Ukrajinské mesto Ľvov sa pre svoju polohu na západe Ukrajiny stalo útočiskom ľudí z tých častí štátu, ktoré sa nachádzajú bližšie k frontovej línii. Napriek tomu, že aj Ľvov je obeťou ruských raketových a dronových útokov, je dnes aj strediskom pre telesnú aj mentálnu rehabilitáciu vojakov aj civilov, ktorí utrpeli zranenia pri ruskej agresii.
"Každý deň máme pohreby, niekedy dva, niekedy tri. Každý deň znejú sirény a utekáme do úkrytov. Ale Ľvov je stále bezpečnejší ako ukrajinské mestá bližšie k frontovej línii," hovorí ľvovský primátor ANDRIJ SADOVYJ , ktorý prišiel do Bratislavy na jednodňové stretnutie primátorov viacerých európskych miest.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako dnes žijú ľudia vo Ľvove,
- ako tam funguje zdravotná starostlivosť,
- ako prebieha rehabilitácia zranených civilov aj vojakov,
- ako sa mesto pripravuje na ďalšiu zimu.
Ako teraz vyzerá život vo Ľvove?
Ruská invázia zmenila v mojom meste všetko. Občas Rusi na mesto vystrelia rakety alebo drony. Ľvovom od začiatku vojny prešlo päť miliónov vnútorne vysídlených ľudí. Aktuálne je v meste 150-tisíc vnútorne vysídlených. Poskytujeme priestor zraneným civilom, ženám a deťom, starším ľuďom a, samozrejme, vojakom.
Vo Ľvove staviame unikátny humanitárny ekosystém Nezlomní (Nezlamna/Unbroken). Momentálne riešime problém s priestorom pre ďalších zranených. V meste je veľká nemocnica, ktorá má dvestotisíc štvorcových metrov. Je v nej tritisíc lôžok, všetky sú plné.
Každý deň máme pohreby, niekedy dva, niekedy tri. Každý deň znejú sirény a utekáme do úkrytov.
Ale Ľvov je stále bezpečnejší ako ukrajinské mestá bližšie k frontovej línii. Veľa ľudí prichádza do Ľvova zo Západu a z Európy na rôzne misie. Prichádza aj veľa ľudí z východu Ukrajiny, ktorí si chcú v meste oddýchnuť. Prichádzajú za atmosférou, do reštaurácií, ale aj do dobrých rehabilitačných centier.
Takže funguje aj ako priestor na dovolenku pre ľudí z viac ohrozených miest?
Andrij Ivanovyč Sadovyj
- Primátorom Ľvova je od roku 2006.
- Bol riaditeľom vydavateľstva časopisu Misto, neskôr aj rozhlasovo-televíznej spoločnosti TRK-Lux.
Keď sa ma kolegovia z iných miest pýtali na situáciu, mal som veľmi jednoduchú odpoveď. Stotisíc občanov Ľvova chodí každý deň do školy. Ale keď zaznie siréna, vieme, že Rusi vypustili rakety alebo drony. Vtedy vieme, že máme tridsať minút, kým k nám doletia rakety z Krymu alebo z Azovského mora.
Minulý mesiac Rusko útočilo na Ľvovský región, konkrétne na mesto Stryj. V tamojšom okrese máme dôležitý zásobník plynu - možno najväčší v Európe. Rusko naň občas útočí.
Hovorili sme o vnútorných vysídlencoch a zranených vojakoch. Ako tento stav vplýva na zdravotnú starostlivosť v meste? Ľudia stále dostávajú choroby, deti potrebujú starostlivosť, očkovania. Ako to funguje?