SME

Atentát zmenil aj Holandsko. Odštartoval moderný populizmus a pomohol Wildersovi

Pim Fortuyn zmenil politiku za tri mesiace.

Na nedatovanej snímke holandský politik Pim Fortuyn.Na nedatovanej snímke holandský politik Pim Fortuyn. (Zdroj: TASR/AP)

AMSTERDAM, BRATISLAVA. Pim Fortuyn akurát kráčal k svojmu autu pred budovou rádia 3FM, kde poskytol predvolebný rozhovor o prioritách jeho pravicovej strany Lijst Pim Fortuyn (LPF), keď sa v holandskom Hilversume ozvalo šesť výstrelov.

Holandský politik okamžite stratil vedomie. Aj keď ho záchranári po príchode ešte nejaký čas oživovali, bolo to márne - 54-ročného Fortuyna postrelili do hlavy, krku a hrude. Jeho telo následne ležalo na mieste, kde spadlo, ešte niekoľko hodín po streľbe, prikryté bielou plachtou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K atentátu na holandského politika došlo v máji 2002, len deväť dní pred parlamentnými voľbami, v ktorých podľa prieskumov verejnej mienky mala Fortuynova strana zožať veľký úspech. V jeho tvrdej kampani dominovala ostrá kritika prisťahovalectva a to, čo nazval „neporiadkom“ vytvoreným vládou vtedajšieho holandského premiéra Wima Koka.

Popularita Fortuynovej pravicovej platformy však mnohých pozorovateľov zároveň prekvapovala – predovšetkým pre liberálnu povesť Holandska, ktoré legalizovalo manželstvá homosexuálov, regulovalo prostitúciu, schvaľovalo a kontrolovalo eutanáziu a tolerovalo predaj marihuany.

Počas svojej krátkej politickej kariéry sa tak Fortuynovi podarilo spochybniť legendárnu umiernenosť Holandska, no vznik jeho strany LPF a aj samotný atentát vyvolal vášne, ktoré pripravili pôdu pre rozmach populistického extrémizmu na Západe a aj rast nacionalistickej strany Strany pre slobodu (PVV) Geerta Wildersa.

SkryťVypnúť reklamu

Wilders v stredu oznámil, že jeho strana bude od ďalšieho týždňa súčasťou novej holandskej vlády.

Fortuynove obavy

Samotnému Fortuynovi sa bezpečnostná situácia nepozdávala už dlhšie a pred atentátom vyjadril isté obavy. Už niekoľko týždňov pred útokom mu demonštranti hodili do tváre dva krémové koláče údajne naplnené výkalmi, zvratkami a močom.

„Je škandál, že ministerstvo spravodlivosti po incidente s koláčmi nepodniklo žiadne kroky,“ uviedol pre The Guardian Fortuynov právnik Oscar Hammerstein.

Fortuyn, 54-ročný akademik a publicista, ktorý otvorene hovoril o svojej homosexuálnej orientácii, v diskusiách často útočil na rastúcu moslimskú populáciu v Holandsku a nazval islam „zaostalou“ kultúrou, ktorá predstavuje hrozbu pre hodnoty na Západe.

SkryťVypnúť reklamu

Pravicový politik zahynul na hilversumskom parkovisku, ktoré leží asi 16 kilometrov juhovýchodne od Amsterdamu. Napadol ho holandský ľavicový aktivista za práva zvierat Volkert van der Graaf, ktorého za vraždu odsúdili na 18 rokov. Z väzenia ho však predčasne prepustili už v roku 2014. Išlo o prvú politickú vraždu v Holandsku od 17. storočia.

„Po tomto atentáte je Pim Fortuyn preč,“ povedal podľa The Guardian vtedajší holandský premiér. „Som šokovaný. Je to hlboká tragédia pre jeho blízkych, ale aj pre Holandsko a našu demokraciu.“

Atentátnik svoj útok údajne spáchal preto, lebo Fortuyna vnímal ako hrozbu pre práva menšín. Na súde tvrdil, že Fortuyn použil islamskú kultúru ako obetného baránka na získanie politickej moci. Neskôr svoj čin oľutoval.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bezpečnostný expert: Stretnutie chránenej osoby s davom je najhoršia situácia Čítajte 

Zmätení politológovia

Viaceré politické strany v reakcii na atentát vyzvali na zastavenie kampaní, no okamžitá požiadavka na odloženie samotných volieb neprišla. Fortuynova strana LPF získala aj napriek jeho úmrtiu 26 kresiel v 150-kreslovom parlamente, s viac ako 17 percentami hlasov.

LPF následne vytvorila koalíciu s Kresťanskodemokratickou výzvou (CDA) a Ľudovou stranou za slobodu a demokraciu (VVD). Vláda bývalého premiéra Jana Petra Balkenendeho však mala veľmi krátke trvanie, a to najmä pre vnútorné trenice v LPF.

Fortuynov vzostup je dodnes vnímaný ako míľnik v európskej pravicovej politike, pretože odzrkadľoval oživenie populistickej pravice v niekoľkých európskych štátoch a v podstate odštartoval vlnu extrémizmu a výrazne odmietavým politickým postojom voči imigrantom.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Holandska, kde miesto lídra krajnej pravice o niekoľko rokov neskôr zaujal Wilders, bolo vidieť podobné posuny napríklad v Nemecku, Francúzsku či Taliansku.

Podľa magazínu The Conversation prelomila Fortuynova strana politický systém silou, ktorá doteraz mätie holandských politológov, pretože v tom čase údajne vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že centristické strany, ktoré vtedy vládli, smerovali k veľkej porážke.

Súvisiaci článok Chce koniec green dealu aj Koránu. Wilders posilní európsku krajnú pravicu Čítajte 

Rozbitá predstava

Fortuynov nárast jasne ukázal, že v najhustejšie obývanom štáte Európy panuje silná nevôľa voči imigrantom a podľa The Economist jednoducho rozbil predstavu o spokojnej multikultúrnej spoločnosti.

Nechcel, aby ho spájali alebo porovnávali s inými krajne pravicovými lídrami. Prekážal mu predovšetkým francúzsky politik Jean-Marie Le Pen, proti ktorému sa neustále vyhraňoval. Podobnosť medzi nimi však bola aj napriek Fortuynovým vyjadreniam očividná.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré svoje názory pred voľbami údajne zmiernil, aby vyhovovali širšiemu publiku, no v mnohých ohľadoch – okrem jeho deklarovanej homosexuality – bol Fortuyn typickým predstaviteľom populistickej krajnej pravice.

Magazín Vox prirovnáva Fortuynov prekvapivý vstup do politiky k vzostupu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa – obaja sa dostali na výslnie takmer výlučne burcovaním spoločnosti v otázkach prisťahovalectva, obaja odporovali existujúcemu politickému zriadeniu a obaja navrhli obmedziť moslimom vstup do krajiny. A v neposlednom rade – oboch zviditeľnili médiá.

Zviditeľnil ho najmä rozhovor pre denník de Volkskrant, v ktorom povedal, že by zatvoril hranice pre moslimských migrantov a zrušil by článok ústavy zakazujúci diskrimináciu.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol vnímaný ako neuveriteľne hrozivý. Ľudia hovorili, že je to nový Adolf Hitler. To je to najhoršie, čo môžete v holandskej politike povedať,“ povedal pre Vox Cas Mudde, profesor európskej krajnej pravice na University of Georgia.

Fortuynov odkaz

Fortuyn vstúpil do holandskej politiky vo februári 2002, keď založil LPF, a zomrel v máji – nudnú a predvídateľnú politiku Holandska tak stihol podľa BBC zmeniť už za tri mesiace. LPF sa rozpadla takmer o šesť rokov neskôr.

Jeho smrť podľa BBC zanechala Holandsko rozdelené, nahnevané a vystrašené. O Fortuynovom odkaze, no aj o spomínanej polarizácii spoločnosti sa opäť hovorilo aj v minuloročných parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Wildersova krajne pravicová strana PVV.

Wildersovi sa v stredu po takmer šiestich mesiacoch podarilo uzavrieť dohodu o vytvorení najpravicovejšej vlády v novodobej holandskej histórii. Vládnuť bude so stredopravou Ľudovou stranou pre slobodu a demokraciu (VVD) premiéra Marka Rutteho, stredopravou Novou spoločenskou zmluvou (NSC) a menším pravicovo populistickým agrárnym hnutím BBB.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nie je známe, kto bude budúcim holandským premiérom. Samotný Wilders sa od tejto funkcie pod tlakom svojich koaličných partnerov musel dištancovať.

Súvisiaci článok Novým holandským premiérom by mohol byť molekulárny biológ Ronald Plasterk Čítajte 

Nová koaličná dohoda obsahuje plány na obmedzenie prisťahovalectva a zrušenie opatrení na obmedzenie emisií, ktoré viedli k protestom medzi farmármi.

„Chceme zvrátiť príliš vysoký prílev žiadateľov o azyl a imigrantov. Chceme, aby farmári, záhradkári a rybári mali opäť budúcnosť,“ uvádza sa podľa Politico v dokumente.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 707
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 351
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 943
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 804
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 582
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 472
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 097
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštranti v Harrisburgu, hlavnom meste Pensylvánie,

Protestovalo sa vo veľkých aj malých mestách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Detaily neboli bezprostredne známe.


TASR
Izraelský premiér Benjamín Netanjahu.

Rodiny rukojemníkov premiéra kritizujú, podľa nich nemá žiaden plán.


TASR 1
Ilustračné foto

Americký reťazec je od začiatku vojny v Pásme Gazy terčom protestov.


TASR

Sportnet

Auto Landa Norrisa po nehode v kvalifikácii Veľkej ceny Saudskej Arábie.

Po náraze do bariéry v štvrtej zákrute si sám vyčítal zbytočné riziko.


Reuters
Na snímke smútok hráčov Žiliny.

Žilina dohrávala záver zápasu v presilovke.


a 1 ďalší
Hokejisti Česka počas prípravy.

Tím Radima Rulíka už doplnili aj hokejisti Sparty Praha a Hradca Králové.


Matúš Malý (Ružomberok).

Dlhú presilovku futbalisti Skalice využili až v nadstavenom čase druhého polčasu.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu