BRATISLAVA. Hlboko polarizovaná krajina, dva proti sebe stojace tábory a trauma, ktorá môže strhnúť Slovensko ešte horším smerom. Aj tak opisujú zahraniční komentátori a médiá dianie bezprostredne po atentáte na premiéra Roberta Fica.
O najvážnejšom útoku na európskeho lídra za posledné desaťročia píšu stovky svetových médií, správa figurovala aj vo štvrtok na titulných stránkach popredných medzinárodných spravodajských webov.
Únia vstupuje po atentáte na Fica do neprebádaných vôd, upozorňuje magazín Euractiv. Zdroje v Bruseli sú z diania na Slovensku podľa webu „veľmi znepokojené“ a obávajú sa dosahov útoku na diskusie pred európskymi voľbami. Obavy panujú aj z toho, že niektorí zástancovia tvrdšej línie budú prípad využívať, aby získali politické body.
Kým niektoré médiá zdôrazňujú najmä polarizáciu, iné si všímajú slová ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, že „stojíme pomaly pred prahom občianskej vojny“.
V článku sa dočítate:
- čo spôsobilo podľa agentúry Bloomberg polarizáciu na Slovensku,
- prečo je atentát zlou správou pre Ukrajinu,
- čo má atentát spoločné s pádom prezidentského lietadla v Poľsku.
Útok poškodí aj vzťahy s Ukrajinou
Americký denník New York Times napísal, že atentát na slovenského lídra dostal Európu na hranu a vyvoláva obavy, že polarizovaná politika v Európe prerastá do násilia.
„Je absolútne jasné, že tento útok spôsobil šok na celom Slovensku, v Európe i ďaleko za jej hranicami. Žijeme v čase narastajúcej politickej polarizácie, keď sa sociálne médiá stávajú zbraňou na príliš mnohých miestach. A teraz je tragicky jasné, že Slovensko bolo nielen hlboko polarizované, ale až nebezpečne,“ napísala hlavná medzinárodná korešpondentka BBC Lyse Doucet. Pripomína aj premiérove čoraz ostrejšie politické postoje.
“Tieto tragédie absolútne neporovnávam, len chcem ukázať, že delenie spoločnosti na ‚lepšiu‘ a ‚horšiu‘ časť má tragické následky.
„
„Politické spory sú súčasťou demokracie – no nie pokusy o atentát. Zo slovenskej krízy behá mráz po politickom chrbte,“ dodala Doucetová.
Web americkej televízie CNN zase píše o Ficovi ako o „rozdeľujúcej postave v rozdelenej krajine“. Slováci sú podľa televízie od návratu Fica hlboko rozdelení v otázke smerovania krajiny a jej postavenia vo svete.
„Priaznivci považujú Fica za starostlivého lídra, ktorý má na srdci ich záujmy; kritici tvrdia, že je populista, ktorého proruské sklony predstavujú pre krajinu veľké riziko,“ píše CNN.

Agentúra Bloomberg opisuje Fica ako k Rusku nakloneného politika, ktorý podobne ako Viktor Orbán využíva rozdielne názory na otázky práv LBGT+ ľudí, rodovú rovnosť a imigráciu a vykresľuje mimovládne organizácie a Európsku úniu ako nepriateľov štátu.
„Táto stratégia ‚rozdeľuj a panuj‘ spôsobila, že Slovensko je 20 rokov po vstupe do Európskej únie polarizovanejšie ako kedykoľvek predtým a vyrovnáva sa s prvým atentátom na európskeho lídra,“ píše Bloomberg.
Ukrajinský server Európska pravda tvrdí, že atentát na Fica bude mať zásadné dôsledky nielen na Slovensku. Web sa obáva, že niektorí spojenci premiéra budú viniť z útoku opozíciu, čím ešte viac obmedzia jej schopnosť „vzdorovať autoritárskym zmenám v krajine“.
Útok podľa nich môže posilniť aj oponentov liberálov v Európe. Atentát je zlou správou aj pre Ukrajinu, Fico totiž podľa webu napriek protiukrajinským vyjadreniam „udržiaval s Kyjevom konštruktívnu spoluprácu“, kým v politickom chaose sa to môže zmeniť.

Lepšia a horšia časť spoločnosti
Rakúsky web Der Standard píše o tom, že ich susedná krajina „prechádza zložitým obdobím“, pričom „politická situácia bola nestabilná už pred výstrelmi na šéfa vlády“. Znepokojujúca je podľa nich aj otázka politickej kultúry v krajine – „do akej miery útok ešte viac naruší už aj tak zložitú komunikáciu medzi vládou, opozíciou a občianskou spoločnosťou“.
Naopak, nemecký denník Zeit v podcaste hovorí, že tento šok môže krajinu na chvíľu upokojiť.
Zástupca šéfredaktora poľského denníka Gazeta Wyborcza Bartosz Wielinski v komentári píše, že k atentátu došlo v čase, keď sa zvýšila teplota politických sporov a keď polarizácia spoločnosti dosiahla nevídané rozmery.
Denník spomína viaceré prípady, keď atentátnici zavraždili politikov v atmosfére neutíchajúceho politického boja – či už to bol primátor Gdanska Pawel Adamowicz zabitý počas benefičného koncertu v roku 2019, prípad političky britskej Labouristickej strany Jo Coxovej, ktorú zabil v predvečer referenda o brexite jeho horlivý zástanca, alebo zabitie proeurópskej švédskej ministerky financií Anny Lindthovej po prijatí eura. „Tieto tragédie absolútne neporovnávam, len chcem ukázať, že delenie spoločnosti na ‚lepšiu‘ a ‚horšiu‘ časť má tragické následky."
Vnútorná vojna na Slovensku, najmä v čase, keď tá skutočná vojna prebieha vedľa na Ukrajine, podľa Gazety Wyborczej v kritickom momente oslabí NATO aj Európsku úniu.
Útok na slovenského premiéra je pre Poľsko nebezpečným signálom, Robert Fico je začiatok, hlása titulok komentára v poľskom denníku Rzeczpospolita.
Ficova vláda si podľa komentátora Jaceka Nizinkiewicza po útoku bude chcieť moc na Slovensku upevniť, pričom pripomína, že v Poľsku stále nie je taká zlá situácia. Prirovnáva tiež situáciu k polarizácii spoločnosti po katastrofe prezidentského špeciálu v roku 2010, pri ktorom zahynul prezident Lech Kaczyňski aj viacerí z poľskej politickej elity.
„Jediné, čo môže Poľsko teraz urobiť, je zmierniť nálady verejnosti, posilniť tajné služby, najmä kontrarozviedku, a chrániť kľúčových politikov. Atentáty, ako bol ten na Slovensku, dodávajú odvahu celému množstvu šialencov alebo politických fanatikov, ktorí chcú spravodlivosť vykonávať na vlastnú päsť,“ napísal.