcete poznať cenu slobody, príďte sem do Normandie a pozrite sa," vyhlásil americký prezident.

Bojovali aj za lepšiu budúcnosť Slovenska

Na pietnych aktoch sa zúčastňuje na pozvanie francúzskeho prezidenta aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá na sever Francúzska pricestovala počas štvrtka aj so svojím partnerom Jurajom Rizmanom.

Sprevádzali ich ďalší slovenskí činitelia vrátane riaditeľa Vojenského historického ústavu plukovníka Miloslava Čaploviča.

"Deň D bol dôležitý práve kvôli tomu, že prispel k definitívnej porážke fašizmu. (Vylodenie v Normandii) bola jednou z najväčších vojenských operácií počas druhej svetovej vojny," uviedla Čaputová počas letu do Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

Vylodenie podľa nej nebolo len vojenskou operáciou, ale aj "bezprecedentný prejav odvahy a obetavosti tisícok jednotlivcov a silné spojenectva národov počas vojny". Pripomenula, že sa na nej podieľali aj československí letci a vojaci, ktorí slúžili v iných armádach.

Vzhľadom na to, že Čaputovej mandát vyprší 15. júna, účasť na spomienkových podujatiach považuje podľa svojich slov za príležitosť stretnúť a zároveň sa rozlúčiť s viacerými hlavami štátov a vlád, ktoré prijali pozvanie od Macrona.

Dve desiatky veteránov

Vylodenie pomohlo presmerovať vývoj druhej svetovej vojny a v konečnom zúčtovaní výrazným spôsobom prispel k oslobodeniu Európy a pádu nacistického Nemecka.

Na pláži Omaha, jednej z piatich miest, kde sa vylodili desaťtisíce spojeneckých vojakov, si historickú udalosť pripomenú americký prezident Joe Biden, britský kráľ Karol III., kanadský premiér Justin Trudeau, francúzsky prezident Emmanuel Macron, či nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

SkryťVypnúť reklamu

Ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré bolo v roku 1944 kľúčovým vojenským spojencom, však nepozvali, vzhľadom na to, že rozpútal vojnu na Ukrajine.

Na spomienkové podujatia v Normandii tento rok pricestovalo 23 veteránov, píše spravodajský portál BBC. Pred piatimi rokmi ich ešte bolo 225.

Podujatí je viacero

Stovky ľudí, niektorí v uniformách z čias druhej svetovej vojny, podľa agentúry AP prišli na pláž Utah ešte pred východom slnka, aby vzdali hold vojakom spred ôsmich desaťročí.

Ďalej na pláži Gold presne v čase, keď do Normandie dorazili britskí vojaci, zahral na gajdách vojenský gajdoš zo škótskeho delostreleckého regimentu skladbu Highland Laddie.

Vylodenie spojencov v Normandii si tento rok pripomína viacero podujatí vo Francúzsku či Spojenom kráľovstve, a to nielen v deň výročia.

SkryťVypnúť reklamu

Vylodenie v Normandii sa odohralo v rámci operácie Overlord. Zúčastnili sa na nej armády 12 spojeneckých národov vrátane USA, Kanady, Austrálie, Francúzska, Poľska alebo exulantov z Československa.

Operácia sa začala v noci z 5. na 6. júna, keď v Normandii pristáli výsadkári. Po vylodení sa spojencom otvoril západný front, čo neskôr umožnilo poraziť nacistické Nemecko vedené Adolfom Hitlerom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 891
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 527
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 320
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 932
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 846
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 2
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 1
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu