SME

Ponor k Titanicu sa vlani skončil tragédiou. Pokúsiť sa o to chce ďalší miliardár

Od tragédie uplynie rok.

Americký podnikateľ Larry Connor (vľavo) a šéf spoločnosti Triton Patrick Lahey.Americký podnikateľ Larry Connor (vľavo) a šéf spoločnosti Triton Patrick Lahey. (Zdroj: Wikimedia/The Connor Group)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

COLUMBUS, BRATISLAVA. Larry Connor vlani v júni sledoval, ako ponorka Titan cestou k vraku Titanicu stratila signál a následne prišla správa, že celá posádka zomrela. Trvalo mu len niekoľko dní, kým sa rozhodol, že cestu k troskám svetoznámeho plavidla chce absolvovať aj on.

Patrickovi Laheyovi, výrobcovi ponorných plavidiel, krátko po nešťastí zazvonil telefón. Na druhej linke sa ozval Connorov hlas.

„Potrebujeme postaviť ponorku, ktorá sa dokáže opakovane a bezpečne ponoriť do hĺbky (na úrovni Titanicu) a ukázať svetu, že vy to dokážete a že Titan bol len výmysel,” povedal mu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Laheya bola vlaňajšia tragédia osobná. Jeden z pasažierov - francúzsky potápač a expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet - bol totiž jeho priateľom. Rovnako ako Connor je však podnikateľom a nadšeným bádateľom, preto s nápadom súhlasil.

Plavidlo OceanGate kritizovali za to, že nebolo dostatočne bezpečné. Dvojica však tvrdí, že pri ich ponore sa nešťastie nezopakuje.

Na dne Zeme aj vo vesmíre

Sedemdesiatštyriročný Connor je americký miliardár, ktorý zbohatol podnikaním s luxusnými apartmánmi. Lahey je výkonným riaditeľom spoločnosti Triton, ktorá vyrába ponorné plavidlá.

Mužov však nespojil nápad ponoriť sa k Titanicu, poznali sa už predtým. V roku 2021 totiž spolu cestovali na dno Mariánskej priekopy, teda na najhlbšie miesto zemského povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Connor je známy tým, že peniaze rád míňa na extrémne dobrodružstvá. V roku 2022 za to, aby sa dostal do vesmíru, zaplatil 55 miliónov dolárov. Ako pilot v rámci prvej plne súkromnej misie cestoval na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Súvisiaci článok Smrť nestihli ani zaznamenať. Čo sa stalo so strateným Titanom v Atlantiku Čítajte 

Ideálne plavidlo do oceánu

Vrak Titanicu leží v hĺbke zhruba 3800 metrov v Atlantickom oceáne, asi 740 kilometrov od kanadského pobrežia. Podnikatelia sa k nemu chcú dostať v dvojmiestnom plavidle s názvom Triton 4000. Číslo odkazuje na hĺbku v metroch, do ktorej sa ponorka dokáže bezpečne dostať.

Connor zdôražnuje, že nejde o unáhlené rozhodnutie. Firma na podobnom projekte pracuje roky. Presná suma stále nie je jasná, môže sa však vyšplhať na 20 miliónov dolárov.

Ponorka je podľa informácií viacerých médií vo fáze budovania a presný dátum expedície nie je známy. Bude trvať dva a pol roka až tri roky, kým ponorku vybudujú, povedal Connor. Niektoré médiá však píšu, že pripravená by mohla byť na leto 2026.

SkryťVypnúť reklamu

Triton sa má od zničenej ponorky Titan líšiť použitým materiálom. Zatiaľ čo Titan vyrobili z uhlíkových vlákien, ktoré majú tendenciu začať sa po viacerých ponoroch poškodzovať, ponorka Triton má mať akrylový trup.

„Je to ideálne ponorné plavidlo na opakované cesty do hlbokého oceánu,“ píše o ňom firma na svojej stránke.

Načítavam video...

Pre vedu aj biznis

Nadšenci potápania plánujú pri vraku robiť aj výskum. „Nie je to len výlet k Titanicu. Je to výskumná misia," povedal Connor pre denník New York Times.

Faktom však je, že spoločnosti s ponornými plavidlami zaznamenali po tragédii OceanGate finančné straty. Mnohí klienti od zákaziek odstúpili.

„Tragédia mala na záujem ľudí o plavidlá mrazivý účinok. Znovu oživila staré mýty o tom, že by sa v nich ponoril len blázon,“ povedal Lahey pre denník Wall Street Journal.

SkryťVypnúť reklamu

Connor ich preto chce ponorom presvedčiť, že ponorky sú stále bezpečné. „Chcem ukázať ľuďom na celom svete, že hoci je oceán nesmierne silný, môže byť nádherný a príjemný a naozaj vie tak trochu zmeniť život, ak na to idete správnym spôsobom,“ priblížil podnikateľ.

Súvisiaci článok Ako vzniká implózia, ktorá zničila ponorné plavidlo Titan? (infografika) Čítajte 

Bezpečnosť nadovšetko

Na palube Titanu vlani 18. júna zahynul Stockton Rush, organizátor expedície, riaditeľ spoločnosti OceanGate a súčasne aj pilot. Ďalšími obeťami boli britský podnikateľ Hamish Harding, pakistanský podnikateľ Šahzada Dawood, jeho 19-ročný syn Suleiman a francúzsky dobrodruh Paul-Henri Nargeolet. Každý za lístok zaplatil 250-tisíc dolárov.

Lahey je jedným z mnohých postáv v priemysle, ktorí kritizovali OceanGate pred neslávnym ponorom aj po ňom. Firmu obviňovali z nedodržiavania bezpečnostných noriem.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti stále prebieha kontrola týchto bezpečnostných nariadení. Spoločnosť vlani v júli oznámila, že pozastavila svoju činnosť.

Potrebu absolútnej istoty o bezpečnosti prízvukuje aj podnikateľ Connor. Podľa neho sa plavba uskutoční až vtedy, keď ponorka získa certifikáciu od námornej organizácie. Plavidlo od firmy OceanGate, ktoré implodovalo, takúto certifikáciu nemalo.

„Nepôjdem nikam a nikam sa nepotopím, kým nebudem stopercentne presvedčený, že je to bezpečné,“ povedal Connor pre americkú stanicu ABC News.

Titanic

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 765
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 474
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 917
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 623
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 533
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 248
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 066
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Areál Harvardovej univerzity.

Granty univerzite škrtne osem federálnych agentúr.


TASR
Pápež Lev XIV.

Bude využívať účty na sieti X a Instagrame.


TASR
Izraelský protiraketový systém.

Militanti vypálil na juh Izraela tri rakety.


TASR 1
Jose Mujica.

Jazdil na starom aute, väčšinu platu rozdal.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu