TBILISI. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová označila návrh zákona o zahraničnom vplyve, ktorému dal parlament tento týždeň zelenú, za neprijateľný a neupraviteľný.
V rozhovore pre agentúru The Associated Press (AP) prezidentka ostro skritizovala vládnucu stranu Gruzínsky sen za to, že presadila návrh, ktorý je široko vnímaný ako hrozba pre cieľ jej krajiny stať sa členom Európskej únie (EÚ).
Odklon od občianskej spoločnosti
„Je to neprijateľné, pretože odráža obrat gruzínskych postojov k občianskej spoločnosti, médiám a odporúčaniam Európskej komisie, ktoré nie sú v súlade s našou deklarovanou politikou smerovania k európskej integrácii,“ vyhlásila Zurabišviliová.

Zároveň potvrdila svoj úmysel vetovať návrh, pretože „je priamo v rozpore s duchom a literou odporúčaní EÚ“. Zdôraznila, že jej „povinnosťou podľa ústavy je urobiť všetko, čo je v mojich silách, na podporu európskej integrácie a jej upevnenie“.
Zurabišviliová má čas do 28. mája, aby návrh vetovala. Gruzínsky sen má však dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomil.
Vláda sa bráni bojom proti destabilizácii
Novoschválený návrh vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty „realizujúce záujmy cudzej moci“, ak dostávajú viac ako 20 percent svojho rozpočtu zo zahraničia.
Vláda tvrdí, že zákon je nevyhnutný na zastavenie škodlivého zahraničného vplyvu na politiku krajiny a na zabránenie nešpecifikovaným zahraničným aktérom v snahe ju destabilizovať.
Kritici okrem iného návrh označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.
Návrh vyvolal vlnu nevôle, doma aj v zahraničí, a v ostatných týždňoch sa v Gruzínsku uskutočnilo niekoľko pouličných protestov proti nemu.