Hamburg 9. augusta (TASR) - S veľkou úľavou reagovali dnes mnohí vo svete na úspešný návrat amerického raketoplánu Discovery na Zem. Vesmírne organizácie s ním spojili nádej, že sa podarí realizovať stanovené ciele letov do vesmíru.
"Pri misii Discovery išlo o akýsi skúšobný let. Teraz musí americký vesmírny úrad NASA objasniť, či raketoplány budú môcť byť nasadené na ďalšie plánované pravidelné lety," uviedol hovorca ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Konstantin Krejdenko.
Ak by NASA znova spustila pravidelné lety, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) bude môcť byť ďalej budovaná podľa starých plánov. Po tragickej nehode raketoplánu Columbia vo februári 2003 ku stanici lietali len ruské rakety Sojuz.
Európska vesmírna agentúra (ESA) v Paríži hovorila o "podstatnej etape, ktorá umožňuje pokračovať v plánovaní". Európania teraz čakajú, kým NASA preskúma technické problémy, ktoré sa objavili, a dúfajú, že budú môcť ešte tento rok poslať raketoplánom Atlantis na ISS nemeckého astronauta Thomasa Reitera. ESA sa spolieha na to, že NASA už čoskoro stanoví termíny ďalších letov raketoplánov na budúce roky.
Po úspešnom pristátí Discovery očakáva obnovenie letov raketoplánov aj nemecký vesmírny priemysel. Zabezpečila by sa tým možnosť ďalšej výstavby ISS, uviedol šéf Spolkového zväz nemeckého leteckého a vesmírneho priemyslu Hans-Joachim Gante. Optimizmus vyjadril v súvislosti s tým, že európske vesmírne laboratórium Columbus, postavené pod nemeckým vedením, bude môcť byť vynesené na ISS podľa plánu.
V Japonsku minister pre vedu a technológiu Nariaki Nakajama uviedol, že úspešné obnovenie letov raketoplánov dodáva "partnerom Medzinárodnej vesmírnej stanice vrátane našej krajiny veľkú sebadôveru".
Hovorca talianskej vesmírnej agentúry ASI zdôraznil, že za pozitívny záver misie Discovery možno vďačiť predovšetkým veľkej opatrnosti NASA. Technológia raketoplánov je však medzičasom predsa len zastaraná a prekonaná, "preto je čas vstúpiť do novej fázy".