Text vyšiel pôvodne na ruskom nezávislom webe Meduza.
Ruské ministerstvo obrany v utorok zverejnilo návrh dekrétu, ktorý by v prípade vládneho schválenia jednostranne zmenil ruské námorné hranice s Litvou a Fínskom v Baltskom mori. Dokument sa objavil na právnom portáli ruskej vlády.
Viaceré ruské štátne médiá následne informovali, že podľa „vojensko-diplomatického zdroja“ úrady nikdy neplánovali žiadnu hranicu zmeniť. V stredu popoludní dokument z webovej stránky ruskej vlády zmizol.
V článku sa dočítate:
- čo uvádzal návrh dekrétu,
- ako reagovali Litva a Fínsko,
- prečo išlo o zámernú ruskú provokáciu.
Vytváranie zmätku
V popise návrhu dekrétu sa uvádzalo, že súčasné body označujúce šírku ruských teritoriálnych vôd boli stanovené v roku 1985, ale treba ich zmeniť, pretože „plne nezodpovedajú modernej geografickej situácii“ a okrem iného boli určené na základe „námorných navigačných máp malého rozsahu“.
Dokument navrhoval rozšíriť námornú hranicu Ruska ďalej do východnej časti Fínskeho zálivu a okolo miest Baltijsk a Zelenogradsk. Podľa dokumentu by to umožnilo, aby sa „príslušná vodná plocha používala ako vnútorné vody Ruskej federácie“.
„Štátne námorné navigačné mapy príslušných mierok sa zrevidujú a znovu vydajú na účely zabezpečenia plavebnej bezpečnosti,“ pokračoval návrh dekrétu.

Litovské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení pre Politico označilo návrh za „zámernú, cielenú, eskalačnú provokáciu s cieľom zastrašiť susedné krajiny a ich spoločnosti“ a uviedlo, že ide o „ďalší dôkaz, že agresívna a revizionistická politika Ruska je hrozbou pre bezpečnosť susedných krajín a celej Európy“. Plánuje tiež predvolať si ruského predstaviteľa, aby podal „úplné vysvetlenie“ o incidente.
Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová na sociálnej sieti X uviedla, že zmeny námorných hraníc upravuje Dohovor OSN o morskom práve, ktorého zmluvnou stranou je aj Rusko. „Stojí za zmienku, že vytváranie zmätku je tiež prvkom hybridného vplyvu. Fínsko tento vývoj neprekvapuje,“ povedala Valtonenová. Neskôr dodala, že Fínsko tento návrh nevníma ako provokáciu.
Fínsky prezident Alexander Stubb medzitým uviedol, že orgány krajiny sú si vedomé správ ruských médií o navrhovanej zmene námornej hranice. „Vláda situáciu pozorne sleduje. Rusko nekontaktovalo Fínsko v súvislosti s touto otázkou. Budeme postupovať ako vždy – uvážlivo. A spoliehať sa na fakty,“ povedal.
Zanedbateľná záležitosť
V stredu popoludní viaceré ruské štátne médiá s odvolaním sa na „vojensko-diplomatický zdroj“ zverejnili správy, podľa ktorých krajina neplánuje posunúť svoju hranicu v Baltskom mori.
„Neexistovali a neexistujú žiadne zámery meniť šírku [ruských] teritoriálnych vôd, ekonomickú zónu, kontinentálny šelf pozdĺž pevninského pobrežia alebo líniu štátnej hranice Ruskej federácie v Baltskom mori,“ uviedol údajne zdroj. V stredu popoludní dokument zmizol z webovej stránky ruskej vlády, hoci archívna kópia jeho oficiálneho opisu je stále k dispozícii.

Jyri Lavikainen, výskumník z Fínskeho inštitútu pre medzinárodné záležitosti, pre fínsku tlačovú agentúru Yle uviedol, že za „normálnych okolností by sa Rusko nezapojilo do jednostrannej revízie územných hraníc a nechalo by o tom [Fínsko] dozvedieť sa z ruskej webovej stránky“ ministerstva obrany.
„Aj keď ide o zanedbateľnú záležitosť, Rusko sa snaží vytvárať problémy. Snaží sa, aby západné krajiny mali pocit, že súčasná politická situácia je neprijateľná, a preto by mali začať rokovať s Ruskom za podmienok, ktoré sú preň výhodné.“