SME

Stvoril ho Fidesz, pripomína Matovičov úspech. Péter Magyar ukazuje, ako chce poraziť Orbána

Získať si chce aj slovenských Maďarov.

Péter Magyar, líder opozičného hnutia Tisza, počas kampane v meste Mosonmagyaróvár. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

RAJKA. Dôchodkyňa Erzsébet sedí na obrubníku v malom parku v meste Mosonmagyaróvár, vzdialenom pol hodiny od Bratislavy, a už sa nevie dočkať. „Bola som sa na neho pozrieť aj včera v Šoproni. Normálne mám zimomriavky,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čaká na Pétera Magyara, novú hviezdu maďarskej politiky a človeka, ktorý sa po dlhých rokoch v štruktúrach strany Fidesz vzoprel jej lídrovi, premiérovi Viktorovi Orbánovi.

„Má ideály a nie je ľavica ani pravica. Nemusím si vyberať len medzi Orbánom ani Gyurcsánym. Po štrnástich rokoch potrebujeme zmenu,“ vraví Erzsébet s narážkou na dvoch maďarských premiérov.

Magyar v priebehu troch mesiacov zaplnil priestor na sociálnych sieťach aj v nezávislých médiách, založil nové hnutie Tisza a v nedeľných eurovoľbách získala jeho strana 30 percent, pričom stiahol podporu vládneho Fideszu pod 45 percent.

„Som úplne iný ako stará opozícia,“ tvrdil pre SME po skončení jedného z posledných z vyše 190 stretnutí s voličmi tesne pred eurovoľbami. Analytici však upozorňujú na to, že zatiaľ ide skôr o stranu jedného muža a že kritikou Fideszu najmä odoberá percentá ostatným opozičným stranám.

Ako vyzerá kampaň Pétera Magyara, v čom pripomína Igora Matoviča a má vôbec šancu vzoprieť sa Fideszu?

Prívetivejšia tvár Fideszu

Na stretnutie s voličmi v Mosonmagyaróvári prichádza Péter Magyar s takmer 40-minútovým meškaním. „Môžem vám vystaviť ospravedlnenky, ak niekto kvôli mne mešká do práce alebo do školy,“ žartuje hneď na úvod za výrazného potlesku ľudí. Cestou k rozheganej dodávke posprejovanej maďarskou trikolórou, z ktorej prednáša svoj prejav, podáva ľuďom ruky a niektorí si s ním robia rýchle snímky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V 34-tisícovom meste sa na neho o jedenástej na obed počas pracovného dňa prišli pozrieť stovky ľudí. V bašte Fideszu Debrecíne dostal do ulíc vyše 10-tisíc ľudí, v Budapešti to bolo viac ako stotisíc.

Magyar bol pritom ešte pred pár mesiacmi relatívne neznámy politik. Roky patril do vnútorného kruhu Orbánovej strany Fidesz a na stálom zastúpení Maďarska pri EÚ sa snažil obrusovať aj napäté vzťahy medzi Bruselom a Budapešťou, neskôr bol zase v manažmente viacerých štátnych podnikov.

Jeho dnes už bývalá manželka Judit Varga bola jednou z najvýraznejších tvárí Orbánovej vlády – ako ministerka spravodlivosti obhajovala kroky Fideszu pri obmedzovaní princípov právneho štátu a často reagovala na výčitky z EÚ.

Práve jej náhly februárový koniec v politike, po prevalení sa škandálu s udelením milosti pre človeka, ktorý kryl pedofíliu, naštartoval rast popularity jej exmanžela. Ten totiž vystúpil z Fideszu, vzdal sa funkcií v štátnych firmách a zverejnil nahrávku, v ktorej Judit Varga pár mesiacov pred ich rozvodom hovorí, že je súčasťou mafiánskeho štátu.

Odvtedy Magyar opakuje slová o korupcii Viktora Orbána a jeho najbližších – tentoraz však už v maďarských mestách a obciach. V priebehu päťdesiatich dní ich navštívil takmer 190 – začal v meste Gyula pri rumunských hraniciach a posledný deň pred moratóriom ukončil len pár minút od Bratislavy v Rajke a následne v Győri.

„Netajím sa tým, že som insider z Fideszu. Možno je to výhoda – poznám ich taktiku a poznám ich hráčov,“ vraví pre SME. Kritiku, či nebolo vystúpenie zo strany až po prevalení škandálu oportunistické, odmieta. „Kritizoval som stranu aj predtým. Bol to však dlhodobý proces. Bol som v jadre strany, moja exmanželka bola ministerka. Ale po rezignácii prezidentky som sa rýchlo rozhodol odísť,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka Katalin Novák skončila vo funkcii v rovnakom čase ako jeho exmanželka, ktorá mala viesť kandidátku Fideszu v eurovoľbách. Niektorí voliči na jeho mítingu však jeho meno spomínajú v súvislosti s „prívetivejšou tvárou Fideszu“.

