"Predá sa list vlastnoručne napísaný Charlesom Mansonom. Cena 300 dolárov." Takúto ponuku si možno prečítať na internete. Obchod s predmetmi, ktoré patrili smutno presláveným vrahom, v Amerike prekvitá. Stále sa nájde veľa ľudí, čo sú fascinovaní najmonštruóznejšími zločincami.
Tento fenomén vyšiel na svetlo s nedávnym rozhodnutím súdu, ktorý umožnil predaj osobných predmetov Teda Kaczynského, prezývaného Unabomber. Išlo o atentátnika, ktorý do svojho odsúdenia v roku 1996 stačil v priebehu 18 rokov poslať v Spojených štátoch 16 balíčkových bômb, ktoré zabili troch ľudí a zranili 23.
Medzi predávanými vecami bol napríklad Kaczynského umelý chrup, písací stroj a kniha Myši a ľudia. Predajcom bol štát a výnos patril obetiam atentátnika. Nik však nevylúčil, že predmety neskončia v komunite zberateľov, ktorých fascinuje všetko, čo sa týka vrahov. Tí sú ochotní minúť obrovské sumy, aby ukojili svoju vášeň.
"Spočiatku som bol len zberateľ, ale potom som chcel vidieť, aké kúsky majú ostatní," hovorí 28-ročný Tod Bohannon z Georgie. Založil a spravuje internetovú stránku murderauction.com, kde je na predaj vyše 800 podobných morbidít.
Od roku 2001, keď predmety spojené s násilím prestala ponúkať internetová aukcia eBay, vzniklo asi šesť podobných webov.
"Hviezdou" webovej stránky mladého Bohannona bola napríklad kresba Johna Gacyho, podnikateľa z Chicaga, ktorý v 70. rokoch minulého storočia znásilnil a zabil 33 ľudí. Za plátno z roku 1994 zaplatil jeden kupec 10-tisíc dolárov, čo je asi 314-tisíc slovenských korún.
Stávkou na istotu je aj kresbička Charlesa Mansona, ktorý so svojimi spoločníkmi v roku 1969 zabil v Los Angeles sedem ľudí, vrátane manželky režiséra Romana Polanskeho, herečky Sharon Tate. Dielko je na stránke supernaught.com na predaj za 800 dolárov, čo je asi 25-tisíc korún.
Hovorkyňa kalifornských väzníc Terry Thorntonová priznáva, že väzni môžu písať listy a že majú účty v banke, spravované treťou osobou. To im podľa nej teoreticky umožňuje predávať svoje "diela". Len štyri americké štáty majú zákony, zakazujúce kriminálnikom takto využívať svoju "slávu".
"Pre rodiny obetí nie je nič horšie, než vidieť zločinca, ako mu vynáša jeho sláva získaná vraždou," vysvetľuje Andy Kahan z organizácie pre pomoc obetiam vrážd v texaskom Houstone. "Z takéhoto obchodu behá mráz po chrbte," uvažuje univerzitný profesor a špecialista na "popkultúru" Robert Thompson.
V americkej spoločnosti, fascinovanej celebritami i sériovými vrahmi, však podľa zainteresovaných odborníkov k predaju zločineckých reliktov všetko nevyhnutne smerovalo.
Tod Bohannon, majiteľ jednej zo sporných webových stránok, teraz hľadá pre svoju dražbu unikát. "Gary Heidnik, ktorý zneužil, mučil a znásilnil sedem žien, a potom dve z nich zabil, skoro nič pred popravou nenapísal. S ním spojené predmety sú skutočne vzácne," hovorí tento posadnutý mladý muž.
Alebo je to "len" obchodník?!
(čtk, r)