BRATISLAVA. Bolo to krátke a na poslednú chvíľu zorganizované diplomatické stretnutie. Vo vládnom hoteli Bôrik na bratislavskom hradnom kopci sa v júni 2017 približne na štyridsať minút stretol vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák s vtedajším vietnamským ministrom pre vnútornú bezpečnosť To Lamom.
Vietnamská delegácia do Bratislavy priletela z Prahy slovenským vládnym špeciálom, ktorý im Kaliňák zapožičal. Po krátkom stretnutí To Lam aj s ďalšími osobami v delegácii odišli na bratislavské letisko a pokračovali slovenským vládnym špeciálom do Moskvy. Na palube bol vtedy aj omámený a z Berlína unesený občan Vietnamu Trinh Xuan Thanh.
V kauze únosu v roku 2017 obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) koncom marca tohto roka osem osôb, medzi nimi príslušníkov vietnamskej tajnej služby, vtedajšieho poradcu premiéra Roberta Fica Quang Le Honga a aj ministra To Lama.
Toho v stredu vietnamský parlament vymenoval za nového prezidenta komunistického štátu.
V článku sa dočítate:
- ako Trinha Xuan Thanha uniesli z Berlína,
- kde bol počas rokovania s Kaliňákom,
- prečo nového vietnamského prezidenta stíha NAKA,
- prečo To Lama nestíhali v Nemecku.
Z Berlína do Bratislavy
Lam strávil viac ako štyri desaťročia na ministerstve pre vnútornú bezpečnosť a v polícii. Pod jeho dohľadom na poste ministra začala krajina tvrdšie zasahovať proti svojim kritikom, sprísnila zákony o zahraničnej pomoci, väznila klimatických aktivistov a cenzurovala sociálne médiá,vraví pre agentúru AP Ben Swanton zo skupiny The 88 Project, ktorá bojuje za slobodu prejavu vo Vietname.