Zahladzovanie zákopov a tehla za tehlou

Miklós Hodop predáva v malom stánku v dave maďarské vlajky, ale aj šály s nápismi ako Nebojíme sa!, Získajme domovinu naspäť alebo Tehla za tehlou – heslo odkazujúce na to, ako chce postupne Péter Magyar meniť Orbánovo Maďarsko. Nechýba ani európska vlajka. „My sme tu proeurópski ľudia,“ vraví predavač a podáva staršej žene náramok s maďarskou trikolórou.

So stánkom putuje po okolitých mestách aj počas Magyarovej kampane. Zatiaľ si na neho len utvára názor, nepopiera však, že sa mu jeho štýl politiky pozdáva. „Pohol režimom, ktorý sa zdal zabetónovaný. Sú to len prvé voľby, no je cítiť, že časy v Maďarsku sa menia,“ povedal štyri dni predtým, ako sa aj maďarskí voliči vybrali k eurovoľbám. V nedeľu okrem toho rozhodovali aj o starostoch a primátoroch.

Podobne ako viacerí účastníci jeho mítingu, aj on spomína rozdelenie spoločnosti. „Je treba zahladiť zákopy, ktoré politici vykopali. Susedia ani rodiny sa kvôli politike nerozprávajú, všetci sú rozhádaní. Je to absurdné,“ dodáva.

Prejav 43-ročného Magyara je energický, no oproti bežným politickým mítingom oveľa faktickejší. Politik v rifliach a bielej košeli a so slnečnými okuliarmi si na úvod prejavu uctí minútou ticha obete potlačenej revolúcie v roku 1956.

Následne vymenúva korupčné škandály Orbánovej vlády a pripomína ľuďom, ako mladí odchádzajú do zahraničia a miestne nemocnice sa rozpadávajú. „Zrekonštruovali vám kúpalisko, ale zarobil na tom Orbánov kamarát, podobne ako na rekonštrukcii kaštieľa,“ snaží sa zacieliť na lokálne publikum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kritizuje aj prístup k rodinám. „Štrnásť rokov sa tvária, že sú prorodinní a kresťanskí, a potom kryjú pedofíliu a nechávajú mladých, aby rodili deti vo Viedni a v Londýne a aby starí rodičia starli bez svojich vnúčat,“ hovorí. Aj keď Magyar hovorí aj o smerovaní na Západ a zlepšení vzťahov s Úniou či o vojne na Ukrajine, oveľa väčší dôraz dáva na lokálne témy, korupciu či stav zdravotníctva a dopravnej infraštruktúry. „Vlak sem ide tak pomaly, že môžete za jazdy vystúpiť,“ vtipkuje.

Viacerí ľudia, ktorí sa na Magyarov prejav prišli pozrieť, hovoria o tom, že sú už z atmosféry v Maďarsku unavení. „Z našich peňazí sa štrnásť rokov financuje nenávisť, stále počúvame o Sorosovi, Gyurcsánym a zlom Bruseli. Nechcem, aby môj sedemmesačný syn vyrastal v takejto atmosfére,“ vraví 27-ročný Attila Veres.

Táto atmosféra sa podľa neho prelieva aj medzi Maďarov na Slovensku. „Už sa s nimi nedokážem rozprávať o politike. Magyar by mal prehovoriť aj k nim, že nie je ich nepriateľ,“ dodáva, kým Magyar hovorí o šírení strachu zo strany Fideszu, ktorého bol ešte donedávna súčasťou.

Asi polhodinový preslov zakončuje spoločným spevom populárnej ľudovej piesne Tavaszi szél vizet áraszt, teda Jarný vietor vzdúva vodu. Neoficiálna hymna jeho štábu má byť aj symbolom prichádzajúcej zmeny.

Maďarský Matovič?

S meškaním prichádza Péter Magyar aj do Rajky – prihraničnej obce pri Bratislave, kde už väčšinu obyvateľov tvoria Slováci. Čaká na neho asi päťdesiatka obyvateľov, niektorým ľudia z Magyarovho tímu rozdávajú maďarské vlajky. „Som na predmestí Bratislavy,“ vraví aktuálny líder opozície po príchode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Magyar sa chytá aj témy, že slovenské skupovanie nehnuteľností zvyšuje ich ceny a vyháňa Maďarov z obce, aj toho, že vo voľbách tu na starostu kandiduje Slovák (aj keď ich napokon nevyhral). „Pôvodne som chcel ísť aj do Dunajskej Stredy a ďalších miest s maďarskou menšinou, no nebol čas. V lete ich však určite navštívim, cítim aj podporu slovenských Maďarov,“ vraví Magyar v krátkom rozhovore.

Maďarský novinár Szabolcs Pányi v apríli napísal, že Magyar mu trocha pripomína Igora Matoviča. „Vedie protikorupčnú kampaň a za pár týždňov sa stal veľmi populárnym, pričom jeho egocentrická a nevyspytateľná povaha vyvoláva červené kontrolky. Matovič bol aspoň outsider, keď kritizoval korupciu Ficovej a Pellegriniho strany a sám sa vypracoval, zatiaľ čo Magyar získal dobre platené pozície vďaka pozícii svojej manželky,“ napísal na sociálnej sieti X.

