Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Podľa vysokých ukrajinských vojenských predstaviteľov a dôverných interných ukrajinských hodnotení, ktoré získal denník The Washington Post, mnohé druhy satelitne navádzanej munície na Ukrajine podľahli ruskej rušiacej technológii.
Kyjev tak musel prestať používať niektoré druhy výzbroje dodávanej Západom po tom, čo miera ich účinnosti prudko klesla.
Ruské rušenie navádzacích systémov moderných západných zbraní vrátane delostreleckých projektilov Excalibur navádzaných pomocou GPS a vysoko mobilného delostreleckého raketového systému HIMARS, ktorý môže odpaľovať niektoré rakety americkej výroby s dosahom až 80 kilometrov, oslabilo schopnosť Ukrajiny brániť svoje územie a prinútilo predstaviteľov v Kyjeve naliehavo požiadať Pentagón o pomoc pri získavaní modernizácie od výrobcov zbraní.
Schopnosť Ruska poraziť špičkovú muníciu má ďalekosiahle dôsledky pre Ukrajinu a jej západných podporovateľov - potenciálne poskytuje prehľad pre protivníkov, ako sú Čína a Irán a je kľúčovým dôvodom, prečo moskovské sily znovu získali iniciatívu a postupujú na bojisku.
V článku sa dočítate:
- prečo sa podľa Ukrajincov komplikuje úprava výzbroje,
- čo je charakteristickým znakom každého konfliktu,
- čo bolo dôležitým vývojom na bojisku v minulom roku,
- ako Ukrajinci čelia ruskému rušeniu.
Vyvrátená povesť zbrane
Podľa dôverných ukrajinských hodnotení, napríklad úspešnosť munície Excalibur navrhnutej v USA v priebehu niekoľkých mesiacov prudko klesla - na menej ako desať percent zasiahnutých cieľov. Ukrajinská armáda od nej vlani upustila.
Zatiaľ čo v iných správach sa opisovali vynikajúce schopnosti Ruska v oblasti elektronického boja, dokumenty, ktoré získal The Post, obsahujú predtým nezverejnené podrobnosti o rozsahu, v akom ruské rušičky zmarili výkon západných zbraní.

„Technológia Excalibur v existujúcich verziách stratila svoj potenciál,“ uvádza sa v hodnoteniach s tým, že skúsenosti z bojiska na Ukrajine vyvrátili jej povesť zbrane na „jeden výstrel a jeden cieľ“ - prinajmenšom dovtedy, kým Pentagón a americkí výrobcovia tento problém nevyriešia.
Pred šiestimi mesiacmi, po tom, ako Ukrajinci nahlásili tento problém, Washington jednoducho prestal dodávať muníciu Excalibur kvôli jej vysokej poruchovosti, uviedli ukrajinskí predstavitelia, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity, aby mohli diskutovať o citlivej bezpečnostnej záležitosti. V prípade bômb nazývaných JDAM, ktoré zhadzujú lietadlami, výrobca poskytol opravu a Ukrajina ich naďalej používa.
Rastúce obavy
Ukrajinské vojenské velenie pripravilo správy od jesene 2023 do apríla 2024 a podelilo sa o ne s USA a ďalšími podporovateľmi v nádeji, že vypracujú riešenia a poskytnú priamy kontakt s výrobcami zbraní. V rozhovoroch ukrajinskí predstavitelia opísali príliš byrokratický proces, ktorý podľa nich skomplikoval cestu k naliehavo potrebným úpravám na zlepšenie zlyhávajúcej výzbroje.
Predstavitelia súhlasili s tým, že budú odpovedať na otázky týkajúce sa hodnotení v nádeji, že upriamia pozornosť na potreby ukrajinskej armády. Viacerí ukrajinskí a americkí predstavitelia, ktorí poskytli rozhovor pre tento článok, hovorili pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť tejto otázky.
Pentagón predpokladal, že ruský elektronický boj porazí časť presne navádzanej munície, a spolupracoval s Ukrajinou na zdokonaľovaní taktiky a techník, uviedol vysoký predstaviteľ obrany USA.
