SME

Ukrajina sa už teraz obáva zimy. Jej energetická sieť je takmer zničená

Elektrinu priebežne odstavujú.

Poškodenie ukrajinskej tepelnej elektrárne ruským raketovým útokom z 2. apríla.Poškodenie ukrajinskej tepelnej elektrárne ruským raketovým útokom z 2. apríla. (Zdroj: Oksana Parafeniuk — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Oblasti ukrajinského vidieka sú síce v plnom jarnom rozkvete, no medzi úradníkmi aj napriek tomu panuje strach. Už teraz sa totiž obávajú toho, čo prinesie zima, keďže Ukrajinu zachvátila veľká energetická kríza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Momentálne sa energetické spoločnosti v snahe zachovať dodávky elektriny uchyľujú k jej priebežným odstávkam.

Úspešné raketové útoky na ukrajinské elektrárne sa odzrkadľovali v územných ziskoch Ruska za posledné mesiace. Prispeli k nim však aj slabnúce dodávky zbraní a munície od zahraničných podporovateľov krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinské energetické spoločnosti sa snažia opraviť elektrárne poškodené ruskými raketami skôr, ako nastanú mrazivé dni - chcú zabrániť tomu, aby sa mestá po príchode zimy ponorili do chladu a tmy.

Od marca viedlo päť vĺn raketových útokov k „úplnému zničeniu“ elektrární súkromného dodávateľa energie DTEK, ktorý vyrába 20 percent elektrickej energie v krajine, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Maksym Timčenko v utorok.

Posledný útok z 8. mája bol podľa neho obzvlášť ničivý, pretože všetky rakety trafili svoje ciele bez zásahu protivzdušnej obrany a vyradili z prevádzky ďalšie tri elektrárne.

„Musíme sa dostať z tohto cyklu: zničenie, oprava, zničenie. Ak nebudeme mať riadne systémy protivzdušnej obrany, môžeme prísť o všetko,“ povedal Timčenko.

SkryťVypnúť reklamu

Nachádzajú svoje ciele

Ruské raketové útoky z posledných týždňov spôsobili na energetickej infraštruktúre škody za miliardu dolárov, uviedol začiatkom mesiaca v ukrajinskej televízii minister energetiky German Galuščenko.

Až do marca sa elektrická sieť vyhýbala ruským zásahom čiastočne vďaka systému protivzdušnej obrany, ktorý zachytil veľké množstvo rakiet a dronov.

Teraz však, najmä v dôsledku oneskorenia dodávok zbraní zo Západu, dochádza protivzdušnej obrane munícia a ruské rakety čoraz častejšie nachádzajú svoje ciele, uviedli predstavitelia priemyslu.

Takisto na rozdiel od predchádzajúcej kampane proti ukrajinskému energetickému sektoru, ktorá sa zameriavala predovšetkým na zničenie elektrickej distribučnej siete, sa ruské sily teraz priamo zameriavajú na tepelné a vodné elektrárne v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň ukrajinský štátny dodávateľ energie Ukrenergo oznámil plány na pravidelné prerušenie dodávok elektrickej energie v každom regióne krajiny s cieľom prekonať „výrazný nedostatok“ elektriny. Deje sa tak napriek tomu, že Ukrajina dováža elektrinu z piatich susedných krajín.

Ukrajina tiež zažila chladnejšiu jar ako zvyčajne, čo spôsobilo, že ľudia začali používať vykurovacie zariadenia, čo zvýšilo spotrebu, uviedol Jurij Bojko, člen dozornej rady spoločnosti Ukrenergo. Škrty však budú pokračovať aj v lete, keďže ľudia vtedy využívajú klimatizáciu.

Nepochybne ťažká zima

V súčasnosti väčšina úsporných opatrení dopadla na podniky, ktoré obmedzujú svoju spotrebu alebo prechádzajú na prácu v noci a mimo špičky. To však ohrozuje ekonomiku, ktorá sa v dôsledku vojny už výrazne zhoršila.

SkryťVypnúť reklamu

„Je veľmi dôležité, aby naše podniky mohli fungovať, aby mal kto vytvárať HDP, posilňovať armádu, aby ľudia mali prácu,“ napísal v stredu na facebooku Serhij Kovalenko, generálny riaditeľ spoločnosti Yasno, dcérskej spoločnosti distribučnej spoločnosti DTEK. „Nie je správne prenášať celý deficit na podniky. Ak chceme vyhrať, musíme vytvoriť paritu medzi obyvateľstvom a podnikmi.“

Súvisiaci článok Mal to byť dar pre Putina. Ukrajina tvrdí, že zmarila ďalší pokus o atentát na Zelenského Čítajte 

Bojko uviedol, že obmedzenia spotreby by mali trvať do septembra, pričom do tohto času jadrové elektrárne, ktoré zabezpečujú polovicu elektrickej energie v krajine, zvýšia výrobu, zatiaľ čo nižšie teploty by mali znížiť nároky na energiu.

Potom však príde zima.

Zima bude „nepochybne ťažká“, povedal Bojko - otázkou je len, do akej miery. Podľa jeho slov Ukrajina prišla pre raketové údery približne o osem gigawattov výroby elektrickej energie - čo sa blíži k polovici toho, čo táto viac ako 30-miliónová krajina potrebuje v období špičky.

SkryťVypnúť reklamu

„Tento [výpadok] sa dá výrazne znížiť, ale nie do takej miery, aby sa dal znížiť na polovicu alebo dokonca odstrániť,“ povedal Bojko. „To znamená, že v elektrickej sústave bude deficit, aj keď bude zima teplá.“

Vyhnutie sa katastrofe

Po predchádzajúcej ruskej zimnej raketovej kampani DTEK vynaložil približne 120 miliónov dolárov na opravu zariadení, z ktorých takmer všetky boli „opäť poškodené a zničené“ pri posledných úderoch, povedal Timčenko.

Tentoraz bude účet ešte vyšší, pretože terčom útoku nebola len sieťová infraštruktúra, ale aj samotné elektrárne, a bude potrebné nakúpiť plynové turbíny, náhradné generátory a dokonca aj vybavenie celých riadiacich miestností.

Timčenko odhaduje, že DTEK musí vynaložiť približne 350 miliónov dolárov na vybavenie - vrátane prípadne použitého vybavenia z vyradených európskych elektrární. Dúfa, že konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa bude konať v júni v Berlíne, prispeje k ich potrebám v oblasti energetickej infraštruktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ukrajinské energetické spoločnosti splnia všetko, čo si predsavzali, „môžeme prežiť budúcu zimu a vyhnúť sa katastrofe“, povedal. Na to však Ukrajina potrebuje podporu Západu - vrátane finančnej pomoci na nákupy - a predovšetkým systémy protivzdušnej obrany a muníciu.

„Sme presvedčení o tom, čo robíme. Sme presvedčení, že to zvládneme. A sme presvedčení, že nezničia energetický systém, našu spoločnosť a Ukrajinu,“ povedal. „Vieme, čo máme robiť, ale potrebujeme pomoc.“

Na tejto správe sa podieľal aj Kostiantyn Khudov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší
Demonštrácie za prepustenie Mahmúda Chalíla v New Yorku.

Vláda tvrdí, že je rizikom pre národnú bezpečnosť.


ČTK 2
Polícia na mieste činu.

Informácie o obetiach nie sú známe.


ČTK
Premena loga sociálnej siete Twitter.

Vyšetrovanie je zamerané na spracovanie osobných dát vo verejných príspevkoch.


TASR

Sportnet

Slovenský deblový pár Tereza Mihalíková a Viktória Hrunčáková

Hrunčáková a Mihalíková triumfovali v troch setoch.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


SkryťZatvoriť reklamu