BRATISLAVA. Dav kričiacich občanov Ruskej federácie koncom júna 2023 vítal medzi sebou ruského prezidenta Vladimira Putina. „Bože môj! Vladimir Vladimirovič! Tak radi vás vidíme! Dožite sa aj sto rokov,“ odkazovali mu jeho jasajúci fanúšikovia počas toho, ako sa s ním snažili odfotografovať.
Putina od stretnutia v Dagestane údajne neodradili ani hygienické obmedzenia, ktoré dodržiaval od pandémie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa televízie al-Džazíra vtedy uviedol, že Putin chcel dav pozdraviť zblízka, a to aj napriek radám lekárov – jednoducho „nemohol odmietnuť“ pozdraviť svojich priaznivcov.
Predtým sa Putin dlhodobo vyhýbal osobnému kontaktu – novinári museli byť pred stretnutím s ruským prezidentom v karanténe a jeho rokovanie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom prebiehalo za šesťmetrovým stolom.
Putinove stretnutia s davom však pre neho – ak to teda naozaj bol skutočne on – neboli vždy príjemné a pre niektorých politikov boli dokonca smrteľné. Napriek rizikám je však stretávanie sa s občanmi medzi verejnými činiteľmi aj naďalej pomerne bežné: niekedy však lietajú urážky, inokedy facky.
V článku sa dočítate:
- čo na Putina zakričali v Mariupoli,
- že Macrona napadli,
- kde sa s voličmi stretáva Biden,
- kto ochraňuje pápeža Františka.
Putinovi dvojníci
Video s Putinom, ktorý sa v ruskom meste Derbent stretáva s nadšencami, zverejnili ruskí propagandisti. Mnohí pozorovatelia preto jeho hviezdne privítanie vnímali iba ako pokus 70-ročného vodcu o zvýšenie vlastnej popularity po potlačení ozbrojeného povstania žoldnierskej skupiny Wagner.
Putinovi sa však v Rusmi okupovanom Mariupoli stala úplne odlišná vec ako na derbentskom námestí. Počas nakrúcania jeho zvítania sa s prívetivým davom na nich zrazu odniekiaľ zakričala žena.
„Všetko sú to klamstvá! Celé je to iba na parádu,“ zaznelo podľa Euronews z okna neďalekého bytu smerom k ruskému prezidentovi, ktorý stál obďaleč so skupinkou ľudí.
Na videu je následne vidieť, ako sa Putinova ochranka zúfalo obzerá sem a tam, aby zistila, odkiaľ krik prišiel.
Návšteva v Mariupoli na juhu Ukrajiny bola prvou cestou ruského prezidenta na dobyté územie od vypuknutia ruskej invázie.
Podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Antona Geraščenka však desiate najväčšie mesto krajiny nenavštívil Putin, ale jeho dvojník. Na sociálnej sieti X zverejnil tri fotografie ruského prezidenta s rôznymi štruktúrami jeho tváre a spýtal sa: „Ktorý je podľa vás ten pravý?“
Loading
...
V minulosti sa často tvrdilo, že Putin na niektorých verejných vystúpeniach používa dvojníka.
Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky, si myslí, že ruský prezident využíva dvojníkov iba pri mimoriadnych príležitostiach, ale od invázie na Ukrajinu je to bežná prax.
„Všetci podstúpili plastickú operáciu, aby vyzerali rovnako,“ uviedol pre Daily Mail Budanov s tým, že vie o troch konkrétnych ľuďoch, ktorí sa pravidelne objavujú, ale nevie, koľko ich presne v skutočnosti je.
„Jedna vec, ktorá ich prezrádza, je ich výška, ale tiež gestikulácia, reč tela a ušné lalôčiky, keďže tie má každý človek jedinečné.“ Konkrétne dôkazy na podporu jeho tvrdení však neposkytol.
Preč s macronizmom
Situácia, v ktorej sa politici prechádzajú medzi občanmi, je vo Francúzsku známa ako takzvaný „davový kúpeľ“. Pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona však podľa agentúry AP nedopadlo podobné stretnutie pozitívne.
Občanov rozzúrilo vládne schválenie dôchodkovej reformy, ktorá zvýšila vek odchodu do penzie z predošlých 62 rokov na súčasných 64 rokov.

Dav vo francúzskom meste Sélestat, blízko pri hraniciach s Nemeckom, sa dožadoval Macronovho okamžitého odstúpenia z funkcie, trieskal plechovým kuchynským riadom a s krikom na neho skandoval rôzne, často urážlivé heslá.
Muž, ktorý mu podal ruku, sa neudržal a povedal Macronovi, že jeho vláda je „skorumpovaná“ – tvrdenie, ktoré Macron v momente rázne poprel.
Macron, ktorý je vo svojom druhom a zároveň poslednom funkčnom období, to celé vôbec nevnímal zle. „Už som zažil aj horšie situácie,“ povedal neskôr novinárovi, ktorý sa ho spýtal na to, ako sa cítil.
Niekoľko mesiacov trvajúce protesty spôsobili, že francúzsky prezident obmedzil verejné vystúpenia. Scény podľa televízie France 24 pripomínali Macronove návštevy počas takzvaných protestov „žltých viest“ v rokoch 2018 a 2019. V danom období Macrona často konfrontovali nahnevaní demonštranti.
Macron však skutočne zažil aj horšie situácie. V roku 2021 mu v dedine Tain-l'Hermitage na juhovýchode Francúzska dal facku 28-ročný nezamestnaný nadšenec stredovekej histórie po tom, ako sa Macron priblíži k davu za bariérou.
Útočník údajne kričal „Preč s macronizmom!“ a „Montjoie, Saint-Denis!“ – bojový pokrik starého Francúzskeho kráľovstva. Za útok odsúdili Damiena Tarela na štyri mesiace vo väzení.
Vo videu sa Macron po incidente dokonca nakrátko vrátil k bariére a opäť interagoval s davom.
Za zvukov gájd
Prebiehajúca prezidentská kampaň v Spojených štátoch znamená aj väčšie riziko pri ochrane amerického prezidenta Joea Bidena. V snahe o znovuzvolenie sa so svojimi voličmi zvyčajne stretáva v uzavretých priestoroch namiesto otvoreného priestranstva – preferuje podávanie rúk v sálach, kostoloch či reštauráciách.
Prísne kontrolované podujatia so starostlivo preverenými účastníkmi podľa Reuters zároveň umožňujú kampani vyhnúť sa protestom, ktoré posledné mesiace Bidena prenasledujú. Demonštranti kritizujú jeho podporu izraelského zásahu v Palestíne aj americké dodávky zbraní Izraelu.

Predstavitelia Bidenovej kampane trvajú na tom, že protesty nediktujú ich stratégiu, ale Biely dom prestal vopred oznamovať, na ktorých miestach sa americký prezident ukáže. Miesta konania stretnutí oznámi vždy len krátko pred nimi, čo má zabrániť zhromaždeniu sa priveľkého davu.
Minulý rok sa však Biden nechal obklopiť ľuďmi v írskom Dundalku, ktorý navštívil pre hľadanie rodokmeňa svojej rodiny. Amerického prezidenta privítali Írčania ako rockovú hviezdu – stovky rúk sa naťahovali smerom k nemu v nádeji, že sa ho dotknú.
Biden kráčal po ulici plnej obchodov, stískal cudzincov, pózoval pre fotografie a zdravil miestnych ľudí. Zážitok si zopakoval následne ešte aj v dedine Carlingford, kde ho počas chladného a vlhkého popoludnia privítal zvuk gájd.
Trpiaci chudák
Medzi osobnosti, ktoré sú často v kontakte s davmi ľudí, patrí aj pápež František, ktorého okrem iného chráni takzvaná Pápežská švajčiarska garda. Všetci členovia tohto malého vojenského oddielu musia byť slobodní veriaci Švajčiari vo veku od 19 do 30 rokov. Švajčiarske občianstvo je doslova nevyhnutnosťou.
Prenajíma si ju samotná cirkev a operuje nezávisle od švajčiarskych ozbrojených síl. Má 110 členov a okrem pápeža ochraňuje tiež obyvateľov Vatikánu, ktorých je presne 825.
Doteraz sa nestalo, že by pápeža Františka niekto napadol, ale v roku 2022 ho na generálnej audiencii vo Vatikáne podľa Reuters prekvapil muž, ktorý zakričal: „Toto nie je Božia cirkev!“
Muža okamžite Pápežská švajčiarska garda z miestnosti vyviedla.
Priamo po jeho zadržaní pápež František prítomných vyzval, aby sa k nemu pripojili v modlitbe za muža. „Chcel by som sa pomodliť za neho, za nášho brata, ktorý trpí, chudák, lebo ak kričal, tak preto, že trpí.“
V roku 2013 sa zase pápež František z ničoho nič vybral na prechádzku a namieril si to rovno k davom ľudí – podával si ruky s prekvapenými okoloidúcimi na ulici a bozkával ich bábätká.
Ľudia vtedy zaplnili Námestie svätého Petra v Ríme až tak, že to prekvapilo aj jeho ochranku. Bývalý starosta Ríma Gianni Alemanno odhadoval veľkosť zhromaždenia na 300-tisíc ľudí.