NEW YORK. Spojené štáty uviedli, že Rusko minulý týždeň vypustilo do vesmíru družicu, čo by mohlo byť súčasťou umiestňovania zbraní vo vesmíre.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok neprijala návrh rezolúcie predloženej Ruskom, ktorý žiadal zákaz rozmiestňovania či používania zbraní vo vesmíre.
Satelit už vypustili
Zástupca veľvyslankyne USA pri OSN Robert Wood pred hlasovaním povedal, že Rusko minulý týždeň, 16. mája, vypustilo na nízku obežnú dráhu Zeme satelit, ktorý je podľa USA pravdepodobne zbraň schopná zaútočiť na iné satelity na tejto obežnej dráhe.
Wood pred hlasovaním na pôde rady takisto pripomenul, že Rusko 24. apríla vetovalo návrh rezolúcie predloženej USA a Japonskom, ktorý všetky členské krajiny vyzýval, aby nevyvíjali jadrové zbrane určené na umiestnenie na obežnej dráhe.
Ruský prezident Vladimir Putin verejne uviedol, že Rusko nemá v úmysle umiestňovať vo vesmíre jadrové zbrane, pripomenul Wood. "Ak by to tak bolo, Rusko by tú rezolúciou (24. apríla) nebolo bývalo vetovalo," dodal.
Wood uviedol, že Rusko pravdepodobne podobné satelitné systémy na obežnú dráhu vyslalo aj v rokoch 2019 a 2022.
Zástupca veľvyslankyne USA v tejto spojitosti členov BR OSN vyzval, aby v hlasovaní ruský návrh nepodporili a pridali sa k USA, ktoré Moskvu žiadajú, aby prestala rade brániť v činnosti.
Rusko obviňuje USA
Naopak, Rusko v utorok vyslovilo podozrenie, že Spojené štáty sa snažia rozmiestniť zbrane vo vesmíre.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo vyhlásení na margo tohto rozhodnutia napísala, že Spojené štáty a ich spojenci "opäť ukázali, že ich skutočné priority v oblasti kozmického priestoru nie sú zamerané na udržanie vesmíru bez zbraní akéhokoľvek druhu, ale na umiestnenie zbraní do vesmíru a jeho premenu na arénu pre vojenskú konfrontáciu".
Dodala, že výsledky hlasovania sú pre Moskvu sklamaním - okrem iného aj pre to, že predkladatelia návrhu Rusko a Čína podnikli kroky, aby vzali do úvahy pripomienky ostatných členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí sa napriek tomu "postavili proti našej konštruktívnej a komplexnej iniciatíve".
Napriek tejto situácii sa však Moskva bude naďalej zasadzovať za to, aby "sa prieskum mimozemského priestoru uskutočňoval len na mierové účely, v prospech celého ľudstva a na základe rovnosti".