WASHINGTON. Americký prezident Joe Biden zavíta na budúci týždeň na 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii, ktoré otvorilo druhý front v druhej svetovej vojne.
Kancelária francúzskeho prezidenta oznámila, že Emmanuel Macron bude 8. júla hostiť Bidena a jeho manželku Jill.
Očakáva sa účasť Zelenského
Obaja prezidenti budú diskutovať o „potrebe neochvejnej, dlhodobej podpory pre Ukrajinu“ v čase, keď sa do Európy vrátila vojna, 80 rokov po vylodení, ktoré viedlo k oslobodeniu Francúzska a kontinentu spod okupácie nacistickým Nemeckom, uviedla Macronova kancelária.
V Normandii sa na budúci týždeň na veľkých spomienkových slávnostiach zúčastní 25 hláv štátov a vlád spolu s desiatkami veteránov z druhej svetovej vojny na počesť takmer 160-tisíc vojakov z Británie, Spojených štátov, Kanady a ďalších krajín, ktorí sa vylodili 6. júna 1944.
Očakáva sa tiež účasť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Rusko pozvané nebude
Na zabezpečenie osláv nasadí Francúzsko približne 43-tisíc policajtov, vojakov a hasičov. Oznámil to francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, informuje agentúra AFP.
Vo francúzskych regiónov Bretónsko a Normandia sa bude medzi 5. až 7. júnom konať približne 30 podujatí, na ktorých sa podľa odhadov úradov zúčastní vyše milióna ľudí.
Darmanin uviedol, že ide o najväčšiu spomienkovú udalosť v histórii Francúzska, preto nasadia mimoriadne kapacity.
Nemenované diplomatické zdroje medzičasom pre agentúru Reuters uviedli, že Rusko pozvané nebude.
Organizátori ešte nedávno tvrdili, že zástupcov Ruskej federácie - s výnimkou prezidenta Vladimira Putina - plánujú pozvať, aby si "uctili význam odhodlania a obetí“ vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Po invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa Putin stal na Západe prakticky vyvrheľom, dodáva AFP.
V Deň D, teda 6. júna 1944, sa spojenecké jednotky vylodili na plážach s kódovým označením Omaha, Utah, Juno, Sword a Gold, ku ktorým ich priviezlo 7000 člnov.
V ten istý deň prišlo o život 4414 spojeneckých vojakov a viac ako 5000 ďalších vojakov bolo ranených. Spojenecké sily v tom čase tvorili najmä americké, britské, kanadské, poľské a francúzske jednotky. Tisíce vojakov padli aj v radoch nemeckej armády.
Vylodenie spojencov, známe aj ako Operácia Overlord, patrilo medzi kľúčové okamihy druhej svetovej vojny.
Biden vystúpi s prejavom
Vyvrcholením júnových osláv bude ceremónia 6. júna neďaleko pláže Omaha, kde bude podľa Darmanina nasadených 12-tisíc policajtov a žandárov. Uskutoční sa aj operácia s cieľom nájsť prípadné míny, do ktorej sa zapojí 80 špecialistov vrátane 16 potápačov.
Biden v ten deň prednesie prejav a spoločne s manželkou Jill sa zúčastnia na oslavách pri príležitosti vylodenia v Normandii, ktoré "otvorilo cestu pre oslobodenie Francúzska a Európy", uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Prezident USA sa vo Francúzsku stretne aj s americkými veteránmi a ich rodinami.
V piatok 7. júna Biden vystúpi na výbežku Point du Hoc s prejavom "o dôležitosti obrany slobody a demokracie", uviedol Biely dom s tým, že na ďalší deň sa stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Okrem podpory Ukrajiny budú hovoriť o globálnych záležitostiach vrátane vojny v Pásme Gazy.