NAÍ DILLÍ. Úrady v indickom hlavnom meste Naí Dillí nariadili predčasné zatvorenie škôl na letné prázdniny po tom, čo teploty dosiahli 47,4 stupňa Celzia a oblasť zachvátila vlna horúčav.
Rovnaké rozhodnutie oznámili aj úrady v iných indických štátoch, ako je napríklad Harijána, Madhjapradéš, Pandžáb a Rádžastán, napísal denník India Today.
Indický meteorologický úrad varoval pred vplyvom horúčav na zdravie najmä dojčiat, starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami.

Horúčavy na severe, dažde na juhu
V Indii sú vlny horúčav bežným javom, ale rokmi vedeckých výskumov sa zistilo, že horúčavy sú v dôsledku zmeny klímy dlhšie, častejšie a intenzívnejšie.
Horúčavy ovplyvňujú aj hlasovanie v parlamentných voľbách, ktoré sa v Indii vzhľadom na jej veľkosť konajú po etapách. Ukázalo sa totiž, že v oblastiach, kde sa vyskytli vyššie teploty než zvyčajne, bola účasť voličov nižšia.
Indická volebná komisia preto vytvorila pracovnú skupinu, ktorá má pred každým kolom hlasovania preskúmať vplyv vĺn horúčav a daždivého počasia na predpokladanú účasť voličov.
Úrady súčasne uviedli, že ďalším faktorom spôsobujúcim menší záujem voličov o hlasovanie je aj ich presvedčenie, že strana premiéra Naréndru Módího bez problémov získa právo vládnuť tretie funkčné obdobie.
Kým spomínané štáty trápia horúčavy, juh Indie v posledných dňoch bičujú silné dažde. Prudké búrky minulý týždeň zasiahli aj finančnú metropolu Bombaj, kde silný vietor strhol bigboard a zvalil aj jeho kovovú konštrukciu. O život prišlo 16 ľudí a desiatky ďalších zostali uväznené pod konštrukciou.
Horúčavy sužujú aj Pakistan
Aj pakistanské úrady v utorok vyzvali obyvateľov, aby sa pre extrémnu horúčavu zdržiavali vo vnútorných priestoroch. Hrozí totiž riziko nebezpečne vysokých teplôt a ďalšie záplavy spôsobené topením ľadovcov.
V najľudnatejšej provincii Pandžáb na východe Pakistanu v dôsledku horúčavy uzatvorili na týždeň všetky školy. Odhadom to ovplyvní približne 18 miliónov študentov.
Podľa predstaviteľa pakistanskej meteorologickej služby bude horúčava pokračovať do konca mája.
Teplota by sa tak mohla vyšplhať až o šesť stupňov Celzia nad mesačným priemerom. Vo viacerých častiach krajiny je možné, že dosiahne viac než 40 stupňov Celzia.
Pakistan tento rok zaznamenal najdaždivejší mesiac apríl od roku 1961, pričom spadlo až dvojnásobné množstvo zrážok v porovnaní s bežným mesačným úhrnom.
Pri prudkých dažďoch tam zomreli desiatky ľudí, hlásili aj zničenie majetku a poľnohospodárskej pôdy. Odborníci tvrdia, že takéto dažde sú dôsledkom klimatickej zmeny.
Ďalšiu horúčavu v krajine očakávajú už v júni. Teplota podľa meteorológov pravdepodobne stúpne na 42 stupňov Celzia. V tejto súvislosti vyzvali ľudí, aby dodržiavali pitný režim a vyhli sa nepotrebnému cestovaniu. Poľnohospodári by mali prijať opatrenia na ochranu svojich hospodárskych zvierat.