Teherán/Viedeň/Moskva 9. augusta (TASR) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád dnes uviedol, že má nové návrhy, ako vyriešiť so Západom spor okolo jadrového programu svojej krajiny, a je ochotný pokračovať v rozhovoroch s EÚ.
Ahmadínidžád v telefonickom rozhovore generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi povedal, že návrhy predloží po tom, ako sa jeho nová vláda ujme úradu. Dodal, že Irán obnovením spracovania uránu v závode pri Isfahane neurobil nič protiprávne, informovala tlačová agentúra ISNA.
Odchádzajúci iránsky minister obrany admirál Alí Šamchání predtým vyhlásil, že ak Irán nebude mať inú možnosť, radšej sa podrobí sankciám OSN než by mal byť vystavený "poníženiu" a ustúpil v otázke svojho jadrového programu.
Minister zdôraznil, že rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá sa dnes zišla na mimoriadnom zasadnutí s cieľom prediskutovať nové kroky Teheránu - vrátane odmietnutia ponúkaných ekonomických a politických stimulov, by mala s Iránom konzultovať dôvody nedodržania vlaňajšej dohody s EÚ.
Zástupca vedúceho iránskej Organizácie pre atómovú energiu Muhammad Saídi medzitým oznámil, že inšpektori MAAE do stredajšieho poludnia v závode pri Isfahane odpečatia uzavretú sekciu po ukončení inštalácie kamier. Iránu to umožní realizovať ďalšiu fázu v procese konverzie uránovej rudy na plyn používaný na obohacovanie uránu.
Irán v pondelok obnovením menej citlivých aktivít v oficiálne nezapečatenej časti závodu ukončil dohodnuté moratórium napriek varovaniam EÚ, že môže byť nahlásený Bezpečnostnej rade OSN pre prípadné sankcie.
Podľa diplomatov vo Viedni však nie je pravdepodobné, že rada MAAE na terajšom zasadnutí rozhodne o takomto opatrení. Iránu zrejme adresuje upozornenie a v prípade, že nebude spolupracovať, sa zíde znova, aby ho nahlásila BR OSN.
Generálny riaditeľ MAAE Mohamed El Baradei novinárom pred zasadnutím povedal, že rada guvernérov bude pravdepodobne na rozhodnutie o ďalšom postupe potrebovať "jeden alebo dva dni".
Vyjadril zároveň nádej, že nové kroky Teheránu sú len menšími ťažkosťami a nie trvalým narušením dvojročných rozhovorov EÚ s Iránom. Ten musí pozastaviť jadrový palivový program, aby presvedčil, že jeho nukleárne plány sú výlučne mierové.
K výzvam Francúzska, Nemecka a Británie, ktoré na rozhovoroch s Iránom zastupujú EÚ, sa dnes pridalo Rusko. Prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí apelovalo na Teherán, aby "múdrym rozhodnutím" bezodkladne zastavil spracovanie uránu v Isfahane.
Rusko v rámci kontraktu za 800 miliónov dolárov stavia v Iráne jadrový reaktor. Projekt vyvolal obavy USA, hoci dohoda o vracaní použitého paliva Moskve je podľa amerických predstaviteľov dostatočnou zárukou, že Irán ho nezneužije na vývoj zbraní.