SME

Novým holandským premiérom by mohol byť molekulárny biológ Ronald Plasterk

Plasterk sa verejne ospravedlnil predsedovi strany Nová spoločenská zmluva Omtzigtovi.

Voľby v Holandsku.Voľby v Holandsku. (Zdroj: TASR/AP.)

BRUSEL/AMSTERDAM. Ronald Plasterk, o ktorom sa predpokladá, že bude zvolený za nového premiéra Holandska, sa verejne ospravedlnil predsedovi strany Nová spoločenská zmluva Pieterovi Omtzigtovi za to, že sa s ním vo februári dostal do sporu, čo ukončilo vtedajšie ním vedené rokovania o zostavovaní vlády štyroch pravicových strán.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viaceré holandské médiá uviedli, že Plasterka na post premiéra navrhol šéf krajne pravicovej Strany slobody (PVV) Geert Wilders, ktorého ako šéfa vlády odmietala NSC a aj doteraz vládnuca Ľudová strana slobody a demokracie. Štvrtou koaličnou vládnou stranou bude Farmársko-občianske hnutie (BBB).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Holandská vláda zavedie obmedzenia pre prisťahovalcov, hrozí jej spor s EÚ Čítajte 

Plasterk sa prostredníctvom otvoreného listu v denníku Telegraaf ospravedlnil Omtzigtovi za to, že sa s ním vo februári, v úlohe vyjednávača, pohádal. Líder NSC od neho už vlani v decembri žiadal podklady o stave holandských financií a keď zistil, že Plasterk ako hlavný vyjednávač podklady od rôznych ministerstiev o stave štátnej pokladnice nesprístupnil, opísal to ako "porušenie dôvery" a vycúval z koaličných rokovaní. O týždeň neskôr Plasterk poslancom parlamentu povedal, že Omtzigt použil jeho služobné auto na cestu do hotela, kde sa stretol s novinármi.

"Osobne som sa vtedy Pieterovi Omtzigtovi ospravedlnil a teraz to opakujem verejne. Prepáč, Pieter!" odkázal Plasterk cez denník Telegraaf, pre ktorý v posledných rokoch písal novinárske stĺpčeky.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania sa nakoniec podarilo oživiť s inými vyjednávačmi a meno Ronalda Plasterka sa v súvislosti s premiérskym postom objavilo na konci rokovaní. Viaceré holandské médiá však vo štvrtok informovali, že Omtzigt zdržiava Plasterkovu nomináciu na funkciu predsedu vlády.

Plasterk je povolaním molekulárny biológ a ako člen Strany práce (PvdA) bol poslancom parlamentu a neskôr ministrom školstva, kultúry a vedy a potom aj ministrom vnútra. Týždenník Politico v piatok upozornil, že bývalý ľavicový politik sa posunul doprava.

Možný premiér však čelí aj iným problémom, avizoval v piatok informačný portál DutchNews.nl. Začiatkom mája denník NRC Handelsblad zverejnil článok, v ktorom upozornil, že amsterdamská fakultná nemocnica UMC začala vyšetrovať, ako mohol mať Plasterk výhradné práva na patentovanú liečbu rakoviny. Podľa novín Plasterk zarobil "milióny" na výskume, ktorý sa uskutočnil po skončení jeho poslednej ministerskej funkcie. Spoločnosť na využívanie patentov, ktorú sám založil, v roku 2022 predal spoločnosti CureVac za 32 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 257
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 850
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 617
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 585
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 130
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 059
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 460
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Opozičná Ľudová strana uviedla, že na proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.


SITA
Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


23
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 2
Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu