TEHERÁN. Na severozápade Iránu pokračuje rozsiahla záchranná operácia po tom, čo tu zmizol vrtuľník s iránskym prezidentom Ebrahímom Raísím.
Iránske štátne médiá uviedli, že stroj stretlo takzvané tvrdé pristátie v hornatej oblasti, kde panovali nepriaznivé poveternostné podmienky.
Záchranárom sa ihneď nedarilo dostať sa na miesto incidentu, iránsky vládny predstaviteľ však uviedol, že dvaja členovia posádky boli v kontakte s úradmi.
Iránsky duchovný a politický vodca ajatolláh Alí Chameneí obyvateľom odkázal, že sa nemusia obávať narušenia chodu štátu.
Loading
...
Čo sa stalo?
Do pátrania po vrtuľníku v zložitom teréne sa podľa iránskych médií postupne zapojili desiatky tímov.
Štátna tlačová agentúra IRNA večer uviedla, že krízovým zložkám sa podarilo nájsť presné miesto nehody helikoptéry. Polooficiálna agentúra Tasním zase citovala vojenského veliteľa, podľa ktorého sa všetky dostupné jednotky presúvali do miest, odkiaľ prichádzali signály z vrtuľníka a telefónu jedného člena posádky.
Nemenovaný iránsky predstaviteľ predtým agentúre Reuters povedal, že prezidentov život je v ohrození a že rovnako je na tom aj iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján, ktorý letel s Raísím. Rovnaký zdroj dodal, že informácie prichádzajúce z miesta nehody sú veľmi znepokojivé.
Žiadne oficiálne vyhlásenie o Raísího stave ale do večera nebolo k dispozícii.
Jeden z Raísího poradcov médiám oznámil, že dvaja ľudia, ktorí leteli s Raísím, boli opakovane v kontakte s "našimi ľuďmi", informovala televízia Al-Džazíra. "To ukazuje, že závažnosť incidentu nebola veľmi vysoká," citovala tohto predstaviteľa.
Vrtuľník zrejme stále nenašli
Prezident sa letecky presúval z oblasti na hranici Iránu s Azerbajdžanom, kde sa dopoludnia zúčastnil na slávnostnom otvorení priehrady s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, napísala agentúra AP.
Podľa iránskych štátnych médií vrtuľník havaroval v provincii Východný Azerbajdžan na severe Iránu, odkiaľ bol hlásený silný dážď, hmla a vietor.
Podľa denníka The New York Times záchranári pátrali v horách severovýchodne od mesta Tabríz pri hraniciach s Azerbajdžanom. Do operácie sa zapojila tiež armáda, ani po niekoľkých hodinách od prvotných správ o nehode však neprichádzali jasnejšie informácie o jej následkoch.
Iránska štátna televízia večer prišla s informáciou, že pátracie tímy prezidentov vrtuľník našli, to však podľa Al-Džazíry čoskoro poprel zástupca záchranárskej agentúry Červený polmesiac.

Čo by sa stalo v prípade Raísího smrti
V iránskych médiách sa počas dňa objavili výzvy, aby sa ľudia modlili za zdravie vládnych predstaviteľov, neskôr tiež zábery, na ktorých sa podľa štátnej televízie ľudia za Raísího modlia.
Podľa IRNA sa k modlitbám pripojil aj ajatolláh, ktorý vyhlásil, že Iránci si nemajú robiť starosti o správu krajiny. "K žiadnemu narušeniu iránskych štátnych záležitostí nedôjde," citoval Reuters z vyjadrenia zverejneného štátnou tlačovou agentúrou.
Za neistoty o osude prezidenta sa mimoriadne zišla iránska vláda, pričom rokovania viedol viceprezident Mohammad Mochbar. Ten by podľa iránskej ústavy prevzal prezidentskú funkciu, ak by sa ukázalo, že Raísí je po smrti, pričom o 50 dní by sa konali nové prezidentské voľby.
Zahraničné médiá dodávajú, že 63-ročný Raísí bol mnohými považovaný za možného nástupcu 85-ročného ajatolláha, ktorý má v islamskej republike rozhodujúcu moc.
Raísí bol zvolený za iránskeho prezidenta v roku 2021 vo voľbách s najnižšou účasťou v dejinách islamskej republiky. Bývalý šéf tamojšej justície je považovaný za zahraničnopolitického jastraba a je terčom amerických sankcií.
Prítomnosť prezidenta vo vrtuľníku nepotvrdili
Prezident sa zrejme presúval vo formácii troch vrtuľníkov, pričom z prvotných správ nebolo jasné, či bol na palube stroja, ktorý sa dostal do problémov.
Onedlho podľa AP a agentúry Reuters prišli štátne médiá s informáciou, že tomu tak bolo. Podľa denníka New York Times to potvrdila aj iránska misia pri OSN.
Minister vnútra Vahídí sa krátko po nehode k tomuto bodu nevyjadril.
"Ctihodný prezident a jeho sprievod boli na ceste späť na palube vrtuľníkov a jeden z vrtuľníkov bol donútený ku tvrdému pristátiu kvôli zlému počasiu a hmle," povedal.
"Oblasť je dosť členitá a je zložité nadviazať kontakt," pokračoval.
Loading
...
Štáty ponúkajú Iránu pomoc
K situácii sa postupne vyjadrujú najrôznejší štátnici. Biely dom uviedol, že o vývoji bol informovaný americký prezident Joe Biden.
Irak, Azerbajdžan, Rusko, Katar, Turecko či Saudská Arábia ponúkli Iráncom pomoc v pátracej operácii.
Európska únia zase na iránsku žiadosť spustila krízovú službu svojej satelitnej siete Copernicus, uviedol eurokomisár Janez Lenarčič.