V marci ho navyše exmanželka obvinila z verbálneho a psychologického týrania, čo Magyar odmieta. Otázky vyvoláva aj to, ako náročnú kampaň naprieč celým Maďarskom financuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Môže poraziť Orbána?

Aj keď Magyar sa profiluje najmä ako Orbánov rival, v skutočnosti popularite Fideszu jeho vystúpenia až tak neškodia a skôr kradne hlasy rozpoltenej opozícii. Tej sa už dlhé roky nedarí získať väčšiu podporu a nemajú tak ako Fidesz ohroziť.

Magyar si myslí, že to dokáže. „Nechcem byť príliš sebavedomý, no som veľmi iný ako opozícia. Podľa posledných prieskumov máme už 30 percent, pričom naša strana má len jeden a pol mesiaca a máme len 19 členov. Sme tu sedem týždňov a rastieme – deň po dni, meter po metri, tehla po tehle a do miest vieme pritiahnuť tisíce ľudí,“ vraví Magyar počas krátkej zastávky v Rajke.

Nedeľné výsledky reálnu podporu strany ukázali - kým Fidesz v nich získal 44 percent, čo je ich najhorší výsledok za posledné roky, Tisza sa priblížila k 30 percentám. O hlasy však prišla najmä opozičná trojkoalícia Demokratov, socialistov a zelených, ktorá získala osem percent. Magyarovi voliči sú však rovnako sklamaní voliči Fideszu, ako aj nevoliči či fanúšikovia opozície.

„Podarilo sa mu úspešne dištancovať sa od Fideszu a vidíme, že mnoho opozičných voličov ho prijalo ako nového opozičného politika, ktorý sa otočil chrbtom Orbánovmu režimu. Chce byť jeho vyzývateľom, takže najskôr musí zmiesť zo stola všetky opozičné strany,“ vraví pre SME Róbert László, analytik think tanku Political Capital.

Z krátkodobého hľadiska podľa neho Magyar nemá šancu Orbána poraziť. „Ale jeho rast je unikátny, takže v závislosti od výsledku jeho strany v eurovoľbách môže predstavovať pre Orbána dlhodobú hrozbu,“ vraví.

Naznačujú to aj útoky na Magyara v provládnych médiách. Komunikačný riaditeľ Fideszu Tamás Menczer predminulý víkend na provládnom „mierovom pochode“ kritizoval Magyara a povedal, že na pochod neprišiel, pretože je „skutočný provojnový ľavicový politik financovaný a ovládaný Georgeom Sorosom“. Maďarské mestá opäť zaplavili plagáty, na ktorých je Magyar spolu s lídrami opozičných strán, ktorí servírujú témy ako migrácia, gender a vojna, pričom na všetko dohliada šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Aj na mítingoch v Rajke a Mosonmagyaróvári sa Magyar bránil obvineniam, že užíva kokaín. „Dal som si spraviť test na drogy z vlasov a vládnych propagandistov pozývam, aby sa prišli pozrieť na výsledky,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo eurovolebnou skúšou stranu Tisza prešla úspešne, reálny boj bude prebiehať v domácej politike. Aj preto sa Péter Magyar do Bruselu nechystá. Riadne parlamentné voľby by sa však mali konať až v roku 2026. „Dúfam však, že nebudeme musieť čakať tak dlho. Na Slovensku na rozdiel od nás máte skúsenosť s predčasnými voľbami, takže by sme to mohli skúsiť aj u nás,“ hovorí Magyar.

Jeho strana je dnes pritom najmä o jeho osobe. V najbližších mesiacoch chce preto budovať ďalej svoje hnutie, ktoré postupne naberá viac členov. „One man show sa po eurovoľbách končí,“ dodáva a naskakuje do auta, aby stihol posledné dva mítingy jeho celomaďarskej tour.

Výsledky Eurovolieb 2024

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Holt (48) vľavo a Steven Gonzalez (36) pripájajú káble na Piper Tri-Pacer.

Vďaka výrobe F-16 majú prácu tisíce Američanov.


a 1 ďalší
Ilustračná snímka.

Vodiča so zraneniami previezli do nemocnice.


TASR
Bulharský parlament.

Obnova vládu obvinila zo zlyhania v zahraničnej politike.


TASR
Marine Le Penová má napriek zákazu súdu stále ambíciu stať sa francúzskou prezidentkou.

Le Penová sa odvolala.


1

Sportnet

HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Radosť slovenských hokejistov po treťom góle počas prípravného hokejového zápasu Slovensko 18 - Lotyšsko 18.

Po dva góly strelili Tomáš Chrenko a Adam Nemec.


Mia Pohánková počas tréningu.

V druhom dejstve vybojovala tajbrejk.


Lukáš Haraslín počas tréningu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Pre zverencov trénera Francesca Calzonu bude duel tretím vystúpením v roku 2025.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu