BRATISLAVA. Postup ochranky premiéra počas stredajšieho atentátu na námestí v Handlovej mal viacero chýb. Zasahujúci príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov pôsobili zmätene.
Dostupné videá z udalosti dalo SME posúdiť dvom expertom na zabezpečovanie ochrany VIP osôb z Česka.
Obaja upozornili na sporné momenty, ktoré možno zhrnúť do štyroch bodov: príchod premiéra, začiatok streľby, zneškodnenie páchateľa a odvoz chránenej osoby.

Martin Svozil je medik, pyrotechnik a bývalý veliaci dôstojník českého Útvaru rýchleho nasadenia. Martin Hrádek bol príslušníkom brigády rýchleho nasadenia Armády ČR, dnes riadi vlastnú bezpečnostnú službu.
Kým minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) tvrdí, že bezpečnostné zložky nepochybili, experti vidia situáciu inak.
Pripomínajú, že Česká republika v minulosti zažila dva podobné incidenty. V roku 2018 sa na prezidenta Miloša Zemana vo volebnej miestnosti vrhla neznáma žena.
V roku 2012 človek z davu vystrelil na vtedajšieho prezidenta Václava Klausa atrapou pištole. V oboch prípadoch tiež ochranka zlyhala. K priamemu ohrozeniu chránených osôb však vtedy nedošlo.
1. Príchod premiéra k davu
Kontakt chránenej osoby s davom ľudí považujú bezpečnostní experti za najkomplikovanejšiu situáciu.
„Chránená osoba ochrankárovi nemôže ujsť. Je iná situácia, keď premiér ide k premiérovi iného štátu. Tam si ochranka môže udržiavať väčšiu vzdialenosť, pretože premiér vstupuje do bezpečného priestoru. Keď však prichádza medzi cudzích ľudí, tam s ním ochranka nemôže stratiť kontakt,“ hovorí Martin Svozil, niekdajší veliaci dôstojník českého Útvaru rýchleho nasadenia.

„Ak idete s VIP osobou do zóny, ktorú nemáte stopercentne pod kontrolou, mali by ste vedieť, že v tej časti sa presúva človek, ktorý patrí k vášmu tímu. Okruh ľudí, ktorí sa pohybujú okolo premiéra, sa sťahuje a osobný strážca mu musí byť maximálne na dosah ruky,“ dodáva expert.
Hrádek upozorňuje, že ochranka premiéra je pri príchode na miesto deravá. Priestor okolo Fica mal byť uzavretý do vajíčka. Ochranka musí ísť vždy pred politikom a kontrolovať, či niekto niečo rukou neťahá von. „Zrejme sa nepozerali dostatočne pred seba a brali to tak, že si to ,odšliapu‘ a ide sa ďalej.“
Chybou podľa Hrádka je, že v tomto prípade išli ochrankári skôr za premiérom alebo príliš ďaleko po stranách.
Každý člen ochranky má mať zároveň určený sektor, ktorý stráži. „Počet členov ochranky, na tých pár ľudí, ktorí tam boli, je dostatočný. Ale oni ako keby nevedeli, čo majú robiť, zostali zaskočení,“ dodáva odborník.
Povinnosť ochranky byť vždy pred chránenou osobou sa podľa neho nesmie zanedbať, aj keď sa to politikovi nemusí páčiť.
2. Začiatok streľby
Streľba sa začala v momente, keď podozrivý muž z davu vystrel ruku k Robertovi Ficovi, akoby mu ju chcel podať.