Vatikán/Dublin/Canberra 21. marca (TASR) - Pápež Ján Pavol II. sa dnes počas pravidelnej týždennej audiencie na vatikánskom Námestí sv. Petra vyslovil za boj proti rasizmu.
Pápež v prítomnosti 15.000 pútnikov z celého sveta vyzval predstaviteľov všetkých náboženských spoločenstiev katolíckej cirkvi, aby sa zapojili do aktivít v rámci dnešného Medzinárodného dňa OSN za odstránenie rasovej diskriminácie. Ten podľa neho otvára týždeň solidarity so všetkými tými, ktorí bojujú proti tejto forme nespravodlivosti.
Prostriedky, ku ktorým pristúpilo medzinárodné spoločenstvo, ako aj svetové konferencie - predovšetkým nadchádzajúca septembrová konferencia OSN o rasizme v juhoafrickom Durbane, znamenajú významnú etapu na ceste k potvrdeniu základnej rovnosti a hodnoty každého človeka i k mierovému spolužitiu medzi národmi, dodal Ján Pavol II.
Napriek týmto snahám milióny ľudí podľa neho ešte len čakajú na to, že sa im prizná právo na národnosť v rámci ľudskej rodiny. Cirkev sa pripája k tým, ktorí bránia ľudské práva a sú solidárni s obeťami náboženskej, rasovej, etnickej a sociálnej diskriminácie, zdôraznil pápež.
Rasizmus predstavuje hrozbu, ktorá v prípade, že sa proti nej nič nespraví, môže vážne podkopať a narušiť štruktúru írskej spoločnosti, uviedol dnes pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie rasovej diskriminácie írsky premiér Bertie Ahern.
Predseda írskej vlády podotkol, že on a celá jeho vláda je proti akýmkoľvek prejavom rasizmu v írskej spoločnosti. "Verejne a rozhodne odmietame rasizmus a predsudky," vyhlásil Ahern.
Írsky premiér zároveň upozornil na to, že Írsko má skúsenosti s emigráciou a diskrimináciou a práve z tohto dôvodu by mali mať írski občania zmysel pre spravodlivosť, rovnosť a kultúrnu rozmanitosť a zároveň by mali rozhodne odmietnuť predsudky v akejkoľvek ich podobe.
Írsko bolo už tradične krajinou spájanou najmä z pojmom emigrácie, jeho ekonomický boom v posledných rokoch sa však postaral o príliv tisícok imigrantov, ktorí dopĺňajú chýbajúce miesta na trhu pracovných síl.
Minulý rok získalo v Írsku pracovné povolenia rekordných 18.000 ľudí zo 120 krajín mimo krajín Európskej únie. Príchod dosť vysokého počtu žiadateľov o azyl však viedol v krajine k rasovému napätiu.
Austrálsky minister pre imigráciu a multikulturálne záležitosti Philip Ruddock dnes vyhlásil, že Austrália síce urobila veľký pokrok pri vytváraní tolerantnej, mnohonárodnostnej spoločnosti, ale len s pomocou národnej spolupráce a podpory bude môcť eliminovať taký fenomén, akým je rasizmus.
Ruddock pri príležitosti Dňa harmónie, ktorý časovo splýva s Medzinárodným dňom za odstránenie rasovej diskriminácie, uviedol, že každý Austrálčan nesie zodpovednosť za zmiernenie rozdielov medzi rasami a prispievať tak k vytvoreniu harmonizujúcej a nediskriminujúcej spoločnosti.
Aborigéni tvoria v rámci 19-miliónovej austrálskej populácie výraznú menšinu, je ich približne 386.000. Po 212 rokoch kolonizácie bielych, sa stali aborigéni najmenej zamestnanou, najmenej vzdelanou, najmenej zdravou a najviac väznenou skupinou austrálskej spoločnosti.
Austrálski domorodci sa síce pokúšali o dosiahnutie dohody s federálnou vládou, ktorá by mala uznať ich štatút, konzervatívna vláda však doposiaľ ich požiadavky vždy zamietla.