Rusko však zároveň tiež „pokračuje v rozširovaní využívania elektronického boja,“ povedal vysoký americký predstaviteľ. „Aj my sa naďalej vyvíjame a uisťujeme sa, že Ukrajina má schopnosti, ktoré potrebuje na to, aby bola efektívna.“
Predstaviteľ americkej obrany odmietol tvrdenia, že byrokracia spomalila reakciu. Pentagón a výrobcovia zbraní poskytli riešenia niekedy v priebehu niekoľkých hodín alebo dní, povedal úradník, ale neuviedol príklady. Ukrajinské ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení uviedlo, že pravidelne spolupracuje s Pentagónom a komunikuje aj priamo s výrobcami zbraní.

„V týchto otázkach úzko spolupracujeme s Pentagónom. V prípade technických problémov okamžite informujeme našich partnerov, aby včas prijali potrebné opatrenia na ich vyriešenie,“ uviedlo ministerstvo obrany. „Naši partneri z USA a ďalších západných krajín poskytujú neustálu podporu pri riešení našich požiadaviek. Pravidelne dostávame najmä odporúčania na zlepšenie vybavenia.“
Riadená munícia americkej výroby poskytovaná Ukrajine bola pri jej zavedení zvyčajne úspešná, ale stala sa menej úspešnou, keď sa jej ruské sily prispôsobili. Teraz už niektoré zbrane, ktoré sa kedysi považovali za silné nástroje, neposkytujú Ukrajincom výhodu.
V konvenčnej vojne by americká armáda nemusela čeliť rovnakým problémom ako Ukrajina, pretože má vyspelejšie letectvo a robustné elektronické protiopatrenia, ale schopnosti Ruska napriek tomu vyvíjajú silný tlak na Washington a jeho spojencov v NATO, aby pokračovali v inováciách.
„Netvrdím, že predtým sa toho nikto neobával, ale teraz sa začínajú obávať,“ povedal jeden z vysokých ukrajinských vojenských predstaviteľov.
„Tak ako my zdieľame informácie s našimi partnermi a naši partneri s nami, Rusi ich určite zdieľajú aj s Čínou,“ dodal úradník. „A aj keby ich s Čínou nezdieľali, tak Čína monitoruje udalosti na Ukrajine.“
Zmysel pre naliehavosť
Ruská invázia na Ukrajinu vytvorila moderný testovací priestor pre západné zbrane, ktoré ešte nikdy neboli použité proti nepriateľovi so schopnosťou rušiť navigáciu GPS, ako je to v prípade Moskvy.
Inovácie sú charakteristickým znakom prakticky každého konfliktu vrátane vojny na Ukrajine, kde každá strana nasadzuje nové technológie a pravidelné zmeny s cieľom prekabátiť druhú stranu a využiť jej zraniteľné miesta. Ruská armáda je už roky zdatná v elektronickom boji, uviedli analytici a úradníci, pričom investuje do systémov, ktoré dokážu rušiť signály a frekvencie elektronických komponentov, ako je napríklad už spomínaná navigácia GPS, ktorá pomáha navádzať niektoré druhy presnej munície na ich ciele.
Podľa dôverného hodnotenia, ktoré vychádzalo z priamych vizuálnych pozorovaní, Ukrajinci spočiatku zaznamenali úspech pri používaní 155 milimetrových projektilov Excalibur, pričom začiatkom minulého roka viac ako 50 percent z nich presne zasiahlo svoje ciele. V priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov tento podiel klesol pod desať percent, pričom hodnotenie poukazuje na to, že dôvodom je ruské rušenie GPS.
Štúdia upozornila, že v neskoršom období výskumu bolo vypálených oveľa menej striel a mnohé z nich neboli pozorované, takže presná miera úspešnosti je nejasná.
V hodnoteniach sa však uvádza, že ešte pred zastavením dodávok zo strany Spojených štátov, ukrajinskí delostrelci vo veľkej miere prestali používať muníciu Excalibur, pretože jej použitie je v porovnaní so štandardnými húfnicovými nábojmi náročnejšie a vyžaduje si časovo náročné špeciálne výpočty a programovanie. Teraz sa im vyhýbajú úplne, povedal vojenský personál v teréne.

Vysoký ukrajinský predstaviteľ uviedol, že Kyjev sa o túto spätnú väzbu podelil s Washingtonom, ale nedostal žiadnu odpoveď. Ukrajinci čelili podobnému problému s riadenými 155 milimetrovými nábojmi, ktoré poskytli iné západné krajiny. Niektoré z nich využívajú iné navádzanie ako GPS a nie je jasné, prečo sa tiež stali menej účinnými. Predstavitelia americkej obrany sa odmietli zaoberať ukrajinským tvrdením.
