PARÍŽ, BRATISLAVA. Film sa začína povedomým logom Netflixu a dramatickým zvukom. Na obrazovke sa objaví herec Tom Cruise, ktorý sa prihovára divákom. Kritizuje olympijské hnutie a blížiace sa olympijské hry v Paríži.
Hovorené slovo však nekorešponduje s mimikou herca a ďalej už iba komentuje ilustračné zábery. Samotný Cruise sa už na obraze neobjaví, iba pokračujúci monológ navodzuje dojem, že divákovi sa prihovára on.
Profesionálne spracovaná séria videí sa šíri sociálnou sieťou Telegram, ale Tom Cruise ani Netflix s ňou nemajú nič spoločné.
Film Olympics Has Fallen používa sfalšovaný hlas Toma Cruisa vytvorený umelou inteligenciou a všimla si ho vo svojom výskume spoločnosť Microsoft. Identifikovala sériu ruských internetových entít, ktoré ho šíria, a uviedla, že Rusko zintenzívňuje propagandistickú kampaň nielen proti olympiáde v Paríži, ale aj proti francúzskemu prezidentovi a Medzinárodnému olympijskému výboru.
Olympijské hry sa konajú od 26. júla do 11. augusta.
"Niekoľko výrazných ruských vplyvových aktérov, ktorých Microsoft eviduje ako Storm-1679 a Storm-1099, vykonáva tieto operácie už od júna 2023 a zameriava sa na olympiádu," uvádza Microsoft.
Vygenerovaný hlas Toma Cruisa nie je jedinou falošnou vecou na filme. "Použitie profesionálnych efektov a rozsiahla marketingová kampaň posilnená o sfalšované značky západných médií a celebrít poukazuje na výrazné zvýšenie kvality v porovnaní s väčšinou vplyvových operácií," píše firma.
V článku sa dočítate
- Čo zistil Microsoft o tejto vplyvovej operácii,
- ako a cez aké stránky sa falošný film šíri,
- čo to hovorí o nových vplyvových operáciách Ruska.
Útočia aj na médiá a krajinu
Microsoft ako pôvodcu kampane identifikoval ruskú vplyvovú skupinu Storm-1679. Vo svojej správe hovorí, že svojou činnosťou sa neobmedzuje len na očierňovanie Medzinárodného olympijského výboru, ale aj na šírenie strachu medzi ľuďmi, ktorí by sa na olympiádu chceli pozrieť.
Medzi príkladmi spomína video, ktoré sa tvárilo, akoby bolo od známej redakcie Euronews, a tvrdilo, že Parížania si poisťujú domy pre obavy z terorizmu počas olympiády.
“Nič netušiacich amerických hercov požiadali, aby nahrali pozdrav pre človeka menom Vladimir a povzbudili ho, aby vyhľadal odbornú pomoc ohľadom svojej závislosti.
„
Iné falošné video, ktoré použilo identitu francúzskej stanice France24, tvrdilo, že 24 percent vstupeniek na olympiádu ľudia pre obavy z terorizmu vrátili.
Správa softvérovej spoločnosti poukazuje aj na to, ako skupina Storm-1679 využila konflikt medzi hnutím Hamas a štátom Izrael. "V novembri 2023 vytvorili obrázky, ktoré ukazovali údajný grafit v Paríži, ktoré hrozili násilím proti občanom Izraela počas olympiády," píše.
Na obrázku je logo nadchádzajúcej olympiády a vedľa neho ruka so samopalom s odkazom na rok 1972, keď teroristická skupina Čierny september zaútočila na izraelskú športovú výpravu počas olympijských hier v Mníchove. Microsoft tvrdí, že nenašiel jediný dôkaz, že by grafit skutočne existoval a zrejme ide o digitálne vytvorený obrázok.

Zneužili aj iných hercov
Skupina Storm-1679 podľa denníka Guardian už v minulosti "oklamala amerických hercov, medzi nimi aj Elijaha Wooda".
Herci pôvodne nahrali videá na internetovej službe Cameo, ktorá umožňuje ľuďom, aby si u svojho obľúbeného umelca za peniaze objednali nahratie pozdravu alebo inej správy. Služba bola populárna najmä počas pandémie covidu-19, keď poskytla možnosť zarobiť si umelcom, ktorí nemohli vystupovať.
Ruská internetová skupina však získané videá použila na protiukrajinskú propagandu.
Aj o tomto incidente v decembri 2023 písalo Centrum pre analýzu hrozieb spoločnosti Microsoft. Videá zo služby Cameo ruská skupina zmanipulovala tak, aby sa zdalo, že herci hovoria o ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom ako o narkomanovi.
"Nič netušiacich amerických hercov požiadali, aby nahrali pozdrav pre človeka menom Vladimir a povzbudili ho, aby vyhľadal odbornú pomoc ohľadom svojej závislosti. Videá potom pozmenili, pridali k nim emotikony, odkazy alebo logá známych médií," napísal v decembri Microsoft.
Videá, koré sa vzápätí šírili sociálnymi médiami, tak podporovali dobre známy propagandistický naratív o tom, že ukrajinský prezident je drogovo závislý.

"Aktuálne a spoľahlivé"
Okrem skupiny Storm-1679 identifikoval Microsoft aj ďalšiu skupinu s podobným kódom Storm-1099, ktorá údajne používa aj názov Doppelgänger. Táto skupina podľa správy vytvorila až pätnásť webových stránok vo francúzskom jazyku, ktoré sa snažia vyzerať ako tradičné médiá, no nie sú nimi.
Jadrom tejto siete je webstránka RRN - Reliable Recent News (po slovensky spoľahlivé aktuálne správy). Stránka je stále dostupná, odkaz na ňu neuvádzame z bezpečnostných dôvodov, keďže niektoré počítače pri jej otvorení upozorňovali, že môže šíriť vírusy.
Stránka má na pohľad obsah typický pre "alternatívne médiá" - dominujú jej protiukrajinské a protizápadné titulky doplnené bežnými krátkymi správami.
Skupina Doppelgänger podľa Microsoftu vytvorila falošné články, ktoré používali identitu uznávaných novín ako Le Parisien alebo Le Point, v ktorých útočila na olympijské hry a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
Vinu popierajú, incidentov je viac
Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Paríži v stredu poprelo, že by Moskva s dezinformačnými kampaňami mala čokoľvek spoločné. Sériu článkov vo francúzskych médiách označila za rusofóbnu kampaň.
"Veľvyslanectvo so všetkou zodpovednosťou vyhlasuje, že Ruská federácia nikdy nezasahovala a nezasahuje do vnútorných záležitostí Francúzska," cituje vyhlásenie magazín Politico.
Rusofóbna kampaň, na ktorú sa ambasáda sťažuje, pritom nesúvisí iba s dezinformáciami.
V centre Paríža neďaleko Eiffelovej veže sa v sobotu objavilo päť rakiev prikrytých francúzskymi vlajkami a s nápismi "francúzski vojaci Ukrajiny", informovala BBC.
Francúzske tajné služby sú podľa britskej stanice presvedčené, že za zvláštnym incidentom je Rusko.
Päticu rakiev vyložila v sobotu ráno dodávka, polícia dokázala jej vodiča zadržať. Do Paríža prišiel v piatok z Bulharska a vypovedal, že mu dvaja ľudia zaplatili štyridsať eur. Neskôr sa policajtom podarilo zadržať aj dvojicu ďalších ľudí, ktorí vypovedali, že za vyloženie rakiev dostali 400 eur. Mali nemecký a ukrajinský pas, píše BBC s odvolaním sa na francúzske zdroje.
BBC pripomína, že neoficiálne zdroje z francúzskych úradov ukazovali na Moskvu aj pri ďalších dvoch nedávnych incidentoch. Pri jednom sa na jeseň minulého roka objavovali v Paríži nasprejované Dávidove hviezdy a polícia zadržala dvojicu moldavských občanov, o ktorých bola presvedčená, že majú spojenie na Rusko.
V druhom prípade sa v máji objavili na pamätníku holokaustu namaľované červené ruky.
Na olympiádu nesmú
Rusko má najmenej dva dôvody, aby sa zameralo práve na blížiace sa olympijské hry. Jeho športovci nesmú súťažiť pod ruskou vlajkou a Francúzsko sa v posledných mesiacoch výraznejšie prejavuje pri debatách o vojne na Ukrajine a verejne zvažuje vyslanie vojenských inštruktorov do krajiny.
"Výskumníci v Microsofte a predstavitelia vlády USA identifikovali niekoľko skupín prepojených na Kremeľ, ktoré šíria dezinformácie namierené proti Európe a Spojeným štátom," píše denník New York Times.
Pri niektorých skupinách je pritom zrejmé, že ich riadia priamo Putinovi ľudia či tajné služby. Niektoré sa vydávajú za nezávislé organizácie a iné zas patria pod dobre známu Internetovú výskumnú agentúru - propagandistickú firmu, ktorú založil Jevgenij Prigožin, dnes už mŕtvy šéf ozbrojenej skupiny Wagner, ktorý sa v júni 2023 v Rusku pokúsil o prevrat.
Zaujímavé je, že skupinu Storm-1679 sa nepodarilo spojiť niektorou zo známych kremeľských entít, hoci jej činnosť je v súlade s líniami ruskej vojnovej propagandy, poukazujú NYT.
Zakladateľ investigatívneho blogu Bellingcat Eliot Higgins podľa denníka tvrdí, že nie je jasné, či za skupinou stojí ruská vláda, alebo je nezávislá.
"Toto môže byť nejaký Prigožin 2, ktorý pracuje pre Kremeľ, alebo premotivovaný proruský bloger, ktorý to robí pre zábavu. Zatiaľ to nevieme," povedal Higgins.
Skupina Storm-1679 funguje už dlhšie a kým v minulosti sa sústreďovala na očierňovanie Ukrajincov, odkedy sa Emmanuel Macron verejne začal zaoberať myšlienkou poslať vojakov na Ukrajinu, sústredila sa na olympiádu.