Presný delostrelecký projektil Excalibur je typickým príkladom mnohých amerických zbraní: je drahý a sofistikovaný, ale presný. Ukrajina používala túto muníciu, vystreľovanú americkými delostreleckými systémami, ako je M777, na ničenie cieľov, ako je nepriateľské delostrelectvo a obrnené vozidlá, na vzdialenosť približne 25 až 40 kilometrov.
Rob Lee, vedúci pracovník Foreign Policy Research Institute, výskumnej skupiny so sídlom vo Filadelfii, uviedol, že Rusmi využívaná taktika elektronického boja proti riadenej munícii bola dôležitým vývojom na bojisku v minulom roku. Mnohé zbrane sú silné, keď sú zavedené, ale časom strácajú účinnosť, povedal Lee, čo je súčasťou nepretržitej hry na mačku a myš medzi protivníkmi, ktorí sa neustále prispôsobujú a inovujú.
Zapojenie obranných spoločností je kľúčové pre prekonanie ruskej obrany, akou je rušenie, povedal Lee.
Problémom mnohých západných obranných spoločností v porovnaní s ruskými výrobcami podľa Leeho je, že nemajú rovnaký zmysel pre naliehavosť.
Zdesený pozorovateľ
Sieť ruských systémov elektronického boja a protivzdušnej obrany ohrozuje ukrajinských pilotov, uvádza sa v dokumentoch a dodáva sa, že niektoré ruské rušičky rušia aj navigačný systém lietadiel. Podľa hodnotenia je ruská obrana taká hustá, že pre ukrajinských pilotov neexistujú žiadne miesta, v ktorých by mali pocit, že nie sú na muške.
Napriek určitému úsiliu o zmarenie rušenia sa zdá, že potenciálne riešenia sú obmedzené, kým Západ nedodá stíhačky F-16, uvádza sa v hodnotení. Takéto moderné lietadlá by umožnili ukrajinskému letectvu zatlačiť ruských pilotov späť, čo by umožnilo používať rôzne druhy zbraní s väčším dosahom a schopnosťou vyhnúť sa niektorým systémom elektronického boja.
Lietadlami zhadzované JDAM predstavujú ďalší príklad klesajúcej účinnosti zbraní.
Ich zavedenie vo februári 2023 bolo pre Rusko prekvapením. Podľa hodnotenia však v priebehu niekoľkých týždňov klesla úspešnosť po tom, ako sa zistila ich „neodolnosť“ voči rušeniu. Bomby následne míňali svoje ciele o 20 metrov až kilometer.
Ukrajina poskytla spätnú väzbu o probléme s rušením a Spojené štáty a výrobcovia zbraní dodali v máji minulého roka vylepšené systémy, uvádza sa v dokumentoch. Navádzacie systémy boli odolnejšie, ale ruské sily v lete zvýšili počet protiopatrení. Počet zásahov klesol v júli na najnižšiu úroveň. Celkovo bola miera zásahov počas väčšiny roka viac ako 60 percent.
Odpaľovacie zariadenia HIMARS boli počas prvého roka ruskej invázie oslavované pre ich úspešnosť pri zasahovaní muničných skladov a veliteľských stanovíšť za nepriateľskými líniami.

V druhom roku sa to všetko však skončilo. „Rusi nasadili svoj elektronický boj, vyradili satelitné signály a HIMARS sa stali úplne neúčinnými,“ povedal druhý vysokopostavený ukrajinský vojenský predstaviteľ. „Táto neefektívnosť viedla k tomu, že na zasiahnutie cieľov s nižšou prioritou sa čoraz častejšie používala veľmi drahá munícia.“
Ukrajinské vojenské dokumenty nehodnotili riadenú muníciu M30 alebo M31, ktorá sa odpaľuje z odpaľovacích zariadení HIMARS. V januári však ukrajinské vojenské velenie napísalo strategický dokument, v ktorom vyzvalo západných podporovateľov, aby poskytli alternatívu: kazetovú muníciu M26, ktorá by sa tiež mohla odpaľovať z raketových systémov s viacnásobným odpaľovaním. Tieto technologicky nenáročné neriadené rakety sú odolné voči rušeniu a kazetová submunícia môže zasiahnuť ciele v rozsiahlej oblasti, aj keď je výstrel nepresný.
Kyjev stále považuje svoje rakety HIMARS za účinné, ale ruské rušenie môže spôsobiť, že minú cieľ o 15 metrov alebo viac.
„Keď je to napríklad pontónový most, ale je tam desať-metrová odchýlka, skončí vo vode,“ povedal prvý ukrajinský predstaviteľ.
Ruské rušivé signály sa vysielajú zo zeme a pôsobia v oblasti v tvare kužeľa. Každej riadenej munícii - alebo lietadlu - prechádzajúcemu cez ňu hrozí rušenie.
Veliteľ práporu, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nebol oprávnený vyjadrovať sa verejne, opísal, ako minulý rok v Bachmute v hmlistých podmienkach lietal s prieskumným dronom, aby sledoval úder HIMARS na ruské pozície. Na obrazovke so zdesením sledoval, ako rakety míňajú cieľ.
Preteky v zbrojení
Jedným zo spôsobov, ako Ukrajinci čelia ruskému rušeniu, je útok na systémy elektronického boja pomocou dronov pred použitím HIMARS. V niektorých prípadoch sa to ukázalo ako účinné.
„Spočiatku neboli žiadne problémy,“ uviedol prvý vysokopostavený predstaviteľ. „Bolo to jednoduché: prišiel stroj, stlačilo sa tlačidlo a došlo k presnému zásahu. Teraz je to zložitejšie.“
Dodal: „Američania vybavujú HIMARS ďalším zariadením, aby zabezpečili dobrú geolokáciu.“
Podľa dôverných dokumentov sa jedna z amerických zbraní, ktorú zhadzujú lietadlá, bomba s malým priemerom GBU-39, ukázala ako odolná voči rušeniu. Podľa hodnotenia takmer 90 percent týchto zhodených bômb zasiahlo svoj cieľ.
Jej menšia plocha sťažuje ruským systémom jej detekciu a zachytenie, uvádza sa v dokumentoch. Ukrajina prvýkrát dostala letecké zbrane - dodávku, ktorú Pentagón predtým nezverejnil - v novembri 2023.
GBU-39 bola tiež upravená na pozemné použitie v odpaľovacích zariadeniach HIMARS, čo podľa predstaviteľov Pentagónu zvyšuje dosah raketového delostrelectva. Upravené zbrane, známe ako pozemné bomby s malým priemerom alebo GLSDB, sa však ukázali ako neúčinné v porovnaní so zbraňami odpaľovanými z lietadiel, uviedli ukrajinskí predstavitelia. Pozemné verzie boli testované na Ukrajine, uviedol jeden z predstaviteľov, a Američania pracujú na úpravách pred ich novým poskytnutím.

William LaPlante, šéf akvizícií Pentagónu, minulý mesiac povedal, že upravená zbraň „nefungovala z viacerých dôvodov“, vrátane rušenia a iných taktických a logistických problémov. LaPlante neprezradil, ktorú zbraň mal na mysli, ale iní odborníci tvrdili, že opisoval GLSDB.
„Keď niečo pošlete ľuďom v boji o ich život, trikrát to vyskúšajú a potom to jednoducho zahodia,“ povedal LaPlante.
Vysokopostavení ukrajinskí vojenskí predstavitelia uviedli, že projektily Storm Shadow odpaľované zo vzduchu, ktoré poskytla Veľká Británia, sú menej náchylné na ruské rušenie, pretože sa nespoliehajú len na GPS, ale na dva ďalšie navigačné systémy vrátane vnútornej mapy, ktorá zodpovedá terénu plánovanej dráhy letu. Ruská protivzdušná obrana niektoré však aj napriek tomu úspešne zachytila.
Ukrajinci mali doteraz úspech aj s americkými raketami dlhého doletu Army Tactical Missile System, ktoré majú dosah až 305 kilometrov, ale aj tie môžu byť cieľom ruskej protivzdušnej obrany.
Ukrajinskí predstavitelia očakávajú, že zbrane, ktoré sú teraz účinné na bojisku, sa do roka podobne v úspešnosti prepadnú.
„Rusi sa naučia, ako s nimi bojovať,“ povedal druhý ukrajinský predstaviteľ. „Takto fungujú preteky v zbrojení.“